Blog

AmazonGo Perakende Mağazacılığına Çağ Atlatıyor

Amazon bugün AmazonGo olarak adlandırılan mağaza içi  yeni bir alışveriş deneyimini duyurdu.

Fikir basit. İçerisinde gezebileceğiniz, alışveriş yapabileceğiniz ve çıkışta herhangi bir ödeme kasasında beklemeden ayrılabileceğiniz bir mağaza.

Nasıl yani dediğiniz duyar gibiyim. Tabiki hırsızlık yapmayacağız:)

AmazonGo’da Nasıl Alışveriş Yapacaksınız?

Öncelikle akıllı telefonunuzda AmazonGo uygulamasının yüklü olması gerekecek ve bir hırsızdan farklı olarak mağaza içinde aldığınız ürünlerin tutarını ödüyor olacaksınız.

Aşağıdaki videoda da göreceğiniz gibi mağazaya girerken akıllı telefonunuzu taratacaksınız. Siz içerde alışverişinizi yaparken ürünleriniz otomatik olarak sanal kartınıza yansıyacak.

Sistem Nasıl Çalışıyor?

Amazon’un yaptığı açıklamaya göre AmazonGo’nun arka planında kendi kendine gidebilen otomobillere kullanılan teknolojilerinin aynısı yatmakta.

Computer vision (bilgisayar görüşü) denilen bilgisayar sistemlerinin dijital görüntülerden ve videolardan üst düzey bir kavrayış sağlamasından yararlanıyor.

Aynı zamanda sensör füzyonu ve derin öğrenme teknolojileri ile de siz alışveriş yaparken raflardan aldığınız ürünlerin aynı anda sanal kartınıza eklenmesini sağlıyor.

Siz ürünleri alırken yada aldığınız ürünleri tekrar yerine koyarken bunları aynı anda yapabiliyor. Alışveriş bittiğinde ise mağazadan ayrılmanız ve Amazon’un size faturanızı göndermenizi beklemeniz yeterli olacaktır.

Tabi teoride kulağa oldukça hoş gelen bu teknolojinin her zaman dört dörtlük çalışacağını düşünmek ilk etapta zor olacaktır.

Kaç kişinin aslında almadığı ürünler için yanlışlıkla faturalandıracağını yada kaç kişinin mağazadan aldığı ürünleri alıp sıvışmaya çalışacağını (fatura geldiğinde yüzündeki ifadeyi ayrı) çok merak ediyorum 🙂

Otel minibar dolaplarından aldığınız ürünleri yerine bıraktığınız halde fatura çıkması olağan hataların bu alanda da yaşanabilme ihtimalini doğuruyor.

Amazon’un ilk mağazası, aperatifler, çikolatalar, peynirler ve diğer ürünlerin yanı sıra önceden hazırlanmış kahvaltı, öğle ve akşam yemeği seçeneklerine sahip bir bakkaliye pazarının biçimini alacak.

Yani şu an için 5000 TL’lik bir UHD televizyonu sırtlayıp götüremeyeceksiniz. 🙂 Amazon her ne kadar teknolojisine güvense de beta sürecinde şimdilik bakkaliye ürünleri ile iş süreci test edilecek.

İlk mağaza ise 2017 yılının ilk aylarında halka açık halde Seattle eyaletinde faaliyetine başlayacak. Amazon çalışanları içinse mağaza şu anda aktif bir şekilde kullanılabiliyor.

İlgili Yazılar

Bir Cevap Yazın

SENİ DE ARAMIZDA GÖRMEKTEN MUTLULUK DUYARIZ

Bir Dakika ! TECHNOKAPTAN Abonesi Olmadan Çıkmak İstediğine Emin Misin ? Türkiye'nin En Detaylı Mobil Rehberlerinden, En Kaliteli Teknoloji Haberlerinden ve Makalelerinden Haberdar Olmak İstemez Misin?

Abone olduğunuz için teşekkürler

Uppps! Bir şey ters gitti.