iPhone

Apple iCloud Drive Nedir? Nasıl Kullanılır ve Nasıl Çalışır?

iCloud drive nedir? Kısaca bir bulut servisidir. Yani dosyalarınızı apple cihazlarının hafızasında yer kaplamadan, internet üzerindeki icloud hesabınızda depolayarak, hem daha fazla depolama alanı sağlar, hem de dosyalarınıza diğer apple cihazlarınızla erişmenize olanak verir. Aynı zamanda yedeklerinizi de güvenle saklar.

Apple iCloud Drive nasıl kullanılır ve nasıl çalışır? Bu yazımda sizlere çalışma mantığından ve birkaç kullanışlı kullanma metotlarından bahsedeceğim.

iCloud Drive, Apple’ın tüm cihazlarınız, Mac, iPhone, iPad ve hatta Windows PC’niz arasındaki temel bağlantıdır.

Diğer çevrimiçi depolama servislerine kıyasla pahalı olsa da, tüm cihazlarınız arasında doğal olarak çalışır; bu nedenle en iyisini nasıl alacağınızı bilmelisiniz.

iCloud Drive Nasıl Çalışır?

Dokümanları saklayabilir, dosya ve klasörleri tüm cihazlarınızda güncel tutabilir, öğeler üzerinde çalışabilir ve iCloud Drive’ı kullanarak herhangi bir yerden erişebilirsiniz.

Bir dosyadaki bir dosyanın bir kopyasına uygulanan değişiklikler otomatik olarak diğer tüm sistemlerinizde senkronize edilir.

iCloud Drive gerçek bir dosya sistemidir; bu nedenle, öğeleri kendi oluşturduğunuz klasörlerde oluşturabilir ve kaydedebilirsiniz; bu da, birden fazla aygıta çalışıyorsanız yararlı olacaktır. (Kendi klasörlerinizi oluşturmak için bir Mac kullanmanız gerekir).

iCloud Drive’ı birden fazla Mac’te kullanırsanız, her iki Mac’te de Belgeler ve Masaüstü dosyalarında yapılan değişiklikler senkronize edilir. En son etkinleştirdiğiniz Mac belgelerinin ve masaüstünün içeriği için kendi klasörünü oluşturur ve bu da eşitlenir.

iCloud Drive Nasıl Kullanılır?

iCloud Drive Nasıl Kurulur?

iCloud Drive, en yeni işletim sistemini çalıştıran mevcut Apple cihazlarında otomatik olarak kurulur. (Daha fazla bilgi burada mevcuttur).

Apple’ın macOS Sierra, masaüstü ve belgeler klasörünüze kaydedilen dosyaları otomatik olarak iCloud’a kaydederek bütün bu dosyaları tüm cihazlarınızda kullanılabilir hale getirir.

Bu kullanışlıdır ancak çevrimiçi disk kapasitenizi yiyebilir, özellikle de (5GB’da) Apple’ın hala yeterli boş disk alanı sağlamadığından.

İsterseniz daha fazla depolama alanı satın alabilirsiniz veya bu özelliği Sistem Tercihleri> iCloud> iCloud Sürücü Seçenekleri – listenin üstündeki masaüstü ve belgeler klasörlerinin işaretini kaldırın.

iCloud Drive nasıl kullanılır ipucu: iCloud Drive, mobil bağlantısını kullanarak siz izin vermedikçe verilerinizi senkronize etmez. Mobil data sizin için sorun değilse fakat (özellikle) yurtdışına giderseniz bunu devre dışı bırakabilirsiniz.

Bunu yapmak için Ayarlar> iCloud> iCloud Drive’ı açın ve bir sonraki sayfanın altındaki ‘Hücresel Verileri Kullan’ seçeneğini Kapalı olarak değiştirin (varsayılan olarak Yeşil – Açıktır).

Windows

Apple, Windows PC ve iOS cihazlarında fotoğraf, video, posta, dosya ve yer imlerine erişebilmesini sağlayan iCloud for Windows’u kullanımıza sunar.

Bu dosyalardan herhangi birinde, çevrimiçi Windows veya Mac’teki herhangi bir değişikliği yaptığınız tüm değişiklikler diğer tüm cihazlarınıza yansıyacaktır. 15GB’ın üstündeki dosyalar desteklenmez.

İpucu: Bu dosyalara, MacOS Sierra’nın çalışmadığı bir Mac’den de erişebilirsiniz. Yeni bir Finder menüsünü açın, Git menü öğesini tıklayın ve iCloud Drive’ı seçin.

Dosyalar üzerinde çalışıyorsanız, bu değişiklikleri iCloud Drive’a manuel olarak kaydetmeyi unutmayın; çünkü bunlar otomatik olarak macOS’ta olduğu gibi kaydedilmezler.

iCloud Drive Sık Sorulan Sorular ve cevapları

Uygulamaları kontrol etme

Birçok üçüncü parti uygulama, kendi verilerini depolamak için iCloud Drive’ı kullanmak ister. Bu, tüm sistemlerinizde kullanmayı planladığınız bazı uygulamalar için yararlıdır, ancak bu her zaman isteyeceğiniz bir şey olmayabilir. Hangi uygulamaların çevrimiçi sürücünüze veri depolayabileceğini kontrol etmek için:

iOS’ta: Ayarlar> iCloud> iCloud Drive’ı açın ve sürücünüze erişmesini istemediğiniz herhangi bir uygulamayı kapatın.

Mac’te: Sistem Tercihleri> iCloud> iCloud Drive Seçenekleri … seçeneğini seçin ve desteklemek istemediğiniz uygulamaların işaretini kaldırın.

Zaman Dilimleri

E-postaların ve takvim kayıtlarının yanlış zaman dilimlerini göstermeye başladığını fark ederseniz, hesap ayarlarınız yanlış olabilir.

Kontrol etmek için www.icloud.com adresinden çevrimiçi hesabınıza giriş yapın ve Ayarlar’a dokunun. Bir sonraki sayfanın üst kısmında bulunduğunuz durumu belirtecek olan Saat Dilimi / Bölge’sini görmelisiniz. Değilse bunu değiştirebilirsiniz ve saat dilimi sorunu tüm cihazlarınızda çözülür.

Silinen dosyaları geri alma

Yanlışlıkla iCloud Drive’dan saklanan bir şeyi silerseniz, iCloud.com’dan kolayca geri alabilirsiniz.

Tek yapmanız gereken hesaba giriş yapmak, Ayarlar> Gelişmiş’i işaretleyin ve Dosyaları Geri Yükle’yi tıklayın. Birkaç dakika beklerseniz, Dosyaları Geri Yükle penceresinde daha önce sildiğiniz dosyaların bir listesi sunulacaktır.

Geri yüklemek istediğiniz dosya (ların) yanındaki kutuyu işaretleyin ve Bitti’ye dokunun. Dosyalar yalnızca 30 günlük süre zarfında bu dosyada tutulur. 30 gün sonunda silmek için dahi olsa dosyaları bulamazsınız.

Sürüm çakışması

Eğer dosyalarınız iki cihazda da açıksa, tek bir cihazda yapılan değişiklikler zaman aşımına uğrar. iCloud Drive bu tür bir sürüm çakışması gerçekleştiğinde sizi uyarır. Ne zaman bu uyarı gelirse, sürüm içeriğini görmek için küçük resimleri çift tıklatıp diğerini silebilirsiniz.

Umarım bu makale, iPhone’unuz, iPad’iniz, Mac’iniz veya Windows PC’nizdeki iCloud Drive’dan daha fazla yararlanmanıza yardımcı olur.

 

 

Etiketler

İlgili Yazılar

Bir Cevap Yazın

SENİ DE ARAMIZDA GÖRMEKTEN MUTLULUK DUYARIZ

Bir Dakika ! TECHNOKAPTAN Abonesi Olmadan Çıkmak İstediğine Emin Misin ? Türkiye'nin En Detaylı Mobil Rehberlerinden, En Kaliteli Teknoloji Haberlerinden ve Makalelerinden Haberdar Olmak İstemez Misin?

Abone olduğunuz için teşekkürler

Uppps! Bir şey ters gitti.