Rehber

Rootsuz Android Telefonlarda Tam Ekran Modunu Etkinleştirme

Android kullanıcıları cihazlarının ekranlarını tam ekran yapma adına bazı yazılımlar veya araçlar kullanabiliyor. Bootloader kilidini açıp ardından custom recovery yükleyip, root yapmak kimi kullanıcılar için zor olabiliyor.

Bu rehberde yazılımsal olarak destekleyen Android akıllı telefonların ekranlarından tam olarak faydalanmak adına ekranları tam ekran yapma yolunu sizlerle paylaşacağım.

Bazen Android akıllı telefonlarındaki durum ve navigasyon (gezinme) çubuklarını gizlemek istiyoruz, böylece ekranı tamamen kullanabiliyoruz. Pek çok geliştiricinin, kullanılmadığında ekrandaki durum ve gezinme çubuklarını gizlemek için kullandığı İmmersive Mod adı verilen özellik aslında yeni bir özellik değildir.

Bu özelliği oldukça uzun süre kullandım ve ekranın her milimetresine sahip olmak harika bir şey. Çoğu kişi bunun küçük bir değişiklik olduğunu düşünebilir ancak kesinlikle büyük bir fark göreceksiniz.

Android akıllı telefonlarda tam ekran yapma

Tam ekran yapma özelliğinin bu pratik faydasına rağmen Google ve diğer birçok OEM, cihazlarında bu özelliği kolaylıkla erişime açmamıştır.

Bu nedenle, birçok kişi bu özelliği elde etmek için cihazlarını rootlayabilir ve ayrıca bazı uygulamalar satın almaları gerekebilir. XDA üyesi Rashad83’ü sayesinde, Immersive modunu ( tam ekran yapma) root veya herhangi bir uygulama olmadan etkinleştirebilirsiniz.

Bu, oldukça kolay olan birkaç ADB komutunu içerir. Bunu en yeni Galaxy S8, OnePlus 3 / 3T ve Moto G4 Plus (Nougat ve Marshmallow ROM’larda denendi) dahil birçok cihazda denedik. İşlem oldukça basittir, aşağıdaki prosedürü uygulamanız yeterlidir.

Bu adımları geçtikten sonra akıllı telefonunuzdaki ekranı tam ekran sorununu tamamen ortadan kaldıracaksınız.

Önkoşullar

 • Aygıtınızda geliştirici seçeneklerini etkinleştirmek için Ayarlar »Telefon hakkında» Yapı numarası bölümüne gidin ve 7 kez dokunun. Sonra Ayarlar »Geliştirici seçeneklerine dönün ve USB Hata Ayıklamasını etkinleştirin.
 • Komutları çalıştırmak için cihazınızdaki ABD dosyalarına ihtiyacınız olacaktır. Böylece PC’nizde ADB ve Fastboot‘u kurun.
 • Aygıtınız için USB sürücülerini bilgisayarınıza yükleyin.

Android Cihazlarda Ekranı Tam Ekran Yapma

 • Cihazınızı PC’ye bağlayın. USB hata ayıklamasını etkinleştirdikten sonra bunu ilk kez yapıyorsanız, bu PC’de USB hata ayıklama işlemine izin vermenizi isteyen pencere görürsünüz. İzin verin.

tam ekran yapma

 • Cihazınızı PC’ye bağlayın.
 • Platform-tools dizinine gidin, Shift tuşuna + sağ fare tuşuna basıp tıklatın ve “Burada komut penceresi aç” seçeneğini seçin.

tam ekran yapma

 • Cihazınızın PC tarafından tanındığından emin olmak için, bilgisayarınızdaki komut isteminde aşağıdaki komutu kullanın.

adb devices

Her şey yolunda giderse, komut satırında bir seri numarası görmelisin. Aksi bir durumda, lütfen ADB ve USB sürücülerini düzgün bir şekilde tekrar kurun.

 • Her şey yolundaysa, cihazınızda tam ekran yapma modu etkinleştirmek için aşağıdaki komutları kullanın. Yalnızca durum çubuğunu gizlemek istiyorsanız, aşağıdaki komutu yazın.

adb shell settings put global policy_control immersive.status=*

 • Yalnızca navigasyon çubuğunu gizlemek istiyorsanız, aşağıdaki komutu yazın.

adb shell settings put global policy_control immersive.navigation=*

 • Durum ve navigasyon çubuklarının her ikisini de gizlemek isterseniz, aşağıdaki komutu yazın.

adb shell settings put global policy_control immersive.full=*

 • Stok yazılıma dönmek isterseniz, aşağıdaki komutları kullanın.

adb shell settings put global policy_control null*

Bu kadar. Cihazınızdaki tam ekran yapma modunu etkinleştirdiniz. Android akıllı telefon ekranlarını tam ekran yapma rehberimizi siz de farklı cihazlarda deneyip yorumlar kısmında paylaşabilirsiniz.

 

Etiketler

İlgili Yazılar

Bir Cevap Yazın

Buna da Göz Atmalısın

Close

SENİ DE ARAMIZDA GÖRMEKTEN MUTLULUK DUYARIZ

Bir Dakika ! TECHNOKAPTAN Abonesi Olmadan Çıkmak İstediğine Emin Misin ? Türkiye'nin En Detaylı Mobil Rehberlerinden, En Kaliteli Teknoloji Haberlerinden ve Makalelerinden Haberdar Olmak İstemez Misin?

Abone olduğunuz için teşekkürler

Uppps! Bir şey ters gitti.