FacebookSosyal Medya

Dev Rehber Seri Bölüm 3: Facebook’a Nasıl Reklam Verilir?

Facebook’a nasıl reklam verilir artık bu yazımızda bunu öğreneceğiz. Facebook’a reklam vermek isteyen, ancak süreç hakkında çok fazla bilgisi olmayan kişiler için hazırladığımız Facebook’a reklam verme rehberine kaldığımız yerden devam ediyoruz.

Facebook reklam rehberimizin üçüncü bölümünde, ilk reklam kampanyasını Facebook Reklamları Yöneticisi’nde kurmanın tüm sürecini ayrıntılarıyla anlatacağız.

Rehberimizin bu bölümüne geçmeden önce diğer iki bölümü de mutlaka okumalısınız. Yeni Başlayanlar İçin Facebook Reklamı Nasıl Oluştulur? yazımıza ve Dev Rehber Bölüm 2: Facebook Reklam Hesabı Nasıl Kurulur? yazımıza ilgili linklerden ulaşabilirsiniz.

Bu bölümden sonra Facebook reklam verme işleminde nasıl hedef kitle belirleyeceğinizi, raporlama ve raporlamaların nasıl okunması gerektiği ile ilgili ayrıntılı yazılarımız gelecek.

Facebook’a nasıl reklam verilir?

İlk adımda nerden reklam verme işlemine başlayacağımızı ve reklam türü seçimlerini göreceğiz. Reklam türlerini seçerken hangi amaç doğrultusunda reklam vereceğinizi net şekilde belirlemiş olmanız gerekmekte.

Facebook reklam türünü belirleme

Reklam vermek için Facebook profiliniz sağ üst köşesindeki ok işaretine tıklayın ve açılan menüden Reklam Oluştur’u seçin. Karşınıza çıkan ekranda reklam türlerini göreceksiniz.

facebook'a nasıl reklam verilir

facebook'a nasıl reklam verilir

Reklam verme çeşitlerinin ne manaya geldiklerini teker teker açıklayalım.

Marka Bilinirliği: Markanızın insanların zihninde yer etmesi artık çok önemli. Facebook’da bu yönde adımlar atmanızı sağlamak için bu reklam türüne yer veriyor.

Erişim: Reklamlarınızı en yüksek sayıda insana göstermek istiyorsanız bu reklam türünü kullanabilirsiniz.

Trafik: Facebook’da veya Facebook dışındaki bir hedefe daha fazla kişiyi çekebilmek için bu reklam türünü kullanabilirsiniz. Bloğunu yada internet sitesine trafik çekmek isteyenler için biçilmiş kaftan diyebiliriz.

Etkileşim: Daha fazla gönderi etkileşimi, sayfa beğenmesi, etkinlik yanıtı veya teklif alımı elde etmek için kullanabilirsiniz.

Uygulama Yüklemeleri: Mobil bir uygulamanız varsa ve daha fazla insanın uygulamanızı yüklemesini sağlamak istiyorsanız bu seçeneği düşünebilirsiniz.

Video Görüntülemeleri: Video içeriklerinin daha geniş kitlelere ulaşmasını sağlar.

Potansiyel müşteriler bulma: Markanızla veya işletmenizle ilgilenen insanlardan e-posta adresleri gibi daha fazla potansiyel müşteri bilgisi almanızı sağlar.

Dönüşümler: İnternet siteniz veya uygulamanızdaki değerli eylemleri artırmanıza olanak sağlar.

Ürün kataloğu satışları: Kayıtlı hedef kitlenize göre otomatik olarak ürün kataloğunuzdan ürünler gösteren reklamlar oluşturmanızı sağlar.

Mağaza ziyaretleri: Fiziksel bir satış mağazanız var. Yakındaki daha fazla insanın fiziksel mağazalarınızı ziyaret etmesini isterseniz bu reklam türünü seçebilirsiniz.

# Yukarda saydığımız reklam türlerinden verebilmeniz için normal profilinize bağlı bir Facebook sayfasına ve uygulamaya sahip olmak durumundasınız. Eğer yoksa işletmenize ait bir Facebook sayfası oluşturmalısınız.

# Rehber boyunca reklam türüne örnek olarak Trafik reklam türünü kullanacağız.

Trafik reklam türüne tıklayın ve devam diyerek reklam oluşturma işlemine başlayın.

facebook'a nasıl reklam verilir

Facebook Reklam Verme Adımları

Reklam türümüzü belirlediğimize göre ilk reklam setimizi hazırlayabiliriz. Bu kısımda trafik çekmek istediğimiz hedeften bütçe ve plana kadar birçok aşama sırasıyla ve ayrıntılı bir şekilde açıklanacaktır.

Öncelikle hangi hedefe trafik çekmek istediğinizi belirleyip(4.adım) daha sonra hedef kitle belirlemeye geçebilirsiniz.

facebook'a nasıl reklam verilir

Hedef Kitle Belirleme

Facebook’a nasıl reklam verilir rehberindeki belki de en önemli konu başlığı hedef kitle belirleme başlığı olacaktır. Hedef kitlenizi ne kadar isabetli ve optimal belirlerseniz reklam başarımınız  o kadar iyi olacaktır.

 • Konumlar: Vereceğiniz reklam hangi bölgelerde yayımlanmasını istiyorsanız o bölgeleri özellikle seçebilirsiniz. Bu ülke, şehir yada o ilin ilçeleri de olabilir. Reklamınız Erzincan yada Sivas’ta yaşayan kitleyi ilgilendiriyorsa bu illeri seçerek reklamınızı yayınlatabilirsiniz.
 • Yaş: Reklam paketinizin gösterilmesini istediğiniz yaş aralığını buradan belirleyebilirsiniz. Örneğin PC oyunu ile ilgili bir bloğun reklamını yapacaksanız yaş aralığını biraz düşük tutabilirsiniz.
 • Cinsiyet: Reklamınızın hangi cinsiyete gösterileceğinizi belirleyin. Örnek vermek gerekirse tesbih ve vb aksesuar satan bir işletmeniz varsa sadece erkeklere hitap etmeniz gerekecektir.
 • Diller: Dil seçeneklerine göre sadece Türkçe yada başka bir dilen insanlar için reklamınızı gösterebilirsiniz.
 • İlgi alanları: Oluşturmak istediğiniz reklamları belirli olarak beğenilen sayfalar, ilgi alanları yada kategorilere göre seçin. Örneğin Tadelle seven Fenerbahçeliler şeklinde bir sayfanız var. Bunun için hem Tadelle hem de Fenerbahçe sayfasını beğenen kullanıcıları hedefleyebilirsiniz.
 • Davranışlar: Sunduğunuz hizmeti yada ürünü kimler daha çok görmeli? Reklamını vereceğiniz eğer bir mobil uygulama ise bunu PC kullanıcılarına göstermek pekte mantıklı bir iş olmayacaktır. Tablet yada akıllı telefon kullanıcıları daha doğru bir tercih olacaktır.
 • Bağlantılar: Reklamınızı sayfanıza daha önce gelmiş yada hiç gelmemiş ziyaretçilere göre şekillendirin. Örnek vermek gerekirse sayfanızı ilk kez tanıtırmış gibi düzenlediyseniz reklam paketinizi daha çok sizle iletişime geçmemiş kitleye sunmanız daha faydalı olacaktır.

Bütçe ve Plan Yönetimi

Facebook’a nasıl reklam verilir rehberinin bölümünde reklamınıza ayıracağınız bütçeyi ve yayınlama sürelerini ayarlayacaksınız.

facebook'a nasıl reklam verilir

Bütçe: Reklam setinize ne kadarlık bir bütçe ayıracağınızı belirleyebilirsiniz. Günlük bütçeyle isterseniz günlük dilerseniz de toplam bütçe seçeneğini kullanarak ödemeye ayıracağını meblağı ayarlayabilirsiniz.

Plan: Reklamınızı isterseniz süresiz isterseniz belirli tarih aralıklarında yayınlatabilirsiniz. Her iki seçenekte de size haftalık yada günlük ne kadar harcama yapacağınıza dair bilgi verilecektir.

Gelişmiş seçeneklerdeyse;

Reklam Yayını İçin Optimizasyon: Ulaşmaya çalıştığınız gayeye göre reklamlarınızı Facebook’a nasıl yayınlatacığınızı bildirin. Bu bir bağlantı tıklaması, gösterim yada günlük tekil erişim biçiminde olabilir.

Teklif Tutarı: Belirleyeceğiniz teklif tutarı yayınlayacağınız reklam setinin ne kadar iyi bir şekilde optimize edileceğini belirler. Burda önemli olan sizin gibi reklam verenlerle olan rekabetinizdir. Teklif tutarınız diğer reklam verenlerle rekabet edecektir.

Bunu ister otomatik olarak Facebook’a bırakabilir isterseniz de manuel olarak siz ayarlayabilirsiniz.

Sizden Ne Zaman Ücret Alınacak: Reklam gösterimi yada bağlantı tıklamasına göre ücret alınmasını ayarlayabilirsiniz.

Reklam Planlaması: Reklamlarınızı haftanın belirli saatlerinde ve günlerinde yayınlanacak şekilde planlayabilirsiniz.

Yayın Türü: Standart veya hızlandırılmış yayını seçebilirsiniz. Standart yayın önerilen ve çoğu reklam verenin tercih ettiği seçenektir. Hızlandırılmış yayın, zamanlaması kritik tanıtımları yapmak ve hedef kitleye çabucak erişmek için yararlıdır. Hızlandırılmış yayın için verilecek teklifi sizin belirlemeniz gerekir.

Kimlik ve Format Düzenleme

Kimlik: Facebook reklam kampanyanızı hangi Facebook ve Instagram sayfasının temsil ettiğini belirlediğiniz bölümdür.

Format: Reklamınız nasıl görünmesini istediğinizi buradan seçebilirsiniz.

facebook'a nasıl reklam verilir

Tam Ekran Deneyimi: Reklam setinizden anında açılan mobil deneyim olan bir tam ekran Kanvas ekleyebilirsiniz. Erişmek istediğiniz kitlelerin işletmenizle etkileşime geçmesini sağlamak ve onları aktif olmaya bulunmaya teşvik etmek için bir şablon kullanabilir veya fotoğraflardan, videolardan ve bağlantılardan oluşan özel bir yerleşim oluşturabilirsiniz.

facebook'a nasıl reklam verilir

Bağlantılar: Reklam setinizde görülen görselleri ve bağlantıları seçebilirsiniz. Metin kısmına da kitlelere neyin tanıtımını yaptığınızı net olarak ifade eden bir metin ekleyebilirsiniz. Hazır şablonlardan yararlanmak için Tam Bir Kanvas Ekleyin seçeneğini işaretleyip istediğiniz şablona göre düzenleyebilirsiniz.

facebook'a nasıl reklam verilir

Görsel Seçme: Reklam setiniz için bir görsel yada video/slayt gösterisi koyabilirsiniz. Tavsiye edilen görsel boyutu 1080×1080 pikseldir. Tavsiye edilen görsek oranı da 1:1 oranıdır.

Önemli Not: Reklam yayınını en üst düzeye çıkarmak için, görüntü üzerine binen çok az metin içeren veya hiç metin içermeyen bir görsel kullanın. Resim üzerinden çok fazla metin reklamınızın onaylanmaması ile sonuçlanabilir.

Başlık: Kitlenizin dikkatini cezbedecek ve reklamınızın ne ile ilgili olduğunu açıklayan kısa bir başlık ekleyin. Başlığın karakter limiti 40’tır. Daha fazla metin ilave ederek karakter limitinin üzerine çıkabilirsiniz ama kitleniz reklamınızı Mobil Haber Kaynağı gibi bazı reklam alanlarında gördüğünde bu başlık eksik görülebilir.

Açıklama: Açıklama, ürünle ilgili fiyat veya tanıtım metni gibi ilave bir yazıdır. Açıklamanın karakter limiti 20’dir. Daha fazla yazı ekleyerek karakter limitinin üzerine çıkabilirsiniz ama insanlar reklamınızı Mobil Haber Kaynağı gibi bazı reklam alanlarında gördüğünde bu başlık kesilebilir.

Eylem Çağrısı: İnsanların reklamınızı gördüğünde gerçekleştirmesini istediğiniz eylemi seçin. Bunların arasında şu seçenekleri sayabiliriz.

 • Daha Fazla İzle
 • Menüyü gör
 • Şimdi Başvur
 • Şimdi Rezervasyon yap
 • Bizimle iletişime geç
 • İndir
 • Seanslara bak
 • Daha Fazla Bilgi al
 • Mesaj Gönder

Diğer Görünen Bağlantıları Gör: Bu, reklam setinizi gören kitleye gösterilecek URL’dir. Kısaltılmış veya yeniden formatlanmış bir bağlantı olabilir, ancak hedef URL’nizle aynı yere yönlendirme yapmalıdır. Bu bağlantı tüm reklam alanlarında görünmeyecektir.

Reklam Önizlemesi: Reklamınızı tasarlarken yada yayınlarken farklı reklam alanlarında nasıl göründüğünü görmek için reklam önizlemesini kullanabilirsiniz. Instagram ve Facebook iletilerindeki beğeni ve yorumları görebilir, bu önizlemeleri diğer kişilerle paylaşabilirsiniz.

Facebook’a nasıl reklam verilir rehberinde hadi gelin bu farklı reklam alanlarını da görelim ve reklam setimizin tasarımını bitirip yayınlanmasını sağlayalım.

 • Mobil Haber Kaynağı
 • Klasik Cep Telefonu
 • Site Haber Kaynağı
 • Hızlı Makaleler
 • Site Sağ Sütun
 • Instagram Akışı
 • Audience Network Cihaza Özel
 • Audience Network Reklam Bandı
 • Audience Network Ara Reklamı
 • Messenger Ana Sayfa

Facebook’a nasıl reklam verilir rehberimizdeki tüm adımları tamamladıktan sonra reklamınızı onaya vermeden önce Gözden Geçir seçeneğini kullanarak son bir kez kontrol etmelisiniz.

Kontrol aşamasını da bitirdikten sonra Onayla kısmını tıklayıp ilk reklam setinizi oluşturmuş olacaksınız. Eğer daha önce sisteme kayıtlı bir ödeme aracınız varsa direk olarak tutar hesabınızdan çekilecektir.

İlk kez ödeme yapacaksanız sizden ödeme aracınızın bilgilerini girmenizi isteyecekleri bir ödeme ekranı gelecektir. İlgili alanları doldurup siparişinizi tamamlayabilirsiniz.

 

 

İlgili Yazılar

Bir Cevap Yazın

SENİ DE ARAMIZDA GÖRMEKTEN MUTLULUK DUYARIZ

Bir Dakika ! TECHNOKAPTAN Abonesi Olmadan Çıkmak İstediğine Emin Misin ? Türkiye'nin En Detaylı Mobil Rehberlerinden, En Kaliteli Teknoloji Haberlerinden ve Makalelerinden Haberdar Olmak İstemez Misin?

Abone olduğunuz için teşekkürler

Uppps! Bir şey ters gitti.