Blog

Cep Telefonu Fotoğrafçılığı Hakkında Harika İpuçları

Fotoğraf çekme teknikleri diye Google’da arama yaptığınızda daha çok DSLR kameralarla yapılan geleneksel fotoğrafçılıkla ilgili sonuçlar gelirdi.

Artık bu zamanla kırılmaya başlandı. Akıllı telefonların hayatımıza girmesiyle birlikte fotoğraf çekme alışkanlarımız da evrildi. Artık insanlar yanlarında kocaman lenslerle kameralar taşımak yerine akıllı telefonları kullanarak fotoğraf çekmek istiyorlar.

Tam da bu noktada fotoğraf çekme teknikleri yerini akıllı telefon ile nasıl güzel fotoğraf çekilir, cep telefonu ile fotoğraf çekme teknikleri, kamerası en iyi telefon hangisi gibi sorulara ve haliyle araştırmalara bırakıyor. O zaman gelin size akıllı telefonlarla fotoğraf çekimi hakkında harika ipuçları vereyim.

Fotoğraf çekme teknikleri

Cep telefonu fotoğraflığı ile ilgili ipuçlarına geçmeden önce kamerası en iyi telefon hangisi diye aklınızda soru varsa En İyi Akıllı Telefon Kamera Sıralaması makalemi gözden geçirmenizi şiddetle tavsiye ederim.

Bu listedeki ipuçlarını uygulayarak profesyonel fotoğraflar derecesinde fotoğraflar elde edebilir, akıllı telefon ile profesyonel fotoğraf çekimi ile ilgili zihninizde pratik bilgiler edinebilirsiniz.

Akıllı telefon, fotoğraf çekimi konusunda ana akım haline geldi. Harika fotoğraflar çekmek için ağır bir DSLR’nin etrafında dolaşmasına veya üç farklı lensi yanınızda taşımanıza gerek yok.

Bununla birlikte, iyi fotoğraf çekimi arkasındaki ilkeler gümüş halid filminin olduğu günlerinden bu yana pek değişmedi. Akıllı telefon kameraları ve düzenleme yazılımı kadar iyi, kaliteli bir resim istiyorsanız, profesyonel fotoğraf çekimi temel unsurlarına dikkat etmeniz gerekiyor.

Mobil teknolojiye bağımlı oluncaya kadar hiç iyi fotoğraflar çekmeyi bilmiyordum. iPhone7Plus sayesinde harika bir fotoğraf yolculuğu için dışarıya çıkma ve daha fazla bilgi edinme isteğimi harekete geçti.

Ben ya da oldukça tecrübeli bir amatör gibi yeni başlayanlardansanız, aşağıdaki fotoğraflar ve tavsiyeler size biraz ilham kaynağı ve yeni fikirler verebililir.

Kamera uygulamanızı tanıyın

İster yeni bir telefon olsun ya da bir süredir kullandığınız bir akıllı telefon olsun, biraz zaman ayırın ve kamera uygulamasının kilit ayarlarını öğrenin.

Örneğin, HDR’nin şart olduğunu düşünüyorum ve kamera yazılımı kapasitesinden faydalanmak için gelişmeye devam ediyor. Ayrıca ızgarayı açmak istiyorum, çünkü çekeceğim objenin ızgara olmadan düzgün bir şekilde hizalanması konusunda oldukça kötüyüm. Siz de aynısını yapın. Hizalama konusunda ne kadar başarılı olacağınızı göreceksiniz.

Belirli çevre koşulları (bulutlu, güneşli, vb.) altında çoğunlukla yardımcı olabilir.

HDR’yi kullanın

HDR, telefonunuzdaki en kullanışlı kamera özelliklerinden biridir. Yüksek dinamik aralık anlamına gelir ve amacı bir sahnenin parlak ve karanlık alanları arasındaki poz dengesini sağlamaktır. Farklı pozları tek bir görüntüde birleştirir; bu nedenle, genellikle çekimden sonra kısa bir “resim işleme” yaşandığını görürsünüz.

fotoğraf çekme teknikleri hdr kullanımı

Soldaki resimde HDR kullanılmadı. İç mekanlar düzgün bir şekilde pozlanıyor fakat açık hava fazla pozlamaya maruz kalıyor. Telefon, otomatik olarak dışarıda yakaladığı düzgün pozlama ile içeriye düşen ışığa göre iç mekan pozlamasını yapıp iki ayrı pozlamayı birleştirip sağdaki dengeli pozlamayı oluşturuyor.

Kalite olarak mükemmel değil (biraz renk ve beyaz dengeleme tercih ederim), ancak HDR ile daha iyi bir başlangıç elde edebilirsiniz.

Odaklayın

Bu görüntü, Twitter’da #teampixel karma etiketi ile etiketlenmiş en iyi resimlerin bazılarını seçen Pixel ekibi tarafından vurgulanmıştır. Bu resimde başka bir temel prensip daha açık bir şekilde ortaya çıkıyor: Odaklama kullanarak bir konunun ön plana çıkması.

Bu resim harika çünkü arka planın geri kalanı biraz bulanıkken, bir çiçek kümesi ortaya çıkıyor. Çoğu telefonda, bir odak noktası seçmek için ekrana dokunabilirsiniz.

fotoğraf çekme teknikleri fokus

Benzer bir etki elde edip etmediğinizi görmek için deneyin. Bunu denediğinizde çok sayıda fotoğraf çekmek isteyeceğenizden eminim, çünkü yeni kameralar nesneye nesilden nesile daha iyi odaklama kabiliyeti kazanmış durumdalar.

Çekeceğiniz objeye daha yakın hareket ederseniz efekt daha belirgindir, ancak çok yaklaşırsanız odaklamayı tamamen kaybedebilirsiniz. Buna dikkat edin.!

 Renkler arkadaşınızdır

Fotoğraf çekme teknikleri arasında belki de an basit kurallardan bir tanesi “iyi bir resim için renkleri kullanın”.

Her zaman renkli nesnelerden oluşan bir koleksiyona ya da sevimli yeni yürümeye başlayan çocuk oyuncağına sahip olamazsınız, ancak resmi alırsınız.

Buradaki asıl ders, orijinal anları aramaktır; bunlar, sosyal medyada çok sayıda paylaşım sağlayıp beğeni kazanacak ve ailenle gerçek bir hit olacak görüntü tipidir.

Flaşı her yerde kullanmayın

Işığın az olması flaşı patlatmanız gerektiği anlamına gelmez. Bu resim çimdeki ve sulanan arka bahçedeki renklerin iyi bir illüstrasyonunu vermek için ortam ışığını kullanır.

fotoğraf çekme teknikleri

Flaşla, renklerin soluklaşmasına ya da gereksiz parlama yaratmakla kalırsınız. Bu yüzden flaş istemediğinizi biliyorsanız, bu seçeneği otomatik olarak bırakmayın.

Unutmayın iyi ışık yoksa iyi fotoğraf da yok. Flaş bir ışık kaynağı etkisi yaratmaz, sadece dolgu işlevi görür.

Perspektif harika bir resim çıkarabilir

Perspektif hakkında öğrendiğim ilk şey, lisedeki fotoğraf sınıfıydı. Bu, son resmi eğitimimdi. Genç insanlara büyük bir olasılıkla izin verilmemesi gereken çok sayıda kimyasalın bulunduğu karanlık bir odada fotoğraf çıkartmıştım.

fotoğraf çekme teknikleri derinlik

Bu resim, ön plana hakim olan ve daha sonra arka plana doğru kaydığı kavramı yani perspektifi göstermektedir. Gördüğünüz yoldan yukarı doğru bakmak görkemli Bridalveil Şelalesi’nde olduğu gibi bir sahneyi yakalamanın güzel bir yoludur.

Aydınlatma burada da önemlidir; birisi görüntüyü biraz aydınlatmak için fikir beyan edebilir ve eğer güneş işbirliği yaparsa, şelaleyi fotoğrafta daha fazla alırsınız.

Beyaz dengesi önemlidir

Beyaz dengesi iyi bir fotoğrafın vazgeçilmez bir unsurudur. Olmadan, Ruth Asawa’nın San Francisco çeşme duvarından (bazı zeki ziyaretçi tarafından eklenen oyuncak askerler) alınan bu örnekte olduğu gibi, objeler çok sarı veya çok mavi görünür.

fotoğraf çekme teknikleri beyaz dengesi

Bunların bir kısmını düzeltme ile onarabilirsiniz, ancak ışığa dikkat etmek de etkinin önlenmesine yardımcı olacaktır. Bir sonraki slaytda göreceğiniz gibi, bu görüntü gerçek hayatta göründüğünden çok daha kahverengi ve renk dışı çıktı.

Ayrıca, fotoğraf çektikten sonra neyin aranacağına ilişkin zihinsel kontrol listesinin bir parçası olarak kullanmak iyi bir hatırlatmadır; bu nedenle sahneden uzaklaşıp fotoğraf düzenleme uygulamasına baskı uygulamayın.

Kamera uygulamanıza bağlı olarak, beyaz parçaların beyaz olduğundan emin olmak için ayarlayabileceğiniz bir renk sıcaklık ayarı olabilir.

Beyaz dengesi ayarında sonra

Fotoğraflarınızı düzgün beyaz dengesi ile dengelediğinizde her şey daha iyi görünüyor. Heykelin ayrıntıları ve bu oyuncak askerler de dahil olmak üzere konuların daha gerçekçi göründüğüne dikkat edin.

fotoğraf çekme teknikleri beyaz dengesi

Beyaz dengesi kilit bir ayardır ancak ilk kez doğru şansı elde ederseniz Google yardımcı olmak için burada. Google Fotoğraflar kısa bir süre önce bunu bir son güncellemeyle birlikte mevcut otomatik düzeltmelerden biri haline getirdi.

Dolayısıyla, bu özelliğe dikkat etmek istersiniz, ancak Fotoğraflar ve diğer yazılımlarda bulunan otomatik düzenleme hilelerinden birçoğuna da eğilebilirsiniz.

Resimlerinizi biraz düzenleyin

Modern akıllı telefonlarla, fotoğraflarınızı düzenleyebileceğiniz hızlı ve kolay araçlar yerleşik olarak hazırlanmıştır. Yosemite Ulusal Parkının hemen dışındaki bu resim, Google Fotoğraflar özet akışında zaman zaman görünen “stil fotoğrafları”ndan biridir.

fotoğraf çekme teknikleriArka plan ışığının nasıl parladığını gördüğüme çok şaşırdım, bu da oldukça canlı bir etki yarattı. Kar, harika açık hava görüntülerini yakalamak için her zaman iyi bir objedir; bu nedenle, iyi fotoğraf çekme ilkelerine uysanız bile, düzenleme menüsünü öğrenmek ve aynı yerde çok sayıda çekim yaparak neyin mümkün olduğunu görmek için zaman ayırın.

Flaşın iyi kullanımı

İhtiyacınız olmadığını düşündüğünüz durumlarda bile flaşı ihmal etmeyin. Örneğin, flaş bu fotoğraftaki çiçeğin ayrıntılarını ortaya çıkarıyor ancak yaprakları “düz” gibi görünmesini sağlıyor.

Çiçeğin ayrıntılarının nasıl kaybolduğunu görmek için bir sonraki resimle karşılaştırın, ancak yapraklar daha iyi görünür.

Flaş, arkasında bir ışık tutan bir nesne varsa, yılbaşı ağacının önünde duran biri ya da geceleri parlak ışıklı bir işaret noktası olması durumunda yararlıdır.

Kamera, o parlak ışığa maruz kalır ve yüzü karanlık ve detaysız bırakır. Nesneniz arkadan aydınlanlanıyorsa flaşı durumu eşitlemek için kullanın.

Fotoğraf çekme teknikleri arasında gece arkadan aydınlatmalı durumlarda sık ihmal edilen bir ipucudur. Siz ihmal etmeyin.

Bu resim de flaşsız çekildi. Mutlaka kötü değil, fakat çiçeğin ayrıntısını kaybediyorsunuz ve bitkinin yeşil yaprakları arka planın geri kalan kısmıyla birlikte kaybolmaya eğimli duruyor.

Muhtemelen bunlardan bazılarını düzenlemeyle değiştirebilirsiniz, ancak ön plana çıkmak için bir sürDışarıdaki ışığın flaş dikkate almamasına izin vermeyin.

İşte güneş doğuyor

İyi fotoğraf çekimi düşünüyorsanız, güneş ışığı kullanmayı düşünürsünüz. Ancak, bu pratikte biraz daha hileli. Parlak güneş, nesnenin geometrisini gösteren sert gölgeler verir, ancak diğer ayrıntıları da gizleyebilir.

Bunu bir sonraki çekimde göreceksiniz kaldı ki ilk resimden çok daha kaliteli bir fotoğraf olduğuna siz de onay vereceksiniz. Bu resim de fena değil ama parlak ışık gökyüzünün aşırı pozlanmasını sağlıyor ve binanın pozlamasını da ayarlamaya çalışıyor.

fotoğraf çekme teknikleri pozlama

fotoğraf çekme teknikleri pozlama 2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nesneyi gölgede bırakmak ya da bulut beklemek, son resmi iyileştirebilir. Fotoğrafın üst yarısını kaplayan sert güneş olmadan, Capitol binasının unsurlarına daha iyi odaklanabilirsiniz.

Parlak ışıklar ve sert gölgeler, konunuz bir insan, bitki veya bina olsun fotoğraflarınızı bozabilir. Özellikle, parlak güneş ışığı altında birinin fotoğrafını çekmemeye çalışın. Onların özelliklerini mahvederek gözleri ve burnu boyunca sert gölgeler çekeceksin. Gölgeli bir yer arayın.

Bu makalemde size akıllı telefonunuzla en iyi kareleri yakalayabilmeniz adına bazı fotoğraf çekme teknikleri hakkında bilgiler paylaştım. Siz de yorumlarda paylaşmak istediğiniz teknikler varsa bizimle paylaşabilirsiniz.

 

Etiketler

İlgili Yazılar

Bir Cevap Yazın

SENİ DE ARAMIZDA GÖRMEKTEN MUTLULUK DUYARIZ

Bir Dakika ! TECHNOKAPTAN Abonesi Olmadan Çıkmak İstediğine Emin Misin ? Türkiye'nin En Detaylı Mobil Rehberlerinden, En Kaliteli Teknoloji Haberlerinden ve Makalelerinden Haberdar Olmak İstemez Misin?

Abone olduğunuz için teşekkürler

Uppps! Bir şey ters gitti.