FacebookSosyal Medya

Yeni Başlayanlar İçin Facebook Reklamı Nasıl Oluştulur?

Yeni başlayanlar için Facebook reklamı nasıl oluşturulur rehberi, ilk Facebook reklam kampanyasını oluşturmak isteyenler için bilinmesi gereken her şey hakkında size yardımcı olmak için tasarlanmıştır.

Bu kılavuzu, sekiz bölümde oluşturduk. Böylelikle sizi en çok ilgilendiren kısım yada kısımlara atlayabilirsiniz. Amacınız bir Facebook reklamcılığından başlayarak deneyimli bir reklam yöneticisine büyümek ise yazıya devam edin ve tüm kılavuzu okuyun. Bir sürü yeni ipucu ve kısayol öğreneceğinize söz veriyoruz!

Facebook reklamı nasıl oluşturulur rehberimizde şunlar dahil birçok sorunun cevabını bulacaksınız.

Facebook reklamlarını kullanmaya nasıl başlayabilirim?
Facebook Reklamları yöneticisi nasıl kullanılır?
Bir Facebook reklam kampanyası nasıl oluşturulur?
Facebook reklam resimleri ve mesajları nasıl oluşturulur?
Facebook reklamlarını nasıl yönetir ve inceleriz?

Facebook Reklamı Nasıl Oluşturulur?

Kılavuzumun giriş kısmında da belirttiğim gibi 8 ayrı yazıdan oluşacak. Her bir maddenin ayrıntılarına geçmeden önce hepsini sıralamak istiyorum.

>> Facebook’da reklam vermenin 5 nedeni

>> Facebook reklam hesabı nasıl kurulur?

>> Facebook reklam kampanyası nasıl oluşturulur?

>> Facebook reklam türleri neler?

>> Başarılı bir Facebook reklam kampanyası nasıl oluşturulur?

>> Facebook hedef kitlesi belirleme

>> Facebook reklam teklifi verme

>> Facebook reklam raporlama ve optimizasyon

Facebook’da reklam vermenin 5 nedeni

#Neden 1: Facebook reklamları çok etkili

eMarketer araştırmasına göre, sosyal medya pazarlamacılarının% 96’sı Facebook’u en etkili sosyal medya reklam platformu olarak görüyor.

Geçtiğimiz yıllarda, sosyal medya reklamcılığı çok popüler bir pazarlama kanalı haline geldi. Bunun nedeni, en etkili ücretli reklamcılık kanallarından biri olması, yeni potansiyel müşteriler kazanmaya ve potansiyel müşterileri reklam veren müşterilere dönüştürmeye yardımcı olmasıdır.

Facebook reklamları hem B2C hem de B2B şirketleri için çalışmaktadır ve Facebook’ta reklam yayınlandıktan sonra pazarlama sonuçlarında 5 kattan fazla artış gösteren pek çok başarı öyküsü bulunuyor.

Facebook reklam furyasına katılmak için çok geç olduğunu düşünüyorsanız endişelenmeyin. Hem yeni Facebook kullanıcıları hem de reklamcılık fırsatları açısından sürekli bir büyüme var.

Sosyal medya reklamcılık bütçeleri, son 2 yıl içinde dünya çapında iki katına çıktı. 2014 yılında 16 milyar ABD doları olan bürçeler 2016 yılında 31 milyar ABD dolarına ulaştı.

2017’de analistler, sosyal medya reklamları için harcamalarda% 26,3’lük bir artış öngörüyor.

TechCrunch tarafından yapılan habere göre, Facebook’un günlük aktif kullanıcı sayısı 2016’da% 18 artarak 1.23 milyar kişiye yükseldi.

#Neden 2: Basit kurulum süreci ve hızlı sonuçlar

Fortune listesindeki ilk 500 şirketten olmanız veya Facebook’da reklam yayınlamanız için fon edinmeniz gerekmez. Aslında, birkaç yüz lira sizi şimdiden oldukça ilerletebilir.

Facebook reklamları ile ilgili en iyi şey, büyük bir çaba harcamadan başlayabilmeniz ve 10 TL bile harcama yaparken anında sonuçları görmeniz. Aslında, reklam yerleşimine bağlı olarak, kullanıcıları açılış sayfanıza, tıklama başı 0,10 TL 0,30 TL’ye kadar geri getirebilirsiniz.

facebook reklamı nasıl oluşturulur

Belki de bu yüzden 65 milyon işletme Facebook sayfalarını kullanıyor ve Instagram’da 5 milyondan fazla işletme profili var. Eğer yapabiliyorlarsa sen de yapabilirsin!

Google AdWords’e kıyasla, Facebook reklamlarını yönetmek, daha kolay bir işlemdir. Üstelik, ilk kampanyanızı kurmadan önce Facebook reklamlarını öğrenmek için fazla zaman harcamanıza gerek yok.

#Neden 3: Mükemmel bir topluluğa ulaşabilirsin

Facebook reklamı nasıl oluşturulur rehberinde belki en önemli konulardan biri Facebook reklamları ile tahmin bile edemeyeceğiniz derecede bir topluluğa hitap edebilmenizdir.

Ocak 2017 itibarıyla bir milyardan fazla kişi her ay kitle ağı aracılığıyla bir reklam görür. Bunlara insanların Facebook haber beslemelerini ve Instagram hesaplarını görüntüleyenleri ekleyin!!! Facebook reklamcılığı aracılığıyla mevcut hedef kitlelerin kapsamını bu sayede kavrayabilirsiniz.

Facebook’ın 1.6 milyar aylık kullanıcılarından ortalama bir kişi Facebook, Instagram ve Messenger’da günlük 50 dakika harcıyor. Bu, diğer sosyal medya ağlarından çok daha fazlasıdır. Facebook reklamlarıyla, her birine ulaşma şansına sahip olursunuz.

Facebook hedef kitleleri, insanların ilgisini, demografik özelliklerini, yerini, web sitenizdeki eylemleri, uygulamanızla etkileşim kurma ve çok daha fazlasını temel alarak hedeflenmesini mümkün kılan, son derece özelleştirilebilir durumda.

Bu müthiş havuzundan harika topluluklara erişebilir, ürünlerinizi pazarlayabilirsiniz.

#Neden 4: Facebook reklamları çok fazla özelleştirilebilir

Facebook, video reklamlar ve anlık makale reklamları da dahil olmak üzere sürekli yeni reklam yerleşimleri ekleyerek, iyi görünümlü reklam biçimleri oluşturmak için sayısız fırsatlar sunuyor.

Bu kılavuzun 4. bölümünde tüm Facebook reklam türlerini keşfedeceğiz. Ancak, düzenli bir Facebook yenilik beslemesi reklamına bir örnek verelim:

facebook reklamı nasıl oluşturulur

Facebook reklam tasarımınız ve kopyanıza ek olarak, Facebook reklam kampanyanızın her öğesini özelleştirebilirsiniz; bunlara aşağıdakiler dahildir:

Kampanya hedefi
Hedef kitle
Teklif verme
Teslim optimizasyonu

Bu seçenekler, Facebook’u akıllıca oluşturduğunuz kesin reklam kampanyalarını oluşturmanıza olanak tanıyan en özelleştirilebilir reklamcılık ağı yapmaktadır.

#Neden 5: Facebook her ay yeni özellikler ekliyor

2017’de Facebook, Messenger günü, Instagram öyküleri, canlı video güncellemeleri, geliştirilmiş reklam raporları gibi pek çok yeni özellik ekledi.

Tüm bu Facebook güncellemelerinin yanı sıra, reklam verenlerin hedef kitlelerine ulaşması için artan sayıda araç ve taktikleri var. Video reklamların ayarlanmasının bu kadar kolay olabileceğini kim bilebilirdi ki, bunu herkes yapabilir miydi?

facebook reklamı nasıl oluşturulur

Şimdiye kadar, Facebook’un altı ayda bir ortalama ürün güncellemesi yaptığını fark ettim; bu, her yıl 70’den fazla yeni ve geliştirilmiş özellik olacağı anlamına geliyor. Buna başka hiçbir reklamcılık ağı ayak uyduramıyor!

Facebook’ta reklam yayınlamayı ne kadar çabuk öğrenirseniz, sosyal medya reklamcılığının tam potansiyelini o kadar çabuk anlayabilirsiniz.

Facebook reklamlarına yeni başlayanlar olarak öğrenmeye ilk adımı atmak için en iyi yol Facebook Business Manager hesabınızı kurmak ve ilk reklam kampanyanızı oluşturmaktır.

İşte bu yüzden bu kılavuzu hazırladık!

Bundan sonraki yazımız olan Facebook reklam hesabı nasıl kurulur rehberinde ilk Facebook reklam hesabınızı nasıl kuracağınızı detaylı bir şekilde anlatacağız.

İlgili Yazılar

Bir Cevap Yazın

SENİ DE ARAMIZDA GÖRMEKTEN MUTLULUK DUYARIZ

Bir Dakika ! TECHNOKAPTAN Abonesi Olmadan Çıkmak İstediğine Emin Misin ? Türkiye'nin En Detaylı Mobil Rehberlerinden, En Kaliteli Teknoloji Haberlerinden ve Makalelerinden Haberdar Olmak İstemez Misin?

Abone olduğunuz için teşekkürler

Uppps! Bir şey ters gitti.