Rehber

Android 7.0 Güncellemesi İndirme Ve Yükleme Rehberi

Google en yeni Android sürümü olan Android 7.0 güncellemesi bugün itibariyle Nexus cihazlara OTA yoluyla vermeye başladı.

Her sene Ekim ayı ortasında yeni Nexus cihazlarla birlikte final sürümü verilen Android 7.0 güncellemesi takvim olarak bu sene Ağustos ayına kaymış oldu.

Android 7.0 Nougat resmi olarak şu cihazlara OTA yoluyla dağıltılmaya başlandı. Tabi bu listede Android Beta programına önceden kayıt yaptırmış ve hali hazırda kullananlar daha hızlı güncellemeye ulaşacak.

  • Nexus 6
  • Nexus 5X
  • Nexus 6P
  • Nexus 9
  • Nexus Player
  • Pixel C
  • General Mobile 4G

Rehberimiz iki ana başlık altında Android 7.0 güncellemesi fabrika imajı ile nasıl yüklenir ve OTA yoluyla nasıl güncelleme yapılır şeklinde olacaktır.

Android Beta Programına Nasıl Katılım Sağlanır?

Listede yer alan cihazlardan birine sahipseniz programa kayıt olarak OTA üzerinden gelecek Android 7.0 güncellemesi için bekleme sürenizi azaltabilirsiniz.

Programa katılmak için www.google.com/android/beta adresine giderek cihazınızı beta programına kayıt ettirebilirsiniz.

Android 7.0 Güncellemesi Beta Programına Kayıt
Android 7.0 Güncellemesi Beta Programına Kayıt

Siteye girdiğinizde beta programa katılabilecek cihaz listesinden seçim yapın. Görselde gördüğünüz gibi bir ekran göreceksiniz. Enroll Device seçeneğine tıkladıktan hemen sonra beta sürüm cihazınıza OTA yoluyla gelecektir.

Not: Beta programdan stabil Android 7.0 versiyonuna geçişte herhangi bir data kaybı yaşanmayacaktır. Eğer kendiniz beta programından ayrılırsanız cihaz fabrika ayarlarına dönerek güncelleme yapacaktır.

Android 7.0 Güncellemesi İçin Ön Hazırlık

Not: Bu bölümdeki işlemler bilgisayarınız üzerinde olacaktır.

Android 7.0 yükleme işlemine geçmeden önce yapmamız gereken ilk iş Android SDK’in bir kısmını indirip bilgisayarınıza kurmak olacaktır.

Özellikle adb ve fastboot Android Studio portalından indirmeniz gereken araçlar olacak. Bu iki araç bilgisayarınızla akıllı telefonunuz arasında komutlar için köprü vazifesi yapacak.

  1. Buradan Android Studio web sitesine gidin.
  2. Sayfayı aşağıya kaydırın.
  3. Command Line Tools bölümünü bulup platformunuza uygun olanı indirin. Örnek görseli aşağıdaki bulabilirsiniz.
Android 7.0 Güncellemesi Android Studio İndirme
Android 7.0 Güncellemesi Android Studio İndirme

 

İndirdikten sonra bilgisayarınıza çıkarın. İndirme işlemini bitirdikten sonra yapmanız gereken cihazınızın komut göndermeye hazır olduğundan emin olmak olacaktır.

Bunu sağlamak için iki işlemin de yapılmış olması gerekir. İlki USB Debugging (USB Hata ayıklama) modunu aktif hale getirmek ikinci ise bootloader kilidinin açık olması.

Eğer cihazınızın bootloader kilidi açık ise bu işlemi yapmak zorunda değilsiniz. Eğer Nexus cihazınızın bootloader kilidini nasıl açacağım diyorsanız Nexus Telefonları Bootloader Kilidi Açma Rehberi‘mize göz atabilirsiniz.

Önemli Bilgilendirme: Bootloader kilidi açma rehberimizdeki fastboot oem unlock yerine kullanacağımız komut fastboot flashing unlock olacaktır.

Fabrika İmajı İle Android 7.0 Güncellemesi

Bilgilendirme: Bu bölümdeki işlemler bilgisayarınız üzerinden gerçekleşecektir. İşlem sonrası tüm sistem wipe edileceği için dahili hafızanızdaki tüm datalar silinecektir.

# İlk olarak bir önceki bölümde olması gereken iki şartı sağladığınızı düşünerek stok Nexus fabrika imajı işlemlerini gerçekleştireceğiz.

# USB Debugging modun aktif olduğundan emin olun. Ayrıca cihazınızın bootloader kilidi açık olsun. Üstte nasıl bootloader kilidini açacağınızı anlatır rehberimizi paylaşmıştık.

# Nexus Factory İmages sayfasına gidin.

# Sayfayı aşağıya doğru kaydırın ve cihazınıza uygun olan Android 7.0 güncellemesi imajını bulun.

# İmaj dosyasını indirin ve platform tools dosyanızın içine atın. Platform tools dosyanızı ön hazırlık bölümünde indirdiğiniz command line tools’un içinde bulacaksınız.

# Cihazınızı kapatın ve bootloader moda alın. Bunu yapmak için ses kısma+güç tuşuna aynı anda basılı kalarak açın.

# Windows’da komut istemcisini yada Mac kullanıyorsanız Terminal’i açın.

# Windows kullanıyorsanız adb devices Macbook kullanıyorsanız ./adb devices komutunu yazarak cihazın bağlantısını kontrol edin.

# Bu adımda flash-all komutuyla fabrika imajını cihaza göndermiş olacağız. Windows kullanıyorsanız komut istemcinize flash-all.bat Mac kullanıyorsanız Terminal’e flash-all.sh komutunu girin.

Bu bölümde fabrika imajlarıyla nasıl güncelleme yapacağımızı anlattık. Google şu ana kadar Nexus 6P, Nexus 6 ve Nexus 9 tabletinin LTE versiyonu dışındaki tüm güncel cihazları için fabrika imajlarını yayınlamış durumda.

Bu cihazlar için de yakın zamanda imajlar yayınlanacaktır.

OTA Yoluyla Android 7.0 Nasıl Yüklenir?

İsterseniz Google’ın fabrika imajlarından ayrı yayınladığı OTA paketlerini kurarak da güncellemeye kavuşabilirsiniz.

OTA her Nexus’a aynı anda gelmiyor. Kademeli güncelleme olduğu için zaman alabiliyor.

Bu yöntemle fazla beklemeden OTA güncellemesini cihazınıza kurabilirsiniz. OTA yoluyla Android 7.0 nasıl yüklenir adım adım açıklayalım.

Bilgilendirme: Bu bölümdeki işlemler için cihazınızın bootloader kilidinin açık olması şart değildir. Bu yolla güncelleme cihazınızda herhangi bir veri kaybı yaşatmaz.

# OTA İmages for Nexus Devices sayfasına gidin.

# Cihazınıza uygun OTA paketini indirin ve platform tools dosyasının içine atın.

# adb devices komutunu girerek cihazınızla bilgisayar bağlantınızın çalıştığını kontrol edin.

# adb reboot recovery komutuyla cihazı recovery moduna alın. İlk başta üzerinden kırmızı ünlem işareti olan bir Android göreceksiniz.

# Bu durumdayken güç tuşuna basılı kalıp hemen akabinde ses arttırma tuşuna basın.

# Ekrana gelen listeden ses azaltma ve arttırma tuşlarını kullanarak Apply update from ADB’yi seçin. Seçim işlemini güç tuşuyla yapabilirsiniz.

# Bilgisayarınızın komut istemcisine de adb sideload [OTA dosya adı buraya gelecek].zip komutunu girerek OTA paketini cihazınıza gönderin.

Bu komuttan sonra komut istemcinizde yapılan yüklemeler görünecek bir süre sonra bitecektir. İşlem bittikten sonra Nexus otomatik olarak boot edilecektir.

OTA paketleri de Nexus 6P, Nexus 6 ve Nexus 9 tablerin LTE versiyonlarında dışında yayınlanmış durumda. Diğer cihazların paketleri de kısa zamanda yayınlanacaktır.

Siz de Nexus’unuzda Android 7.0 güncellemesi indir veya Android 7.0 indir mesajını görene kadar güncelleme beklemek istemiyorsanız rehberimizden faydalanabilirsiniz.

Rehberle ilgili takıldığınız, yardım almak istediğiniz soruları yorumlar kısmında sorabilirsiniz.

Etiketler

İlgili Yazılar

Bir Cevap Yazın

Buna da Göz Atmalısın

Close

SENİ DE ARAMIZDA GÖRMEKTEN MUTLULUK DUYARIZ

Bir Dakika ! TECHNOKAPTAN Abonesi Olmadan Çıkmak İstediğine Emin Misin ? Türkiye'nin En Detaylı Mobil Rehberlerinden, En Kaliteli Teknoloji Haberlerinden ve Makalelerinden Haberdar Olmak İstemez Misin?

Abone olduğunuz için teşekkürler

Uppps! Bir şey ters gitti.