Blog

Apple’ın Yeni Dosya Sistemi APFS Hakkında Herşey

APFS nedir? APFS ne işe yarar? Bu makalemde Türkçe kaynaklar arasında pek bahsedilmeyen konular hakkında bilgi sahibi olacaksınız.

Apple her sene dikkatimi mutlaka cezbeden bir şey açıklar. Geçen yıl, Taptic Engine ve Haptics beni merak ve heyecanla beklemeye zorladı. Bu yıl ise, iOS 10.3’ün kullanıma sunulmasıyla gözlerimi yeni dosyalama sistemi Apple Dosya Sistemi’ne çevirdim. iOS 10.3 özellikleri arasında belki de en dikkat çekeni bu olsa gerek.

Apple File System, yaygın olarak APFS olarak bilinir ve Apple’ın yeni nesil dosya sistemidir. Modern, özellik bakımından zengin ve tüm mobil donanım ihtiyaçlarımız için (ve Mac’de!) tümüyle optimize edilmiştir. APFS, bu yıl piyasaya çıkan iOS 10.3 ile iDevices’ları ilk kez güncellyecek . Yılın ilerleyen zamanlarında, MacOS ve diğer tüm Apple ürünleri işletim sistemlerinde güncelleme yapacak.

İnanın yada inanmayın. iPhone 7 Plus 30 senelik teknolojiyi kullanıyor!

Ortalama bir Apple kullanıcısına bir şok gibi olarak gelebilir fakat Apple’ın yenilikçi donanımının ve gelişmiş işletim sistemlerinin hâlâ yaklaşık 30 yıl önce geliştirilen bir dosya sisteminde çalıştığı doğrudur. (1985). Evet, bu 30 yıl eski teknolojidir ve çok sayıda Apple kullanıcısından daha eskidir!

Düşünün. Apple floppy disklerin ve 32MB RAM’lerin olduğu dönemlerde HFS olarak adlandırılan şu anda kullanılan dosya sistemini geliştirmişti.

Neyse ki 2017’de bugüne kadarki Apple’ın en önemli ve kapsamlı dosya sistemi sürümü olan Apple File System (APFS) ile dosya sistemimize fazlasıyla ihtiyaç duyulan taze kan geliyor ve bu yeni dosya sistemi iOS 10.3 güncellemesi ile herkes tarafından kullanılabilir.

Öyleyse, bu önemli güncelleme hakkında neyin değiştiğini ve neden bu kadar önemli olduğunu öğrenelim.

APFS’yi özel yapan şey nedir?

Kısacası, APFS dosya sistemi devrim niteliğinde. Bu güncelleme gerçekten de “her şeyi değiştiriyor”. Sadece bu kez, devrim perde arkasında gerçekleşiyor. APFS, Apple ürünlerimizin işleyiş şekli konusunda baştan sona değişim sağlıyor.

Belirtildiği gibi, APFS, 1985 ve 1998 yılları arasında Apple tarafından kullanılan mevcut HFS ve HFS+ dosya sistemlerinin yerini alıyor. Aradan geçen çok uzun yıllar var. HFS ve HFS + tanıtıldığında, Solid-State Drives (SSD) ve flash sürücüler araştırma ve geliştirmeye yeni başlamıştı.

O sırada kimse ne yapabileceğini ya da ne olacağını hayal etmedi.

APFS nedir noktasında ilk şunu söyleyebiliriz.

Bugün tüm dünyada insanlar datalarını ve kişisel bilgilerini akıllı telefonlarında, akıllı saatlerinde ve diğer cihazlarda 7/24 yanlarında taşıyorlar. Kaldı ki bu dataların büyüklüğü artık GB yada TB (terabyte) ile ölçülüyor. Dolayısıyla Apple’ın 1 milyar ve büyüyen sayıda müşterileri daha akıllı ve uyarlanabilir bir dosya sistemine ihtiyaçları vardı. APFS işte tam olarak bu.

Apple File System APFS Nedir ?

Apple File System (APFS), tüm iDevice’larda, MacBook’larda ve en yeni Mac’lerde kullanılan SSD depolama ortamı için optimize edilen Apple’ın yeni nesil dosya sistemidir. Performansı geliştirir. Apple’ın tüm ürün yelpazesini ve işletim sistemlerini, Apple Watch’tan Apple TV’nize kadar, Mac Pro’nın üst sınırlarına kadar ölçeklendirir.

2017’den itibaren APFS, iOS, Mac OS, tvOS ve WatchOS için varsayılan dosya sistemi olarak öngörülüyor. 1 milyar adet iDevice ve Mac kullanıcısı, iOS 10.3’e güncelleme yaparak bu yeni Apple dosya sistemine geçmeye başladı.

Peki Apple APFS hakkında ne söylüyor?

Apple File System, Flash / SSD depolama alanı için en iyi duruma getirilmiştir. Güçlü şifreleme, alan paylaşımı, dosya ve dizinler için klonlama, anlık görüntüler, hızlı dizin boyutlandırma, güvenli kayıt ilkelleri ve geliştirilmiş dosya sistemi temelleri özelliklerine sahiptir.

apfs nedir

Şimdi bunları tek tek ele alalım.

Depolama Tasarrufu

APFS mobil cihazlar için üretilmiştir. Mevcut ve kullanılmış depolama kapasitesini HFS + ‘den farklı olarak hesaplar ve iOS 10.3 ile APFS‘ye güncelledikten sonra verileriniz için daha fazla yer açar.

Örneğin, güncellemeden önce 2GB alana sahip tipik bir 16GB iPhone, yükseltmeden sonra yaklaşık 3 – 4GB kullanılabilir alana sahip olacaktır. Bence çok kayda değer bir artış!

Mevcut kullanıcılar, çok daha hızlı uygulama açma ve kapama, dosyaların hızlı kopyalanması ve hızlı dizin oluşturma ve dışa aktarma gibi APFS’ye güncelledikten sonra bir dizi iyileştirme bildiriyor. Bazı kullanıcılar artan güvenilirlik, performans ve daha iyi pil verimliliği buluyor.

Dosyalama sistemi kararlılığı

APFS‘nin gerçek güzelliği, tüm platformlarda aynı dosya sistemini kurması, farklı cihazları barındıracak HFS + varyasyonlarına sahip olmamasıdır.

APFS geleceğe göre gelişebilir. Böylece, HFS veya HFS + ‘dan farklı olarak, APFS, teknoloji, yazılım ve donanım ilerlemesinin gereğinden fazla zaman geçirme ihtiyacını fark ederek dinamik olarak oluşturulmuştur.

Kopyala, Taşı ve Yaz

Hepimiz iDevice’larımızın ve Mac’lerimizin yavaş kopyalama ve taşıma işlevlerinden muzdariptik! Kopyalama ve taşıma konusunda uzun zamandır iyileştirmeye ihtiyaç duyuldu ve Apple’ın odağında uzun süredir bu durum vardı.

Şimdi, APFS sayesinde, kullanıcılar kopyalama ve taşıma sırasında büyük bir performans artışı yaşayacaktır. Geçen yıl WWDC’de verilen bir demoda Eric Tamura, iTunes’un en son sürümünü APFS olarak biçimlendirilmiş bir flash sürücüye kopyaladı. Sonuç hızlıydı. HFS + olarak formatlanmış sürücüye kıyasla 20 saniyeden fazla bir iyileşme.!

APFS’de, kullanıcı bir dosyanın tam kopyasını yaparsa, Apple File System iki kopya yaratmaya gerek olmadığını belirler.

Sonuç olarak, yalnızca bir gerçek kopya sabit disk sürücüsündedir ve Mac’iniz veri yazmak için daha az zaman harcar. APFS’in Copy-On-Write özelliği, sabit disk sektöründeki aynı dosyaya işaret ederek dosya kopyaları oluştururken disk alanı kazandırır ve performansı arttırır.

Apfs nedir: Sistem çakılması koruması

APFS Mac’nizin meta verisini kararlı depolamada yeni bir yere yazdığı yere yeni bir metadata planı kopyalayıp yazarak harika bir sistem çakılma koruması sunar. Kuru kafalı beyaz sayfa ve dönen renkli plaj topu görenler için harika bir haber:)

APFS ile Mac güç kaybederse veya benzer başlatma ve performans sorunlarıyla karşılaşırsanız, APFS verilerinizi korur ve güvenliğini sağlar. Bir elektrik kesintisi veya kernel sorunu sonrasında her şeyi kaybetmekten artık endişe duymayın.

Apfs nedir: Hızlı Dizin Boyutlandırma

Mac’ler için bir başka muhteşem APFS özelliği, hızlı dizin boyutlandırmasıdır. Belli bir klasörün veya uygulamanın ne kadar depolama alanına sahip olduğunu hiç tecrübe ettiniz mi?

Bir klasörü (veya uygulamayı) seçip Komuta ⌘ + I (veya Dosya> Bilgi Al) tuşuna basın ve bilgi paneli açılır. Ancak gördüğünüz “boyut hesaplama” dır ve nihayet gerçek dosya boyutuyla dolana kadar sonsuza dek asılır gibi görünür!

Bu sorun Mac kullanıcılarının şikayetleriyle Apple’ın dikkatini çektiğinden firma APFS ile küçük ama güzel bir değişiklik yaptı. Artık bu boyut bilgisini orijinal dizinden ayrı olarak başka bir yerde saklar.

Alanınıza dikkat edin

Sabit disklerini ayıran Mac kullanıcıları için alan paylaşım özelliği oldukça hoş. Özünde, dinamik olarak tek bir diski birden fazla birime böler.

Özellikle, tek bir APFS bölümü içindeki birden çok cilt oluşturmanıza, ciltler arasında boş alanı paylaşmanıza ve ciltlerin boyut ve düzenini uyarlamanıza izin verir.

Dolayısıyla, bir hacmin daha fazla alana ihtiyacı olduğunda, geçerli havuzunuzdan daha fazla alan tahsis etmek için APFS bölümüne gidersiniz. Bir APFS bölümü esnek hacimler oluşturur ve ihtiyaçlarınızı temel alarak depolarını ayarlarsınız.

Apple çoğu kullanıcının şu anda sabit disklerini bölümlemediğini bildiriyor. Kullanıcılar HFS + ‘da bölümleme yapmaz çünkü zordur, planlama ve öngörme gerektirir.

APFS ve alan paylaşımının sadeliği ile, umarım daha fazla iFolks bölüm artıracaktır. Sistem dosyalarınıza, verilerinize karşı ayrı ciltler oluşturmak, MacOS veya OSX’in birden fazla sürümünü çalıştırmak, Boot Camp çalıştıran kullanıcılar için veya bir Time Machine bölümüne yedeklemek istemek için harika bir yoldur.

Apfs nedir: Daha güçlü şifreleme

APFS’in bir diğer cazip özelliği şifreleme paradigmasıdır. Apple File System ile sağlam veri koruma özellikleri ve tam disk şifrelemesi elde edersiniz. APFS, iDevice’daki her dosyayı ayrı ayrı şifreler.

Diğer güvenlik iyileştirmeleri, çok seviyeli dosya sistemi şifrelemesini desteklemeyi içerir. APFS’nin çok anahtarlı şifreleme yöntemi, meta veri şifrelemesi, dosya başına şifreleme ve kapsam başına şifreleme olmak üzere üç farklı modu desteklemektedir.

APFS MacOS’tan çıktığında, seçim için üç şifreleme seçeneği olacaktır: şifreleme yok, tek tuşlu şifreleme ve çoklu anahtar şifreleme.

Güçlü şifreleme, Apple’ın kullanıcı güvenliğine ve gizliliğine olan bağlılığını kanıtlamanın önemli bir adımını oluşturuyor.

APFS Nedir: APFS’nin olumsuz yönleri neler

Teknolojide hiçbir şey kusursuz değil. APFS ile kesinlikle bazı sınırlamalar vardır.

  • APFS şu anda başlangıç disklerini veya hybrid Fusion Drives’i desteklemez. Time Machine yedeklemeleri desteklenmiyor. APFS biçimlendirilmiş birimler FileVault kullanılarak şifrelenemez. (Bu, macOS’ta genel yayınlanmadan önce değişecektir)
  • Dosya adları büyük / küçük harfe duyarlı (büyük / küçük harf duyarlılığına dikkat etmeye alışkın olmayan günlük kullanıcılar için)
  • OS X 10.11 Yosemite veya daha öncesi, APFS formatlı sürücüleri tanımıyor. Dolayısıyla, bir APFS sürücüsüne sahip bir Mac kullanıyorsanız, dosyaları Yosemite’i kullanan daha eski bir Mac’e veya bu Mac’a aktaramıyorsunuz.
  • APFS yalnızca 64 bit cihazlarda çalışır. Yani iPhone modelleri 5, 5C ve iPad 4. nesil gibi daha eski iDevice’lar kullananlar için APFS güncellemesi olmayacak.

Özet

Çoğu kez göz ardı edilmesine rağmen, Apple’ın yeni dosya sistemi APFS, Apple ürünlerinin geliştiricileri, üreticileri ve tüketicileri için bir dönüm noktası oluşturuyor.

Kullanıcılar için, APFS, iLives’i daha hızlı, daha zengin ve daha iyi hale getiren bir dizi yeni ve hoş karşılanan getiri getiriyor. Apple APFS ile geleceğin temelini atıyor.

Bu iyileştirmelerin çoğu kaputun altında gerçekleşiyor, bu yüzden son kullanıcılar olarak güçlerinden habersiz olduklarını ve takdir etmediklerini görüyorum.

Ancak onu görmediğimiz için kabul etmememiz gerektiği anlamına gelmiyor. iOS, watchOS, tvOS ve macOS’un her güncellemesi ışıltıyla birlikte gelirken, bunlar genellikle bizi etkilemek için tasarlanmıştır. Bu nedenle cihazlarımızı en yeni ve en güncel duruma getiriyoruz.

Çoğu zaman, güncellemeler muhteşem olmaktan çok gösterişlidir. Ancak en son iOS 10.3 güncellemesinde ve yaklaşan macOS, tvOS ve watchOS güncellemeleri Apple’ın muhteşem APFS‘sidir! Ve Apple cihazlarımız asla bir daha asla aynı olmayacak ve bunun için minnettarız!

Etiketler

İlgili Yazılar

Bir Cevap Yazın

Buna da Göz Atmalısın

Close

SENİ DE ARAMIZDA GÖRMEKTEN MUTLULUK DUYARIZ

Bir Dakika ! TECHNOKAPTAN Abonesi Olmadan Çıkmak İstediğine Emin Misin ? Türkiye'nin En Detaylı Mobil Rehberlerinden, En Kaliteli Teknoloji Haberlerinden ve Makalelerinden Haberdar Olmak İstemez Misin?

Abone olduğunuz için teşekkürler

Uppps! Bir şey ters gitti.