Blog

En Çok Kullandığım Akıllı Telefon Uygulamaları

Akıllı telefon uygulamaları mobil dünyanın gerçek anlamda canı, herşeyi. Onlar olmadan elimizdeki cihazların “akıllı” hükmü ortadan kalkıyor.

Bloğumda veya arkadaş çevresinde bahsettiğim, günlük hayatımda veya iş hayatımda işlerimi kolaylaştıran akıllı telefon uygulamalarını derleyip sizlerle paylaşmak istedim. Yeni uygulamalar keşfetmek isteyenler için de umarım güzel bir kaynak rehber olacaktır.

Size sunacağım uygulamalar karışık bir şekilde ücretsiz ve ücretli uygulamalar olacak. Ücretli olanları dilerseniz Google Play Store veya App Store’dan indirebilirsiniz.

Uygulama listem 2018 sene sonunda tekrar güncellenecektir.

Favori Akıllı Telefon Uygulamaları 2018

2015 senesi sonunda 10 Harika Android Uygulama Listesi 2015 isimli bir makale yazmıştım. 2017 sene sonunda sizler için güncelleme gereği duyduğum ve en çok kullandığım uygulamalarımı sizler için listeledim. Başlayalım!

Telegram

Akıllı telefon uygulamaları

WhatsApp zincirini kıralı 1 sene oluyor. 1 senedir mümkün olduğu kadar Telegram kullanıyorum. Kullanmadığım zamanlar ise Telegram’ı kullanmayan ve bir medya içeriği vs paylaşmak isteyenler kullanıcılarla iletişim halinde olduğum zamanlar oluyor.

Akıllı telefon uygulamaları içinde anlık ileti uygulamasında neden Telegram’ı seçtiğimi özetlemek gerekirse;

 • İnsanlara telefon numaranızı vermek zorunda değilsiniz
 • Masaüstü uygulaması akıllı telefonunuza bağımlı değil.
 • Gece modu özelliği mevcut
 • Apple Watch’da kullanabiliyorsunuz.
 • Harika sticker paketleri mevcut. Ben bu tip şeyleri kullanmayı pek sevmem ama Telegram’dakiler kendilerininkini kullandırtıyor. O kadar diyeyim.
 • Bot yazabiliyorsunuz.
 • Çok gelişmiş bir bildirim yönetimine sahip.

Google Fotoğraflar

Bu uygulama varken akıllı telefonunuzdaki native galeri uygulamanızı kullanmanıza gerek yok. Senkronizasyonu kapatın gitsin. Herşeyi Google Photos’un harika tasarlanmış galeri algoritmasına bırakın.

Akıllı telefon uygulamaları

 

İlk çıktığından beri büyük keyifle kullandığım uygulamanın en önemli özelliği 16 megapiksele kadar olan fotoğraflarınızı kalitesi bozulmadan ve sınırsız upload edebilmesi. 16 megapikselden büyük fotoğraflarınız otomatik olarak yeniden ölçeklendirilir. Bu fotoğraflar farklı olarak bulut depolama kotanıza yansır.

1080p veya daha düşük video kayıtlarınız orijinal halleriyle kayıt edilecektir. 1080p üzeri olanlar ise fotoğraflarda olduğu gibi yeniden ölçeklendirilir.

Akıllı telefon uygulamaları içinde galeri alanında tartışmasız en iyisi olan Google Photos’un diğer dikkate değer özelliklerini şöyle sıralayabiliriz.

 • İnsanları, yerleri ve objeleri kolaylıkla aratabilirsiniz. Google’ın sağladığı devasa database sayesinde istediğiniz şeyi çok kısa sürede bulabilirsiniz. Uygulama arayüzünde en üstteki search kısmından aramanızı yapabilirsiniz.
 • Benzer insan yüzlerini gruplayabilir, daha sonra etiketleyebilirsiniz. Böylelikle özellikle aradığınız birinin fotoğraflarını kolaylıkla bulabilirsiniz. Örneğin anne, baba yada yakın bir arkadaş yada kardeşinizi etiketleyebilirsiniz.
 • Fotoğraflarınızı çekip bulut hesabına gönderdiniz. Neden onlar akıllı telefonunuzda boşuna yer kaplasın? Cihaz depolama alanında yer açın özelliğini kullanarak cihazın dahili hafızasını temizleyebilirsiniz. Herşey tek tıkla ve otomatik. Harika değil mi?

Spotify

Akıllı telefon uygulamaları içinde müzik uygulamaları için çok fazla seçeneğiniz yok bana kalırsa yok. Bu alanda tek geçtiğim bir uygulama Spotify. Bu arada  Apple Music mi Spotify mı olası sorusuna daha şimdiden cevap verdiğimi düşünüyorum.

Akıllı telefon uygulamaları

 

Peki neden Spotify’ı tercih ediyorum kısaca yine maddeler halinde açıklayayım.

 • Her Pazartesi sabahı sizin müzik tercihleriniz doğrultusunda otomatik olarak bir çalma listesi oluşturulur.
 • Geçmişte dinlediğin tüm şarkıları gözden geçirebilir, aralarında kaçırdıkların varsa müzik listene ekleyebilirsin.
 • Shazam’dan doğrudan anlık olarak Spotify uygulamasına erişerek müzik dinleyebilirsiniz. İki uygulama senkronize olduğu zaman herhangi bir yerde dinlediğiniz parça Shazam tarafından algılanır ve play butonu belirir.
 • Şarkı linklerini istediğiniz yere sürükleyip bırakabilirsiniz.
 • Gizli dinleme oturumunu etkinleştirip aktivitelerinizi gizleyebilirsiniz. Bu özelliği Ayarlar>Sosyal>Gizli Oturum yolunu kullanarak etkinleştirebilirsiniz.
 • Silinmiş çalma listelerinizi recover playlist seçeneğinden kolayca geri getirebilirsiniz.

Snapspeed

Aldığı son güncelleme ile daha modern bir arayüze sahip uygulama fotoğraf düzenleme uygulamaları arasında bence en iyisi.

Uygulama sadece arayüzü ile değil sahip olduğu yetenekleri çok hızlı bir şekilde uygulaması ile de dikkat çekiyor.

Güncellenmiş yeni uygulama çok daha fazla tanımlanmış ve kolay bir arayüz sunuyor. Snapseed ayrıca kendisi tarafından geliştirilen 11 yeni önayarı getiriyor.

Akıllı telefon uygulamaları

Uygulamada “Araçlar” panelinde İyileştirme, Seçmeli, HDR Görüntüsü, Perspektif aracı, Döndürme gibi temel araçlar ve daha pek çok şey bulunurken Görünümler, Araçlar ve Dışa Aktar olmak üzere üç temel sekme bulunuyor.

“Görünümler” paneli ön ayarlar ve filtreleri gösterir . “Dışa Aktar” bölümünde de resmimleri kütüphaneye veya başka bir uygulamaya aktarmak için bazı seçenekler bulunur.

Akıllı telefon uygulamaları içinde fotoğraf düzenleme uygulaması arıyorsanız Snapspeed tüm işlerinizi görebileceğiniz harika bir uygulama diyebilirim.

Flamingo

Özellikle Android platformunda, resmi Twitter uygulamasına bir türlü ısınamadım. iOS tarafındaki resmi uygulama ile karşılaştırınca benim kullandığım bu “garabet” şey ne diyebilirsiniz.

Akıllı telefon uygulamaları

Ben de aynı şeyi dediğim için uzunca bir süredir 3.parti Twitter istemci uygulamalarını kullanıyorum. Bana göre de içlerinde en iyisi Flamingo. Neden kullandığıma ilişkin birkaç leziz özelliğini sizler için sıraladım.

 • Sütunlar arasında geçiş yapmak için en üstte bir sekme çubuğu var. Varsayılan olarak, zaman çizelgesi, etkileşimleriniz ve Doğrudan Mesajlar için sekmeler bulunur.
 • Eğilimler, aramalar, listeler, favori kullanıcılar, taslaklar ve daha pek çok şey de dahil olmak üzere sütunların sıralamasını değiştirebilir ve yenilerini ekleyebilirsiniz.
 • Zaman çizelgeniz üzerinde konumunuz kaydedilir ve en üstteki bir sayaç, kaç yeni tweet’inizi görüntülediğinizi gösterir.
 • Arayüzü sıkıcı mı buluyorsun o zaman tema seçenekleri seni bekliyor. 15 tane tema mevcut. Sıkıldıkça değiştir dur. Nasıl, iyi değil mi?
 • Gece modu mevcut. Ayarlar bölümünden etkinleştirebilirsiniz.
 • Tweet görünümü, yazı tipi, metin boyutu, zaman çizelgesi medyası, geçişler ve hatta jestler için çok çeşitli seçenekler var.
 • Her şeyi kusursuz hale getirmeyi bitirdikten sonra ayarlarınızı bile dışa aktarabilirsiniz.

Uygulamaya 7,59 TL’ye Google Play Store üzerinden sahip olabilirsiniz. Akıllı telefon uygulamaları arasında Twitter istemcisi için Fenix 2’yi de alternatif olarak düşünebilirsiniz.

Nova Launcher

Listemin en güzide, akıllı telefonu gerçekten “akıllı” yapan uygulaması var sırada. Nova Launcher uygulaması için ben hep “Android’in başına gelip gelebilecek en güzel şey” derim.

Akıllı telefon uygulamaları

Uygulamayı bu denli popüler ve olmazsa olmaz yapan sunduğu çok geniş kişiselleştirme yelpazesi. Bu uygulamanın ardından tanıtımını yapacağım Sesame Shortcuts ile de cihazınızı Spotlight arama özelliğine sahip bir  Android cihaza dönüştürüyor.

Kullandığım bazı leziz özelliklerini sıraladım.

 • Nova Launcher’ın arama çubuğu Action Launcher’ın Quickbar’ı kadar çok yönlü değildir, ancak yine de oldukça tematik ve özelleştirilebilir, böylece çeşitli bar ve logo stillerinin yanı sıra seçme, renk ve şeffaflık da seçebilirsiniz.
 • Masaüstü kilitleme ile masaüstünüzden bir şeylerin yanlışlıkla silinmesini, yer değiştirmesini engelleyebilirsiniz.
 • Uyarlanabilir ikon özelliği ile ikonlarınız birbirinden farklı biçimlere sahip olmaktan kurtulur. Nova, yalnızca uyarlanabilir simgelerinizin şeklini seçmenize izin vermez; arka plan katmanını eski simgeler için otomatik olarak tonlandırarak beyaz desteğin en azından bir kısmını ortadan kaldırır.
 • Gece modu ile belirlediğiniz zaman dilimlerinde tema otomatik olarak koyu temaya geçer. Otomatik olarak bırakırsanız konum bilgilerini kullanarak güneş doğuş ve batış saatlerinize göre ayarlanır.
 • Yukarı doğru kaydırarak uygulama çekmecesini açabilirsiniz.

Sesame Shorcuts

Akıllı telefon uygulamaları 2018 listesinde Nova Launcher kadar sevdiğim ve vazgeçilmezim olan bir diğer uygulama da Sesame Shorcuts.

Sesame Shotcuts’ı iPhone’daki Spotlight arama gibi düşünebilirsiniz. Temel mantık şöyle. Herhangi bir uygulamanın içindeki belirli bir bölüme gitmek yerine search bara o gitmek istediğiniz yeri yazıp direk olarak ulaşabilirsiniz.

Akıllı telefon uygulamaları

Bu, SMS veya Hangouts ile konuştuğunuz birinin adı olabilir, bir Spotify çalma listesinden bir şarkı olabilir; Sesame Shortcuts’ın desteklediği herhangi bir şey buradan aranabilir. Nasıl ama muhteşem değil mi?

Sesame, Android 5.0 veya daha yeni sürümlerde, Rehber, Spotify, Netflix ve Tasker’da dahil olmak üzere 20’den fazla uygulama için yeni Android uygulaması kısayolları ve arama sonuçları sağlayabiliyor. Tabiki ilerleyen zamanlarda çok daha fazla sayıda uygulamaya destek gelecektir.

Sesame Shortcuts’ı 10.99 TL’ye Google Play Store’dan satın alabilirsiniz.

Weather Underground

Kullandığım hava durumu uygulamamı da söylemeden olmaz. Oldukça sade ve karmaşık olmayan arayüzünün yanı sıra IFTTT ile olan entegrasyonu ile de hava durumu uygulaması olarak ilk tercihim Weather Underground oluyor.

 

 • Uygulamanın IFTTT ile entegrasyonu ile günün sabah erken saattlerinde günlük olarak hava durumu raporunu alabilir, gününüzü ona göre düzenleyebilirsiniz.
 • Akıllı tahminler özelliği, etkinlikleriniz için en iyi zamanı belirlemek için birden fazla hava koşulunu birleştirir.
 • Bisiklet, yürüyüş, koşu, manzara fotoğrafçılığı ve diğer pek çok özellik için ön ayar içerir.

Akıllı telefon uygulamaları

Uygulamayı reklam içeren bedava sürümüyle kullanmak yerine reklamsız versiyonunu kullanmanızı tavsiye ederim. 4,46 TL’ye reklamları 1 sene için kaldırabilirsiniz.

2017 içinde sıklıkla kullandığım akıllı telefon uygulamaları listemde şimdilik burada nokta koyuyorum. Sene sonuna kadar listemi biraz daha genişletip sizlerin de bu uygulamalardan haberdar olmanızı istiyorum.

 

İlgili Yazılar

SENİ DE ARAMIZDA GÖRMEKTEN MUTLULUK DUYARIZ

Bir Dakika ! TECHNOKAPTAN Abonesi Olmadan Çıkmak İstediğine Emin Misin ? Türkiye'nin En Detaylı Mobil Rehberlerinden, En Kaliteli Teknoloji Haberlerinden ve Makalelerinden Haberdar Olmak İstemez Misin?

Abone olduğunuz için teşekkürler

Uppps! Bir şey ters gitti.