Blog

Kimin Gmail’e İhtiyacı Var? İş Yapan 5 Dahili Windows 10 Uygulaması

İş gören 5 dahili Windows 10 uygulaması makalemle sizlerleyim.Windows 8 ve Windows 10’daki dokunmatik uygulamalar (başlangıçta Metro uygulamaları denilen ve şimdi yalnızca Windows uygulamaları olarak da adlandırılan)  uzun süredir pek çok editör tarafından güçsüz oldukları kanaatindeydi. Örneğin, Windows 8’deki Mail’in uygulamasını ilk sürümünde iş parçacıklı mesajlaşma yoktu ve Takvim’in ilk sürümü, görünümü bir güne, haftaya veya aya değiştirmek kadar basit bir işi yapmayı bile karmaşık bir hale sokmuştu.

Ancak zamanla, şaşırtıcı bir şey oldu. Birkaç güncellemeden – ve Windows 10’daki dokunmatik ve klavye tabanlı arabirimlerin bir araya getirilmesinden sonra – Microsoft’un dahili uygulamalarının bir kısmı kullanmaya değer hale geldi. Geçmişte deneyip, bıraktıysanız ve geri dönmek için ön yargılı değilsiniz, şimdi bir kez daha denemenin vakti geldi.

İşte bunları nasıl kullanacağınızla ilgili ipuçlarıyla birlikte Windows 10 ile gelen beş sağlam Windows 10 uygulaması. Bonus olarak, Windows’a yerleşik olan gelen üç özel amaçlı uygulama daha listeledim. Denemek isteyebilirsiniz.

Mail

Windows 8’de Mail’e bir göz attıysanız ve hemen uzaklaştıysanız, sizi kimse suçlayamaz. Kötü tasarlanmıştı, POP3 posta hesaplarını işleyemedi ve diğer dezavantajların yanı sıra kötü metin işleme özellikleri de vardı.

Bütün bunlar değişti. Mail uygulaması, daha iyi bir tasarım ve birkaç ana hesaba (POP3 dahil) yönelik birleşik bir gelen kutusu olarak kullanabilme ve iş parçacıklı mesajlaşmanın eklenmesi gibi bazı değerli yeni özellikler içeren büyük güncelleme aldı.

Sıralı iletileri takip edin

Mail uygulaması, sıralı e-posta görüşmelerini takip etmeyi kolaylaştıran çok kullanışlı bir özellik içerir:

 • Bir konuşmanın parçası olan herhangi bir postanın yanında sağa doğru küçük bir ok bulunur. İleti dizisindeki her iletiyi görmek için oku tıklayın.
 • Sonra o iletiye gitmek için herhangi bir mesajı tıklayın.

Uyarıları alın

Mail, Windows 10 ile güzel bir şekilde bütünleşir, böylece hesaplarınızdan herhangi biri yeni posta aldıktan sonra uyarılar alabilirsiniz.

 • Posta’da Ayarlar > Bildirimler’i seçin.
 • Bildirimler almak istediğiniz hesabı seçin ve sürgüyü”Açık” olarak ayarlayın.
 • Tüm hesaplar için yapmak isterseniz, “Tüm hesaplara uygula” kutusunu tıklayın.

Şu andan itibaren, posta aldığınızda Windows ekranınızın sağ alt kısmında uyarılar alacaksınız. Küçük bir simge, aldığınız yeni mesaj sayısını gösterir.

Okumak için, ekranın sağ tarafında Eylem Merkezi’ni başlatmak için simgeyi tıklamanız yeterlidir. Okumak için orada görüntülenen herhangi bir posta mesajını tıklayın.

Birden fazla e-mail hesabını birleştirme

Gmail gibi bir çok e-posta istemcisi, kullanıcıların tek bir arabirime birden fazla e-posta hesabı eklemesine izin verdiyse de, son zamanlara kadar Mail’de yapabileceğiniz bir şey değildi.

Artık Mail uygulamasında da yalnızca bir  gelen kutusu kullanarak tüm hesaplarınızdaki postaları okuyabilirsiniz. Nasıl yapılacağını anlattım.

 • Mail’de, Ayarlar -> Hesapları yönet -> Gelen kutularını Bağla’yı seçin.
 • Görüntülenen ekrandan, tek bir hesaba bağlamak istediğiniz posta hesaplarının yanındaki kutuları işaretleyin.
 • Birleştirilmiş gelen kutusunun varsayılan adını değiştirmek istiyorsanız (varsayılan “Bağlı gelen kutusu”), “Bağlı gelen kutusu adı” altındaki kutuya yeni bir ad yazın.
 • Kaydet’i tıklayın.

Bağlantılı hesaplardan gelen tüm postaları seçtiğiniz adla tek bir yeni hesapta görürsünüz. Yeni hesap, alınan postalar, gönderilen posta ve taslaklar şeklinde görülecektir.

Bunu yaptığınızda, birbirine bağladığınız hesapların her biri (örneğin Outlook.com ve Gmail), Mail’te ayrı olarak görünmeyeceğini unutmayın. Bunun yerine, hepsi yeni hesapta birleştirilecek.

Bu şekilde birleştirilmiş bir gelen kutusu oluşturduğunuzda, bir e-posta oluşturduğunuzda ve gönderdiğinizde hangi hesabı kullanmanız gerektiğini seçeceksiniz.

Hesapların bağlantısını kaldırmak istiyorsanız, bunu yapmak çok kolay:

 • Oluşturduğunuz birleştirilmiş hesabı sağ tıklatın ve Hesap ayarları’nı seçin.
 • Bağladığınız tüm hesapların bir listesini görürsünüz.
 • Bağlı gelen kutusu simgesini tıklayın ve artık bağlanmasını istemediğiniz her bir kutunun işaretini kaldırın.
 • Kaydet’i tıklayın.

Bağlantısız hesapların her biri şimdi tekrar bireysel hesaplar olarak görünecektir.

Takvim

Görünümü bir güne, haftaya veya aya dönüştürmek kadar basit bir işi bile Windows 8’de kafa karıştıran bir işti. Şimdiyse en son sürümü kontrol etmek için kendinize borçlu olmanız gerekir.

Mail gibi takvim uygulaması da büyük bir revizyona girdi. Mail ile birleştirilmiş bir uygulama olarak kullanabilirsiniz, böylece birden fazla takviminiz varsa tüm randevularınızı tek bir yerde görebilirsiniz.

Takvim’i kullanmak basit ve basit. Bir etkinlik eklemek istediğiniz günü ve saati tıklayın, ardından formu doldurun. Görünümünüzü (gün, ay vb.) en üstteki simgelerden değiştirin.

Bundan daha fazlasını yapmak istiyorsanız buyrun birkaç ipucu.

Yeni bir takvim ekleme

Google Takvim, iCloud Takvim, Outlook.com veya Exchange Takvim gibi birden çok takvim görüntülemek ve yönetmek için Takvim’i kullanabilirsiniz.

 • Takvim uygulamasını başlatın ve Ayarlar -> Hesapları Yönet -> Hesap ekle seçeneklerini belirleyin.
 • Eklemek istediğiniz hesap türünü (Google, Outlook vb.) seçin ve ekran komutlarını takip edin.

 

 

Artık takvim uygulamasındaki tüm toplantı ve etkinliklerinizi görebilirsiniz. Bir takvimi kaldırmak istiyorsanız, bunu yapmak çok kolay:

 • Ayarlar -> Hesapları Yönet’i seçin.
 • Kaldırmak istediğiniz hesabı tıklayın.
 • Hesabı sil’i tıklayın.

Etkinlikleri filtreleme

Birleştirilmiş bir takvimde birkaç takvimdeki tüm etkinliklerinizi görmek de kafa karıştırıcı olabilir. Örneğin, Takvim uygulaması varsayılan olarak tüm takviminizdeki kişilerin doğum günlerini gösterir.

Her biri çok sayıda kişiyle ilişkili çok sayıda takviminiz varsa, takviminiz çok fazla doğum gününüz listelemeleri ile dolup taşabilir – bazıları tekrarlanmıştır.

Takviminizi önemli derecede temizleyecek basit bir düzeltme var:

 • Ekranın sol üst köşesindeki “hamburger düğmesi” (üç yatay çizgi) tıklayın.
 • Sol tarafta yeni bir bölme görünecek; Alt kısımda, tüm takvimlerini görürsün. Örneğin, Türkiye tatilleri veya doğum günleri gibi hangi türde bilginin gösterildiğini görmek için her bir takvimin yanındaki aşağı oku tıklayın.
 • Görüntülmesini istemediğiniz bilgilerin yanındaki kutuların işaretini kaldırın.

Haritalar

Haritalar uygulaması da ilk yayınlanışına nazaran, Sokak Görünümü benzeri bir özellik sunma, çevrimdışı kullanım için haritaları indirme ve daha gelişmiş bir arayüz de dahil olmak üzere önemli ölçüde geliştirildi.

Haritalar kullanımı oldukça basittir. Sadece bir yeri yazmanız yeterlidir; bunun bir haritasını göreceksiniz. Daha sonra arama çubuğunu kullanarak yakındaki ilgi çekici mekanları bulabilirsiniz.

Uygulamanın sağ tarafında, haritayı yakınlaştırma ve uzaklaştırma, haritayı eğme, yön değiştirme ve trafik ve diğer araçlar için yer paylaşımları eklemek için kullanılan düğmeler bulunur.

Cortana kullanıcısıysanız Cortana’nın Haritalar ile entegre olduğunu bilmekten mutluluk duyacaksınız. “Bana Taksim’e yol tarifi ver” deyin ve yol tarifini içeren Harita uygulaması başlayacaktır. Veya Cortana’dan bir şehrin haritasını görmesini isteyin. Haritalar başlatır ve gösterir.

Çevrimdışı kullanım için haritaları indirme

Yurtdışı seyahat ediyorsanız ve haritalar için veri ücreti ödemek zorunda kalmak istemiyorsanız, çevrimdışı haritalarda büyük bir para tasarrufu özelliği bulacaksınız.

Gitmeden önce haritaları dizüstü bilgisayarınıza veya tabletinize indirmeniz yeterlidir; verileri kullanmadan hedefinizde kullanabileceksiniz. Ayrıca Wi-Fi’nin erişemeyeceği bir yere seyahat ediyorsanız da harika bir fikirdir.

Çevrimdışı haritaları indirmenin en iyi yolu şudur:

 • Haritalar uygulamasından çıkın (uygulama çalışırken haritaları indiremezsiniz).
 • Windows’un ana ekranında, Ayarlar -> Sistem -> Çevrimdışı Haritalar -> Haritaları indir seçeneklerini seçin.
 • Dünyanın tüm kıtalarına göz atmanızı sağlayan bir ekrana geleceksin.
 • İndirmek istediğiniz haritanın bulunduğu kıtayı tıklayın.
 • Görüntülenen ekranda, indirmek istediğiniz haritanın bulunduğu ülkeyi tıklayın. Bazı durumlarda, ülkenin tüm haritası indirilir (örneğin, Nepal için).

Şu andan itibaren, bir Wi-Fi bağlantısı olmadan o konumdaysanız, haritaya çevrimdışı erişebilirsiniz.

Bir kablosuz ağa bağlıysanız, Windows haritanın çevrimiçi sürümünü kullanacak ve o haritadaki değişiklikler için otomatik olarak güncelleyecektir.

Çevrimdışı haritalar depolama alanı kaplar, bu nedenle artık kullanmayacağınız haritaları silmek isteyebilirsiniz:

Ayarlar -> Sistem -> Çevrimdışı Haritalar -> Haritaları indir seçeneğine gidin. İndirdiğiniz tüm haritaların bir listesini bulacaksınız. Silmek istediğiniz herhangi bir öğeyi tıklayın.

Hepsini silmek istiyorsanız, Tüm haritaları sil düğmesini tıklayın. Şu anda Haritalar uygulamasını kullanmıyorsanız harita hemen silinecektir.

Haritalar uygulamasını kullanıyorsanız, bir dahaki sefer Haritalar uygulamasından çıktığınızda silinir.

Sokak görünümü kullanma

Microsoft haritaların Sokak Görünümü, Google Haritalar’ın Sokak Görünümü’ne eşdeğer diyebiliriz. Ne yazık ki, ilk kullanışınızda kendinizi sezgisel hissetmezsiniz.

 • Önce özelliği açın. Ekranın sağındaki araç çubuğundaki Katmanlar simgesini tıklayın.
 • Streetside alt başlığının altında kaydırıcıyı Açık konumuna getirin.

Bir harita kullanırken ve Streetside’yi kullanmak isterseniz, görmek istediğiniz bir cadde üzerinde tıklayın; bu görünüme başlayacaksınız. Bir fare ile sürükleyerek bölgenin etrafına bakın. Gitmek istediğiniz yeri tıklatarak dolaşın.

Ekranın sağ üst köşesindeki X düğmesini tıklatarak Streetside’den çıkabilirsiniz.

En sevdiğiniz yerleri kaydedin ve 3D şehirleri ziyaret edin

Haritalar’ı açtığınızda, ekranın sağ üst köşesindeki küçük simge çubuğuna dikkat edin; bu, çok kullanışlı bazı özelliklere sahiptir:

 • En soldaki küçük yıldız simgesi favori yerleri kaydetmenize olanak tanır. Tıklayınca, ev ve iş yerlerinizi kaydedebilirsiniz.
 • Başka bir yeri kaydetmek için Yer ekle’yi tıklayın ve bir yer yazın.
 • Ardından favori yerler simgesini tıklayıp konumu tıklayarak herhangi birine sağdan atlayabilirsiniz.

Kişiler

Mail uygulamasını kullanıyorsanız, Kişileri de kullanmanız gerekir; çünkü bu, tüm kişilerinizi barındıran bir uygulamadır – iki uygulama birbirine bağlıdır.

Mail’de olduğunuzda ve bir e-posta göndermek için bir kişinin adını yazarsanız, uygulama kişi için Kişiler uygulamasına bakar.

Kişiler uygulaması, adresleriniz, telefon numaralarınız, web siteleriniz gibi kişilerinizle ilgili diğer bilgileri de tutar.

Kişiler basit ve kullanımı kolay. En iyi şekilde kullanmanın bazı yolları şunlardır:

Birden fazla posta hesabından kişileri kullanma

Mail ve Takvim’de olduğu gibi, birkaç hesaptaki tüm bilgilerinizi tek bir konumda göstermek için Kişiler’i kullanabilirsiniz.

Hesaplarınızı daha önce makalede açıklandığı gibi bağladıysanız, bunun gerçekleşmesi için herhangi bir şey yapmanız gerekmez; Mail veya Takvim’deki hesapları bağladığınızda Windows otomatik olarak bunu yapar.

Bununla birlikte, hesapları Mail veya Takvim’e bağlamadıysanız, Kişiler uygulamasında yapabilirsiniz:

 • Kişiler uygulamasından Ayarlar -> Hesap Ekle seçeneklerine gidin.
 • Bu makalenin Mail uygulaması bölümünde özetlenen talimatları uygulayın.

Kişilerinize filtre uygulayın

Kişiler Windows 10 uygulaması yalnızca e-postayla değil, aynı zamanda kişileri aramak veya mesaj göndermek için de kullanabilirsiniz.

Telefon etmede veya kısa mesaj göndermede Kişileri’i kullanırsanız, uygulamanın göz atma listesine filtre uygulayarak yalnızca telefon numaralarına sahip kişiler görünür hale gelebilir. Önce Kişiler uygulamasını çalıştırın. Sonra:

 • Ayarlar -> Kişi listesini filtrele’yi seçin.
 • Görüntülenen ekranda, Filtre kartvizitleri altındaki kaydırıcıyı Açık olarak taşıyın. (Bunu yaptığınızda, arama yaptıktan sonra da telefon numarası olmadan kişileri bulabileceksiniz. Ancak, girişlerinize göz atarken bu kişiler gösterilmez.)
 • Bu ekranda kişilerinizin uygulamada hangi hesapların gösterileceğini değiştirebilirsiniz. Kişilerini göstermek istemediğiniz hesapların yanındaki kutuların işaretini kaldırın; Kartvizitlerini göstermek istediğiniz hesapların yanındaki kutuları işaretleyin.

Zaman Çizelgesi’ne dikkat edin.

People uygulamasının daha kullanışlı özelliklerinden biri, tıkladığınız herhangi bir kişinin sağ tarafında görünen Zaman Çizelgesi.

Bu kişi ile yaptığınız tüm iletişimlerin kronolojik bir listesini gösterir: e-postalar, telefon görüşmeleri ve metinler. Bir e-postayı görmek için mesajı tıkladığınızda, mesaj Mail uygulamasında açılır.

E-postaların yaptığı gibi, telefon görüşmeleri ve metinler tıkladığınız kişinin sağ tarafında görünür. Aramayla ilgili tam metni veya bilgileri görmek için bunları tıklayın.

İrtibat numaralarınızı bağlama

Tek uygulamada birden çok hesaptan kişileri görüntülemede problem bazı kişilerin birden fazla kopyasına sahip olabilmenizdir. Örneğin, Yıldırım Sertbaş için aynı kişiye ait olsalar bile birkaç listeye sahip olabilirsiniz. Her giriş farklı bir hesaptan gelir. Bu da kişiler listenizi çöplüğe çevirebilir.

Bunun için kullanışlı bir düzeltme var:

Bu kopyaları bağlayabilirsiniz. Başkalarına bağlı bir iletişiminiz olduğunda, kişi ile ilgili tüm bilgiler, birden çok kişiden değil, tek bir birleştirilmiş listede gösterilir.

 • Bir kişiyi görüntülediğinizde, ekranın üst kısmındaki bağlantı simgesini tıklayın (zincir gibidir).
 • “Önerilen bağlantılar” alanında muhtemelen çoğaltılan kişilerin bir listesini görürsünüz. Birbirine bağlamak istediğinizleri tıklayın. Adları, daha sonra bağlantılı profiller alanında aynı ekranın üstünde görünecektir.
 • İşiniz bittiğinde, ekranın üst kısmındaki onay işaretini tıklayın. Bu, her hesaptan gelen tüm bilgilerle birlikte kişi için tek bir liste oluşturacaktır.

Önerilen bağlantılar alanına gelmeyen kopyalarınız varsa, bunları yine de bağlayabilirsiniz.

 • “Bağlanmak için bir kişi seçin” düğmesini tıklayın.
 • Görüntülenen ekrandan bir arama yapın ve bağlamak istediğiniz kişileri seçin.

OneNote

OneNote, birçok kişinin göz ardı ettiği sağlam bir not alma uygulamasıdır. Windows 10 ile gelen ve ücretsiz olarak indirilebilen sürüm, Microsoft Office ile birlikte gelenden daha çok özelliğe sahip ama benzer olanıdır.

İkincisi, daha iyi metin biçimlendirme özellikleri, yazım denetimi, üstün özelleştirilebilirlik ve daha iyi organizasyon araçları içeriyor. Fakat Windows 10 uygulaması sürümü daha basittir, daha basit bir arayüze sahiptir  ve çoğu insanın ihtiyaçlarına uygundur.

 

Uygulamayı kullanmak basit ve sezgiseldir.

Bu nedenle notlar oluşturma, metin biçimlendirme veya bağlantılar ve resimler (cihazınızın fotoğraf makinesiyle çektiğiniz resimler dahil) ekleme konusunda herhangi bir tavsiyeye ihtiyacınız olmayacaktır.

Ama yapabileceğiniz daha fazlası var:

Notlarınızda arama yapın

OneNote notlarınız, ekranın sol tarafında uzun kaydırılabilir bir listede düzenlenir. Bu, ihtiyaç duyduğunuz bilgilerin tam olarak çabucak bulunmasını kolaylaştırmaz.

Örneğin, 5 ay önce oluşturduğunuz önümüzdeki yıl için blog yazıları taslağı ilgili bir not. Ne yazık ki, arama kutusunda bulmak kolay değil:

 • Ekranın sol üst tarafındaki hamburger menüsünü tıklayın.
 • Artık arama kutusunu görebilirsiniz. Arama teriminizi yazın, terimi içeren notların bir listesini görürsünüz.
 • Bu nota atlamak için listedeki herhangi bir öğeyi tıklayın.

Senkronizasyonu özelleştirin

OneNote’un Windows 10 uygulaması sürümünün bulutla senkronize edilip edilmeyeceğini ve oradan da diğer cihazlara yüklenmiş OneNote sürümlerine eşlenip eşlenmediğini kontrol edebilirsiniz:

 • Hamburger menüsünü tıklayın, aşağıya gidin ve Ayarlar’ı tıklayın.
 • Görüntülenen ekranda Seçenekler’i seçin.
 • Bulut ile senkronize etmek için “Otomatik olarak dizüstü bilgisayarları senkronize et” ayarına gidin ve kaydırıcıyı Açık’a getirin. Senkronize etmek istemiyorsanız, kaydırıcıyı Kapalı’ya getirin.

Web’den sayfa görüntüsü alma

Bazen kaydetmek istediğiniz web sayfaları olabilir. Ücretsiz OneNote Web Clipper tarayıcı eklentisi onları kaydetmeyi kolaylaştırır. Chrome, Edge, Firefox, Internet Explorer ve Safari gibi çeşitli tarayıcılarla çalışır.

Web Clipper’ı yüklediyseniz, yakalamak istediğiniz web sayfasındayken tarayıcınızdaki OneNote simgesini tıklatın.

Sayfanın tamamını, sayfanın bir bölümünü mi, yoksa Web Clipper’ın bir makaleyi mi çağırıp çağırmayacağını (sayfanın içeriği reklamsız veya multimedya içeriği olmadan mı) seçeceğinizi onaylamanıza izin verir.

Göz atılmaya değer diğer Windows 10 uygulaması

Ses kaydedici

Bu Windows 10 uygulaması adının yaptığı şeyi yapar. Cihazınızın mikrofonunu kullanarak sesinizi veya başka sesleri kaydeder. Kaydı başlatmak için kayıt düğmesine, sonra durdurmak için tekrar tıklayın.

Windows Ink

Dokunmatik ekranlı bir cihazınız ve kaleminiz varsa, bu Windows 10 uygulaması tam size göre bir göz atın. (Bu yalnızca Windows 10 Yıldönümü Güncellemesi ile kullanılabilir.)

Uygulamanın üç bileşeni var: Yapışkan Notlar, not yazma ve onları masaüstünüzde tutma; serbest el çizimi yapmak için Eskiz defteri; ve mevcut ekranınızın ekran görüntüsünü alıp ardından çizim yapmanıza ve açıklama yapmanıza olanak tanıyanScreen Sketch.

3D Builder

3D yazıcınız mı var? O zaman yazdırma için üç boyutlu nesneler oluşturmanıza olanak tanıyan 3D Builder’ı deneyin.

Burada İş Yapan 5 Dahili Windows 10 Uygulaması makalemiz sona eriyor. Sizin de kullandığınız ve tavsiye edebileceğiniz Windows 10 uygulaması varsa yorumlar kısmında paylaşabilirsiniz.

Etiketler

İlgili Yazılar

Bir Cevap Yazın

Buna da Göz Atmalısın

Close

SENİ DE ARAMIZDA GÖRMEKTEN MUTLULUK DUYARIZ

Bir Dakika ! TECHNOKAPTAN Abonesi Olmadan Çıkmak İstediğine Emin Misin ? Türkiye'nin En Detaylı Mobil Rehberlerinden, En Kaliteli Teknoloji Haberlerinden ve Makalelerinden Haberdar Olmak İstemez Misin?

Abone olduğunuz için teşekkürler

Uppps! Bir şey ters gitti.