Rehber

Ayrıntılı Akıllı Telefon Satınalma Rehberi

Akıllı telefon artık hayatımızda yeri belki de olmazsa olmaz kategorisine girecek bir öneme ulaştı. Günümüzde gencinden yaşlısına kadar büyük çoğunluk akıllı telefon olayına bir yerinden dahil oluyor.

Kimisi artık çağın gerektirdiği kullanım ihtiyaçlarına göre satın alıyor kimisiyse kendine toplum içinde sosyal statü kazanmak için.

Bizim burda aktaracaklarımız bütçesine uygun, kullanım alışkanlıklarını bilip ona göre akıllı telefon tercihi yapıp satın alacak kişiler için olacaktır. Daha önce hiç akıllı telefon kullanmamış kişiler içinse ideal bir rehber olduğunu söyleyebiliriz.

Konu teknoloji ve haliyle akıllı telefon olunca satın alma sürecinde çevredeki eşin,dostun,ahbabın tavsiyeleri bir adım daha öne çıkıyor.

Ben şu markanın şu modelini kullanıyorum sana da tavsiye ederim cümlesi bazen etkili bir satın alma etkisi yaratabiliyor.

Peki ya o cihaz 6 inç ekranı olan 200 gram ağırlığına sahip bir cihazsa.? Aldıktan bir süre sonra taşımakta güçlük çekme ihtimalini hiç düşündünüz mü.? Aşağıdaki sırayalayacağımız maddeler aslında satın alma yaparken neler yapmanız gerektiği olacaktır.

Akıllı Telefon Alırken Nelere Dikkat Edelim

1-Kendinize işime yarayacak mı diye sormadan almayın:Ben sadece alo derim diyenlerden misiniz.?O zaman siz hiç 1000 TL üstü akıllı telefonlara yönelmeyin. Büyük ihtimal yeni akıllı telefon kullanıcısısınız ve kendinizi ister istemez bu furyanın içinde buldunuz.

O zaman panik yapmaya şu mu olsun bu mu diye fazla sormanıza gerek yok. 1000 TL altı her cihaz sizin beklentiniz olan deneyimi sunmaya yetecektir. Sizin için 1000 TL üstü fiyatlardaki cihazlara para vermek tarlası olup bişey ekmeyen  çiftçinin durumuna benziyor.Bunu kesinlikle yapmayın.

Kullanmayacağınız özellikler için fazladan para ödemeyin. Bu durum cihazların kameraları için de geçerli. Ben çok fazla fotoğraf meraklısı değilim,İnstagram falan kullanmam diyorsanız yine aynı kategorideki cihazlar sizi fazlasıyla tatmin edecektir.

2-Akıllı telefon kıyaslama yapacaksanız kendiniz yapın: Kıyaslama işi işin içine girince teknik detaylar belki biraz sizi ürkütebilir ama size önereceğim tekniği uygularsanız en azından bir teknoloji mağazasına gittiğinizde kendisini teknolojiden çok anladığını sanan satıcıların ağına düşmemiş olursunuz.

Basit bir Google aramasıyla istediğiniz cihazın teknik özellik dökümüne ulaşabilirsiniz.Bazı markaların aynı segmentteki iki telefonunda aynı donanım olmasına rağmen biri diğerinden pahalı olabiliyor. Sadece bilinen marka olduğu için çok daha fazlasını ödemeyin. Sizde buradan aklınızda olan cihazların karşılaştırmasını yapabilirsiniz.

Örnek olarak General Mobile 4G One telefonu ile Samsung’un Galaxy E7 modeli. İki cihaz da Qualcomm’un Snapdragon 410 işlemcisine sahip fakat Galaxy E7’yi 1000-1000 TL fiyat aralığında, General Mobile 4G One ise sadece 650 TL fiyat etiketine sahip.

Üstelik 4G One modeli güncellemelerini 2 sene boyunca direk olarak Google’dan alacak bir akıllı telefon. 1000 küsür verip maksimum 1 sene sonra güncelleme desteği kesilecek Galaxy E7’mi yoksa 650 TL’ye kafanız rahat 2 sene tüm güncel Android güncellemelerini alacağı garanti olan General Mobile 4G One mı? Karar sizin tabiki.

3-Akıllı telefon önerisi alacaksanız satıcılardan almayın: Akıllı telefon yada başka bir elektronik alet için ben şimdiye kadar mağaza satıcılarından öneri dinlemedim.Sizde benim gibi yapın. Akıllı telefon önerisini mağaza satıcılarından almayın.

Çünkü genellikle o mağazada çalışanlar emin olun sizden daha fazla konuya hakim değil. Kendi başınıza yapacağınız ufak bir araştırma satıcıların önerisini boşa çıkaracaktır.

İhtiyacınızı belirleyin karşılaştırın sonra mağazaya gidin. Kendinizi satıcıların üstünkörü önerilerine bırakmayın. İlla ki akıllı telefon tavsiyesi alacağım diyorsanız bilgisine güvendiğiniz kişilerden alın.

4-Kesinlikle mağaza dışı yerlerden akıllı telefon almayın: Evet akıllı telefon fiyatları ülkemizde çok pahalı. Özellikle amiral gemi modeli olarak adlandırılanlar küçük birer servetler.

Bu da kullanıcıları farklı yollara sevk edebiliyor.İmkanı olan kendi yurtdışına gittiğinde getiriyor olmayan ise eşine, dostuna getirtiyor. Fakat bunların dışında olan kalabalık kitle daha ucuz akıllı telefon alıcam diye garanti ve teknik servis imkanı gibi hizmetlerden feragat etmek zorunda kalabiliyor

Bu tip sorunlar yaşamak istemiyorsanız cihazlarınızı kesinlikle bilinen mağazalardan almanızı tavsiye ederiz.

5-Akıllı telefon fiyatları en önemlisi. Araştırın: En nihayetinde akıllı telefon fiyatları hepimiz için en önemli kriter.İhtiyacımızı belirledik,kıyaslamaları yaptık. Önerileri olanları dinledik.Peki ya fiyatları.? Belirlediğimiz akıllı telefonu ilk girdiğimiz mağazadan kesinlikle almıyoruz.

Cihazlar tanıtım yapıldıktan sonra farklı kanallardan satışa çıkıyor. İnternet üzerinden yapılacak kısa bir araştırma sizi en uygun fiyata götürecektir. Benim de sık sık kullandığım bu Bilio.com‘dan sizde bütçenize uygun fiyat seçeneklerini öğrenebilirsiniz.

6-Servis kapsamlarını ve şartlarını mutlaka öğrenin: Tabiki bir sıkıntı yaşamanızı temenni etmeyiz ama her teknoloji ürününde olduğu gibi bu tip cihazlarda da sonradan sorun çıkma her zaman mümkündür.

Burda da markanın ülkede bulundurduğu teknik servis ağı ve hizmeti önem kazanıyor. Her ne kadar büyük üreticilerin teknik servis ağları geniş olsa da bazı ithalatçı firmaların teknik servis ve yedek parça sıkıntıları olduğu biliniyor. Eğer akıllı telefonunuzu bu ithalatçı firmalardan alacaksanız almadan önce mutlaka teknik servislerinin yeterli olup olmadığını öğrenin.

Bazı firmalar sadece kağıt üstünde gösterdikleri teknik servisleriyle birçok kullanıcıyı mağdur ettiler. Siz de onlardan biri olmayın.

7-Ayağınızı yorganınıza göre uzatın: Yukarda az da olsa bahsettik ama belki de fiyatla birlikte en önemlisi bütçemizi aşan cihazlardan uzak durmamız.

Evet bunu söylerken insanlarımızın teknolojiye olan ilgisini ve sevgisini göz ardı ediyor gibi olabilirim ama günün sonunda ihtiyacımızı karşılama noktasında karşımızda birçok cihaz var.

Sosyal hayatımızı,aile hayatımızı ve bütçemizi çok fazla etkileyecek harcamalardan kesinlikle uzak durunKendinize şu üç soruyu mutlaka sorun. İhtiyacım ne.? Bütçen ne kadar.? Benim bütçem bunu karşılar mı.?

Günümüzde az yada çok herkes teknolojiyle ilgili. Özellikle akıllı telefonlarda bu durum daha belirgin hal almış durumda.

Yukarda bahsettiğim maddeleri sadece bu tip teknoloji ürünler için değil diğer satın alma süreçlerinizde de uygulayabilirsiniz.

Sosyal çevre,reklam ve bir yere ait olma hissiyle yapılan alışverişler çoğu zaman ekonomik olarak insanları sıkıntıya sokabiliyor. Siz ne yapacaksınız bilinçli ve tutarlı hareket edin.

Lütfen sizde yazımızın altındaki yorumlar kısmında satın alma süreçlerinizle ilgili düşüncelerinizi,deneyimlerinizi varsa konuya eklemek istediklerinizi bizimle paylaşın.

Etiketler

İlgili Yazılar

Bir Cevap Yazın

Buna da Göz Atmalısın

Close

SENİ DE ARAMIZDA GÖRMEKTEN MUTLULUK DUYARIZ

Bir Dakika ! TECHNOKAPTAN Abonesi Olmadan Çıkmak İstediğine Emin Misin ? Türkiye'nin En Detaylı Mobil Rehberlerinden, En Kaliteli Teknoloji Haberlerinden ve Makalelerinden Haberdar Olmak İstemez Misin?

Abone olduğunuz için teşekkürler

Uppps! Bir şey ters gitti.