iPhone

Apple’ın Yeni Uygulaması Apple Clips Nedir ve Nasıl Kullanılır

Apple Clips nasıl kullanılır yazımda size Apple’ın yeni video editleme uygulamasının nasıl kullanıldığına dair çeşitli ipuçları veriyor olacağım.

Apple’ın yeni iOS uygulaması olan Apple Clips’i Snapchat, Instagram ve Facebook gibi video paylaşımlı sosyal ağlarla karşılaştırmak kolay.

Ancak bu tam olarak adil bir karşılaştırma olmayacak çünkü Apple Clips hiç de sosyal değil. Eğlenceli videolar oluşturmanıza ve düzenlemenize yardımcı olmak için basitçe tasarlanmıştır. Bundan sonra onlarla neler  yapacağın sana kalmış.

Apple Clips nedir ?

Apple tarafından geliştirilen Apple Clips, 36 dili destekleyen iPad ve iPhone’lar için ücretsiz bir iOS 10.3 uygulamasıdır. 64-bit bir uygulama ve şu anda App Store’da mevcut.

Kullanımı basit olan uygulama, bir dizi ilginç özellikle, özellikle sesinizi kullanarak animasyonlu videolar oluşturmanıza olanak tanıyan Live Titles aracıyla donatılmıştır.

Paylaşım aracı da akıllıdır. Filminizdeki kişileri tanımlamak için Apple’ın yüz analiz araçlarını kullanır ve ardından o klibi paylaşmak isteyebileceğiniz insanlar olarak önerir.

Kitaplığınızdaki klipleri, fotoğraf kitaplığınızdaki fotoğrafları ve yeni çekilmiş video kliplerinizi karıştırıp eşleştirebilir ve pencerenin altındaki küçük zaman çizelgesine dokunarak sürükleyerek değiştirme (veya silme) yapabilirsiniz.

Belki de uygulamanın en büyük eleştirisi, yaptığı şey değil yapmadığı şey: Apple Clips’i ilk başlattığınızda fotoğraf makinenize ve mikrofonunuza erişmek için izin istemiyor (şu an için).

Apple bu uygulamayı düzenli olarak güncellemek niyetinde olduğunu söyledi, kaldı ki bu  durum değişebilir. Kliplere eklenen ek filtreler, efektler ve diğer yararlı araçları da görebilirsiniz.

Apple Clips nasıl kullanılır ?

Uygulamanın kullanımı oldukça basit. Birkaç saniye içerisinde istediğiniz videoyu yaratabilmeniz için tasarlanmış. Sağlamanız gereken tek şey materyal. Videolar bir karede (1.080 x 1.080) hazırlanmış.

Apple’ın Apps Ürün Pazarlama Başkan Yardımcısı Susan Prescott, “Apple Clips iPhone ve iPad kullanıcılarına video yoluyla kendilerini ifade etmenin yeni bir yolunu sunuyor ve uygulamayı inanılmaz derecede kolaylaştırıyor” diye açıkladı.

“Klipler için tasarladığımız efektler, filtreler ve şaşırtıcı yeni Live Titles’lar, herkesin sadece birkaç dokunuşla mükemmel görünümlü, kolayca paylaşılabilir videolar oluşturmasına izin veriyor.”

Apple Clips nasıl kullanılır dedik. Ee o zaman gelin bunu biraz açalım.

Apple Clips nasıl kullanılır: Temel iş akışı

Anları gerçek zamanlı olarak yakalayın veya kitaplığınızdan video klipler veya fotoğraflar ekleyin.

Uygulamayı başlattığınızda varsayılan olarak ön yüz kamerasını kullanacak. Kamera simgesine dokunarak kamera görüntüleri arasında geçiş yapabilir ve mikrofon simgesini kullanarak sesi kapatabilir veya etkinleştirebilirsiniz.

Ekranın üst kısmında simgeler göreceksiniz (bunlar soldan sağa doğru): Live Titles, Filtreler, Yer Paylaşımları, Posterler ve Müzik.

Live Titles

Kaydetmek için kırmızı çubuğa basın; konuşurken kelimeler ekranda görünür. Bu özelliği güzelleştiren şey, konuşmalarınızla aynı hızda görünmeleridir – duraklatma ve yeni bir satırda görünecektir.

Klibi filme alırken bunun kusurunu fark etmişsinizdir: başlığı konuştuğunuzda sesiniz kaydedilecektir. Bununla ilgili metni sessiz hale getirmek için mikrofon simgesine dokunmanız yeterlidir; başlık yine de görünür, ancak sesiniz kaydedilmeyecektir.

Filtreler

Tamamıyla sekiz filtre var, ancak Mürekkep ve Çizgi Kitap en çok kullanılan filtreler gibi görünüyor. Bunları kullanmak istediğiniz her bir klipe uygulayabilirsiniz.

Posterler

“Son” sözcüğünden “Merhaba” ya kadar biten çerçevelerden oluşan bir grup bulabilirsiniz. Metni değiştirmek için ekranınızda seçin ve ne söylemek istediğinizi yazın. Poster animasyonunu 3D Touch’ı kullanarak önizleme yapabilirsiniz

Müzik

Müzik ikonuna dokunun; Apple’ın kendi soundtracklerinden birini seçebilir veya kendi müziğinizi kullanabilirsiniz. Ne olursa olsun, kullandığınız müzik otomatik olarak klibinizin uzunluğu kadar çalışır.

Paylaşım

Paylaş düğmesini kullanarak klipleri paylaşın. Klibinizi mesajları kullanarak kişilerinizle paylaşabilir veya YouTube, Facebook, Vimeo ve Instagram gibi sosyal paylaşım ağınızı seçebilirsiniz.

Yardım

Kliplerle ilgili sıkışırsanız çok fazla endişelenmeyin. Apple, uygulama içinde kullanılabilen yararlı bir kullanım kılavuzunu hazırlamış.

Yardım bölümüne uygulamanın ön sağ üst tarafındaki küçük soru işaretine dokunarak ulaşabilirsiniz. Bu soru işaretini proje görünümünde göremezsiniz – dizin / uygulama ön ekranına erişmek için sol üstteki aşağı doğru bakan oka dokunmanız gerekir.

Klipleri editleme

Apple Clips nasıl kullanılır yazımızın son kısmında kısaca editlemeden bahsedeceğim.

Klipleri ekledikçe ekranın altındaki küçük bir zaman çizelgesinde toplandıklarını göreceksiniz. Bir klip seçmek için hafifçe dokunun; filtreleri ve diğer efektleri uygulayabilir, öğenin sesini kapatabilir veya etkinleştirebilir, çöp kutusuna atabilir veya uzunluğunu değiştirebilirsiniz. Uzunluğu düzenlemek için makas aracına hafifçe dokunun.

Ayrıca meşhur pinch to zoom hareketini kullanarak fotoğrafları ve videoları yakınlaştırabilir veya kaldırabilir ve bir fotoğrafın klipteki süresini ayarlayabilirsiniz.

Bir projede bir saatlik bir videoyu bir araya getirebilirsiniz, ancak projede kullanılan hiçbir video klipi 30 dakikadan daha uzun olamaz.

Umarım bu yazım Apple Clips nasıl kullanılır hakkında fikir edinmenize yardımcı olmuştur.

Uygulamaya erişmek için burayı ziyaret edebilirsiniz.

 

İlgili Yazılar

Bir Cevap Yazın

SENİ DE ARAMIZDA GÖRMEKTEN MUTLULUK DUYARIZ

Bir Dakika ! TECHNOKAPTAN Abonesi Olmadan Çıkmak İstediğine Emin Misin ? Türkiye'nin En Detaylı Mobil Rehberlerinden, En Kaliteli Teknoloji Haberlerinden ve Makalelerinden Haberdar Olmak İstemez Misin?

Abone olduğunuz için teşekkürler

Uppps! Bir şey ters gitti.