FacebookSosyal Medya

Dev Rehber Bölüm 2: Facebook Reklam Hesabı Nasıl Kurulur?

Dev rehber serimizin 2. bölümünde Facebook reklam hesabı nasıl kurulur bundan bahsedeceğiz. Rehberin bu bölümünü okumadan önce ilk bölüm olan Yeni Başlayanlar İçin Facebook Reklamı Nasıl Oluştulur? yazımızı okumanızı şiddetle tavsiye ediyorum.

Facebook reklamcılığına nasıl başlayacağınızdan emin değilseniz endişelenmeyin. Dev rehber serimizin bu bölümünde artık siz de Facebook reklamcılığına ilk adımlarınızı atacaksınız.

Daha sonra, Facebook işletme yöneticisi ve Facebook reklamları yöneticisi ile çalışma yönergeleri de dahil olmak üzere, Facebook reklamcılık hesabınızı ayarlamak için adım adım talimatlar bulabileceksiniz.

Hazırsanız Facebook reklam hesabı nasıl kurulur rehberimize başlayalım.

Facebook reklam hesabı nasıl kurulur ?

Bu rehberimizde aşağıdaki soruların cevaplarını bulacaksınız.

>> Facebook Business Manager nedir?

>> Facebook Business Manager hesabı nasıl ayarlanır?

>> Facebook reklamcılık hesabınıza nasıl erişirsiniz?

>> Facebook reklamcılık hesabınıza nasıl gidebilirsiniz?

>> Facebook Business Manager izinlerini yönetme

Facebook Business Manager nedir?

İş yöneticisi (Facebook Business Manager), Facebook sayfalarınızı ve reklam hesaplarınızı yönetmek için tasarlanmış bir araçtır.

Bu aracı kullanarak;

Facebook sayfalarınıza ve reklam hesaplarınıza erişimi yönetebilirsiniz. Sayfalarınıza ve reklam hesaplarınıza kimlerin erişebildiğini görebilir ve izinleri kaldırıp, değiştirebilirsiniz.

Ajanslarla birlikte çalışabilirsiniz. İşletme yöneticisi hesabınızı ajanslarla paylaşarak, reklam kampanyalarınızı yönetmenize yardımcı olabilirler.

İşletme Yöneticisi hesabınız altında birden çok reklam hesabı ve kullanıcıya sahip olabilirsiniz. Facebook’ta reklam yayınlamaya başlamak için, en az bir Facebook sayfasını yöneten bir Business Manager hesabına ihtiyacınız vardır.

Bir Facebook sayfası eklemek için;

  • İşletme yöneticisi Ayarları’na gidin.
  • Kişi ve öğeler sekmesinin altında, “Sayfalar” ı seçin
  • “Yeni Sayfa Ekle” yi tıklayın.
  • 3 seçenekten birini seçin: “Bir Sayfa Talep Et”, “Bir Sayfaya Erişim İste” veya “Yeni Bir Sayfa Oluştur”
  • Erişim talep etmek veya bir sayfa talep etmek isterseniz, Facebook sayfa adını veya URL’sini girin.

İşletme yöneticinize bir reklam hesabı eklemek için;

  • İşletme yöneticisi ayarlarınızı açın.
  • Kişi ve varlıklar sekmesinin altında, “Reklam Hesapları”nı tıklayın.
  • Sayfanın sağında, “Yeni Reklam Hesapları Ekle” yi seçin.
  • 3 seçenekten birini seçin: “Talep Ettikleri Reklam Hesabı”, “Bir Reklam Hesabına Erişim İste” veya “Yeni Bir Reklam Hesabı Oluşturun”
  • Erişim isteğinde bulunmak veya bir reklam hesabı için hak talebinde bulunmayı seçerseniz, reklam hesabı ID’nizi girin.

Reklam vermeye başlamadan önce, Facebook’a ek hesap bilgileri vermeniz ve kredi kartı verilerinizi girmeniz gerekir.

Facebook Business Manager hesabı nasıl ayarlanır?

Tahmin edebileceğiniz gibi, Facebook, geçerli bir ödeme yöntemi girip bazı işletme bilgileri paylaşmadığınız sürece harcama yapmanıza izin vermez.

“Reklam Hesabı Ayarları”nı bulmak için İşletme Yöneticisi menüsüne gidin ve tıklayın.

Facebook reklam hesabı nasıl kurulur

Şirketinizin adını, adresini ve diğer ilgili bilgileri girerek boşlukları doldurun.

Facebook reklam hesabı nasıl kurulur

“Ödeme Yöntemi Ekle” yi tıklayarak fatura bilgilerinizi “Ödemeler” sekmesinin altına girebilirsiniz.

AB’de bir iş yapıyorsanız, KDV numaranızı da girmeniz istenir. Facebook ayrıca faturalandırma para biriminizi ve saat dilimini seçmenizi sağlar. Bu bilgileri, hesabınızı oluşturduktan sonra değiştiremeyeceğiniz için son derece dikkatli olun.

Reklam hesap bilgilerinizi girdikten sonra “Değişiklikleri Kaydet” düğmesine basın ve ardından “Faturalandırma ve Ödeme Yöntemleri” sayfasına geçin.

Faturalandırma ve Ödeme Bilgilerinizi Ayarlama

Facebook reklam hesabı nasıl kurulur rehberinde şimdi ilk kez kredi kartınızı Facebook reklamcılık hesabınıza ekleyelim. Bunu yapmak için, İşletme Yöneticisi menüsündeki “Faturalandırma ve Ödeme Yöntemleri” ne gidin.

Facebook reklam hesabı nasıl kurulur

Faturalandırma sayfasına giderseniz şunları yapabilirsiniz:

Yeni ödeme yöntemleri ekleme.
Geçerli ödeme yöntemlerini düzenleme.

Hesabınızın harcama limitini ayarlama.

Facebook reklam hesabı nasıl kurulur

Yeni bir ödeme yöntemi eklemek için:

Yeşil “Ödeme Yöntemi Ekle” düğmesini tıklayın.
Eklemek istediğiniz yöntemi seçin.
Bilgilerinizi doldurun.
“Devam” ı tıklayın.

Facebook, kredi kartları ve PayPal ödemeleri de dahil olmak üzere çoklu ödeme seçeneklerini kabul eder.

Ek yardıma ihtiyacınız varsa, reklamınızın fatura ve ödemelerinin nasıl çalıştığını açıklayan Facebook’un kılavuzuna bakabilirsiniz.

Facebook reklam hesabı nasıl kurulur

İpucu: Birden fazla ödeme seçeneği ekleme

Reklamlar gittikçe daha çok yayınlamaya başlarken, ikincil bir ödeme yöntemi de eklemenizi öneririz.

Bu şekilde, birincil kartınızın süresi dolarsa, aylık limite ulaşırsa veya herhangi bir nedenden dolayı engellenirse, reklamlarınız potansiyel müşterilere dağıtılamaz.

Birincil kart faturalandırmanız başarısız olursa, ödenmemiş bakiyeyi ödeyene kadar kampanyalarınızın tamamı duraklatılır. Bunları tek tek el ile yeniden başlatmanız gerekir.

Birkaç kampanya yürütüyorsanız, bu sıkıcı bir iştir. İkinci bir ödeme yönteminiz varsa Facebook, ikincil yönteminizi faturalandırma işlemine başlayacak ve her şey düzgün şekilde çalışmaya devam edecektir.

Ödeme Seçeneklerinizi Düzenleme

Facebook reklamcılık ödemelerinizde değişiklik yapmak istiyorsanız, “Ödeme Yöntemlerini Düzenle” yi tıklayarak aynı sayfada yapabilirsiniz.

Birden fazla ödeme seçeneği girdiyseniz hangisinin birincil olduğunu seçebilirsiniz.

Facebook reklam hesabı nasıl kurulur

Birincil kaynakınızı silemediğinizi unutmayın; bu nedenle, geçerli birincil ödeme yönteminizi kaldırmadan önce birincil kaynak başka bir seçenek oluşturmanız gerekir.

Nasıl ve ne zaman fatura edileceksiniz?

Facebook’tan iki kez bir fatura bekleyebilirsiniz: Her ayın sonunda ve faturalandırma eşiğinize ulaştığınızda (Facebook reklamları için ödeme yapmak için otomatik ödeme kullanıyorsanız)

Faturalandırma eşiği, belirli bir faturalandırma eşiğine her ulaştığınızda birincil ödeme yönteminizin ücretlendirileceği anlamına gelir. Eşik toplamı faturalandırma geçmişinize bağlı olarak değişir.

Bu eşik, reklam yayınlamaya ilk başladığınızda (genellikle 25 TL) oldukça düşük olacak ve Facebook Reklamlarında 25 TL harcarken her defasında faturalandırılacaksınız. Harcamayı sürdürürken ve ödemeleriniz doğru şekilde işlendikçe, eşiğiniz otomatik olarak 50 $, 250 $, 500 $ ve nihayet 750 $ olarak yükseltilecektir.

Facebook reklam hesabı nasıl kurulur

Bu eşiklerin, reklam kampanyalarınız üzerinde doğrudan etkisi yoktur. Sadece ne sıklıkta ücretlendirileceğini etkilerler. Yüksek bir eşiğe sahip olmanın en büyük avantajı, daha az fatura ile uğraşmanız gerektiğidir. Eşiğinizi değiştirmek veya fatura ile ilgili sorun yaşamak istiyorsanız, Facebook desteğine başvurabilirsiniz.

Hesap harcama limitini ayarlama

Reklam kampanyalarınızın aylık reklam bütçelerinizi aşmayacağından emin olmak istiyorsanız, Facebook reklamı hesabı harcamanızı sınırlayabilirsiniz.

Bu, acentelerle çalışırken danışmanınız / ajansınızın planladığınızdan daha fazla harcamayacağından emin olmak istediğinizde de yararlıdır.

Facebook reklam hesabı nasıl kurulur

Sınırı ayarlamak çok basittir. “Hesap Harcama Limitini Ayarlayın” ı tıklayın ve tutarı ayarlayın.

Çok düşük seviyeye koymayın veya sık sık güncellemeniz gerekecek. Sınırın her erişildiğinde hesaplarınızın tümünün en az 15 dakika durakladığını unutmayın.

Son bir not olarak, hesap harcama limitinin reklam yayınlama hızınızı etkilemediğinden emin olabilirsiniz.

Bildirim Ayarlarını Gözden Geçirme

Reklamcılık hesabınızdaki önemli güncellemeler hakkında bilgilendirilmek isteyeceğinizi söylemeye gerek yok.

Facebook bildirimleri, kampanyalarınızla bağlantıda kalmak için iyi bir yoldur. Bununla birlikte, gelen kutunuza çok hızlı bir şekilde yığılabilirler, bu nedenle Facebook’tan aldığınız e-posta bildirimlerinin sıklığını değiştirmek isteyebilirsiniz.

Bildirim ayarlarınızı düzenlemek için:

Reklam hesabı ayarları sayfasına gidin (bu, reklam hesabınızın bilgilerini ayarladığınız sayfadadır). Soldaki menüden “Bildirimler” i seçin. Ne almak istediğinize bağlı olarak, bildirimlerin önüne onay işaretleri ekleyin veya kaldırın.

Facebook reklam hesabı nasıl kurulur rehberimizdeki son madde reklam hesabını gözden geçirme. Bu maddeyi de bitirdikten sonra 3. bölüme geçebilirsiniz.

Reklam Hesabı Rollerini Gözden Geçirme

Facebook reklamcılık hesabınıza yeni kullanıcılar ve yöneticiler eklemek isterseniz, “Hesap Rolleri” menü sekmesine gidin.

İşte burada yeni kullanıcılar ekleyebilir (takım üyelerini davet edebilirsin) ve mevcut kullanıcıların izinlerini düzenleyebilirsiniz. Hesap yönetimini tamamladıktan ve ekip üyelerinizi davet ettiğinizde hepsi hazırdır.

Facebook reklam hesabı nasıl kurulur rehberiyle birlikte Facebook reklamı hesabınız sonunda hazır ve ilk kampanyaları oluşturmanızı bekliyor!

Facebook reklamları yöneticisinde ilk Facebook reklam kampanyanızı nasıl kuracağınızı öğrenmek için Bölüm 3’e geçebilirsiniz.

İlgili Yazılar

Bir Cevap Yazın

SENİ DE ARAMIZDA GÖRMEKTEN MUTLULUK DUYARIZ

Bir Dakika ! TECHNOKAPTAN Abonesi Olmadan Çıkmak İstediğine Emin Misin ? Türkiye'nin En Detaylı Mobil Rehberlerinden, En Kaliteli Teknoloji Haberlerinden ve Makalelerinden Haberdar Olmak İstemez Misin?

Abone olduğunuz için teşekkürler

Uppps! Bir şey ters gitti.