Htc

Htc One M9 Root Yapma Ve Bootloader Kilidi Açma Rehberi

Birçok Android kullanıcısını cihazlarını aldıktan sonra root erişimine sahip olmak için bir dizi işlemle uğraşıyor. Yapılan işlemler üreticilere ve ürettikleri modellere göre değişiklik gösterebiliyor.

Samsung’un akıllı telefonları fabrika çıkışlı olarak bootloader kilitleri açık olarak geldiğinden root yetkisi alma bakımından da en az adımlı işleme sahip cihazlar.

Google’ın Nexus telefonları,Sony Xperia modelleri ve Htc’nin cihazları fabrika çıkışlı olarak bootloader kilitleri kapalı olduğu için root işlemine geçmeden önce kapalı olan bootloader kilidinin açılması gerekiyor.

Sony bu konuda biraz daha esnek davranıp resmi olarak bootloader kilidini açmak için bazı araçlar sunsa da Htc tarafında işler biraz daha sıkı tutuluyor diyebiliriz.

Firmanın bootloader kilidi için resmi bir aracı yok.Htc Dev Team adındaki geliştirici topluluğu bu konuda kullanıcılara destek veriyor.

Htc’nin en güncel modeli olan Htc One M9 root yapma rehberini bootloader açma ile birlikte ayrıntılı olarak vereceğiz.Kilidi açtıktan sonra root yetkisini alabilirsiniz.

1-Htc One M9 Bootloader Kilidini Açma

Bu adımda yapacağımız işlemler sonunda telefonunuzun dahili hafızasındaki tüm datalarınız kaybolacaktır.İşleme başlamadan önce mutlaka cihazınızın Nandroid backup‘ını alın.

Cihazınızın henüz root yetkisine sahip değilken Nandroid backup dosyanızı Helium adlı uygulama ile alabilirsiniz.Linkten bilgisayarınızın işletim sistemine uygun olan versiyonu indirip yükleyin.

Aynı programın Google Play Store uygulamasını indirip akıllı telefonunuza kurun.Cihazınızın usb hata ayıklama modunu(USB Debugging) modunu aktif hale getirdikten sonra usb kablo ile cihazı bilgisayarınıza bağlayın.

Kısa bir süre sonra eşleşme sağlanacak.Bilgisayar üstünden backup dosyanızı rahatlıkla alabilirsiniz.Eğer bağlantıda sıkıntı yaşarsanız üreticilerin güncel windows adb sürücülerini buradan bulabilirsiniz.

Cihaz üreticinize göre olan sürücülerin kurulu olduğundan mutlaka emin olun.

Önemli:Htc One M9 root yapma adımları cihazınızı garanti kapsamından çıkaracağı gibi bootloader kilidinin açılmasıyla da bazı güvenlik zaafiyetlerine neden olabilir.

Biz sadece bu işlemleri yapmak isteyen kullanıcılara rehber niteliğinde bilgilendirici bir makale hazırladık.Bu işlemlerden doğacak herhangi bir zarardan www.technokaptan.com sorumlu tutulamaz.

 

Gerekli Olan Dosya Ve Sürücüler

1-Komutları fastboot üzerinden gireceğimiz için fastboot dosyasını barındıran android platform tools dosyası.Bu dosyaya istediğiniz ismi verip işlem yapabilirsiniz. Komut istemcisinde bu dizine girmek için daha kısa bir isim de verebilirsiniz. Kolaylık sağlayacaktır.

2-Bilgisayarınızda Htc’nin güncel sürücülerinin mutlaka bulunması gerekir.Bilgisayarınıza güncel sürücüleri de içinde barındıran Htc Sync Manager‘ı kurun.Kurulumdan sonra tekrardan bilgisayarınızı başlatın.

 

Ön Hazırlık Olarak Yapılması Gerekenler

1-Cihazınızın bootloader kilidini açmanız için HtcDev isimli geliştirici topluluğunun sitesine üye olmanız gerekiyor.Üyelik ücretsiz ve uzunca bir bilgi formu doldurmanıza gerek yok.Üyelik işleminizi gerçekleştirin ve giriş yapın.

Htc One M9 Root Yapma

2-Giriş yaptığınız ekranda unlock bootloader sekmesine tıklayıp get started diyerek desteklenen cihazların olduğu sayfaya geçiş yapın.Buradaki listeden bootloader kilidini açmak istediğimiz cihazı seçerek işlemlere başlayacağız.

Ekran_Resmi_2015-11-02_16_24_09

Htc One M9’u seçip begin the unlocked seçeneğini tıkladıktan sonra karşımıza iki uyarı diyaloğu gelecek.Bunlardan ilkini evet diyerek geçiyoruz.Akabinde gelen uyarıdaki seçenekleri işaretleyip devam ediyoruz.Burda gelen uyarılar cihazın bootloader kilidinin açılması ile garanti dışı kalma ve tüm datalarınızın silinmesi ile ilgili uyarılardır.HtcDev bu işlemlerden doğacak herhangi bir güvenlik problemi için sorumluluk almaz.

Htc One M9 Bootloader Kilidi Açma Adımları

Güvenlik sorularının ardından karşımıza adımların sıralandığı bir sayfa gelecektir.Artık Htc One M9 bootloader kilidi açma sürecine geçebiliriz.

1-Telefonunuzu kapatın.Cihazınızı bootloader moduna almak için önce ses azaltma tuşuna basın ve bu tuşu bırakmadan power tuşuna aynı basarak ve basılı kalarak bootloader modunda açılmasını sağlayın.

Ekran-Resmi-2015-11-02-17.35.01

 

 

 

 

 

2-Karşınıza gelen ekranda ses tuşlarıyla fastboot seçeneğinin üzerinde gelin ve güç tuşuyla giriş yapın.Artık cihazınız komut istemcisinden gelecek fastboot komutlarını alabilecek duruma geldi.

3-Cihazını usb data kablosuyla bilgisayarınıza bağlayın.

Önemli:Cihazınızı bağlamadan önce USB hata ayıklama modunun aktif olduğundan emin olun.

4-Bu adımla birlikte bilgisayarımızın komut istemcisini de kullanmaya başlayacağız.Windows-start-cmd yolunu izleyerek komut istemcisinizi çalıştırıp vermiş olduğum komutu girerek enter’layın.

Önemli:Bu komutu vermeden önce fastboot dosyasının olduğu dizinde olduğunuza emin olun.C:\Users\ysert cd desktop android platform_tools gibi.

fastboot oem get_identifier_token

5-Dördüncü adımda girdiğimiz komutla komut istemcisinde cihazımıza özel bir kod belirecek.Bu kodu ekran resminde olduğu gibi kopyalıyoruz.

Önemli:Sadece kod satırını değil kodun başlangıç ve bitişini belirleyen yazı ve açılış-kapanış işaretçilerini de kopyalıyoruz.

 

Ekran-Resmi-2015-11-02-18.06.59

 

 

 

 

 

 

 

 

6-Kopyaladığımız içeriği 7.adımın hemen altında bulunan boş yere yapıştırıp submit ederek onaylıyoruz. Onayladıktan sonra HtcDev’e üye olurken kullandığınız mail hesabına gönderilecek mailde eklenmiş Unlock_code.bin adında bir dosya göreceksiniz. Onu bilgisayarınıza indirip fastboot’un olduğu dizine yapıştırıyoruz.

7-Komut istemcisiyle işimizi bu son komutla bitiriyoruz. Mail yoluyla gelen bin dosyasını aşağıda vermiş olduğum komutla cihazımıza flaşlıyoruz.

fastboot flash unlocktoken Unlock_code.bin

Komutu verdiğimiz anda telefon ekranında bootloader kilidini açıp açmayacağımızı seçebileceğimiz iki seçenekli bir ekran belirecek.

Ses tuşlarını kullanarak yes unlock bootlader seçeneğini işaretleyip güç tuşuyla onaylıyoruz.

Cİhaz bu andan itibaren kapanıp tekrar başlayacak ve ilk kurulum ekranına gelecek.Artık Htc One M9’un bootloader kilidi açılmış ve root yetkisi almaya hazır duruma gelmiştir.

 

Htc One M9 Root Yapma Adımları

Cihazımızın booloader kilidini açtık ve kurulum ekranından cihazımıza giriş yaptık.Htc One M9 root yapma adımlarına geçmeden önce yapılması gerekenleri kısaca şöyle sıralayabiliriz:

1-Cihazınızın USB Debugging modunu tekrar aktif hale getirin.Kilidi açtıktan sonra muhtemelen kapalı konuma gelmiştir.

2-Cihazınıza uygun Twrp custom recovery ve superSU dosyalarını indirip,fastboot’un da olduğu dizine atın.

Htc One M9 için TWRP custom recovery imajını buradan,güncel superSU zip dosyasını da buradan indirebilirsiniz.

Yukarda sıraladığım işlemleri yaptıysanız artık Htc One M9 root yapma adımlarına geçebilirsiniz. Cihazımızı tekrar bootloader modunda başlatıp fastboot seçeneğine giriyoruz.

Bilgisayarda komut istemcisi ile fastboot’un olduğu dizine gelip cihazımızı usb kablosuyla tekrar bağlıyoruz.

Öncelikle Twrp custom recovery’nin güncel sürümünü aşağıdaki komutla cihazımıza gönderiyoruz.

fastboot flash recovery -twrp-2.8.7.0-hima.img

Komuttan sonra custom recovery cihaza gönderilecek. Bu işlemden hemen sonra cihazınızı recovery moda almalısınız.Bunu yapmak içinse şu komutu verin.Bu komutu vererek cihazını yeni custom recovery modunda başlatmış olacaksınız.

adb reboot recovery

Şimdi sıra geldi root yetkisini kazandıracak superSU zip dosyasını cihazımıza göndermeye.Bunun için recovery modda Advanced-Adb SideLoad seçeneğine gelip Swipe to start Slide yazan barı soldan sağa çekip komut istemcisine  de;

adb sideload UPDATE-SuperSu-v2.46.zip

komutunu girerek Htc One M9 root yapma işlemini tamamlıyoruz.Cihazımızı reboot ederek yeniden başlatıyoruz.Artık cihazımızın bootloader kilidi açık ve root yetkisi kazanmış durumda.

İsterseniz custom rom indirebilir Twrp üzerinden kolayca flaşlayabilirsiniz.

Htc One M9 root yapma rehberimizi adım adım uygularsanız sorunsuz bir şekilde sizde cihazınızı rootlayabilirsiniz.

Yinede işlem adımlarında herhangi bir sıkıntı yaşarsanız alttaki yorumlar kısmından sorularınızı çekinmeden sorun.Olana kadar yardımcı olmaya hazırız.

 

 

Etiketler

İlgili Yazılar

106 Comments

   1. twrp yi attığımda boyle bişey çıkıyor c:\android>fastboot flash recovery twrp hima.img

    error: cannot load ‘twrp’

    1. indirdiğiniz twrp imajının ismini recovery olarak değiştirin ve sonra bu şekilde flaşlayın fastboot flash recovery recovey.img

  1. Yazıdaki adımları eksiksiz uyguladığınıza ve cihazınıza uygun twrp’yi yüklediğinize emin olun lütfen.saygılar.

 1. twrp yukleniyor daha sonra recovery moda gidiyorum ama tel recovery moda takılıp kalıyor şoyle bi uyarı var this build is for development purposes only do not distribute outside of htc without htcs written permission. failure to comply may lead to legal action.

  1. Yalnız bu verdiğim yöntem uluslararası Htc One M9 modeli için.Sizinkisi tamamen farklı bir model ve zaten farklı bir işlemci ama yinede bakayım sizin için bir rehber varsa mail adresinize gönderirim yada burdan yazarım size.

  2. Htc’nin geliştiriciler sitesinde araştırmam neticesinde maalesef sizin cihazının bootloader kilidi zaten açılmıyor.O sizin bana yazdığınız hata kodu da bootloader kilidini açamadığınız için geliyor.şu an sadece M9 ve M9 Plus modellerin kilidi açılıp diğer işlemeleri root vb.şeyler yapılabiliyor.

 2. yoo ben gecenlerden sizin verdiğiniz yontenle unlock yaptım benim tel simdi unlock bootloaderden herhangi bi sorun yok

  1. Kontrol ettiniz mi? Fastboot menüsüne girdiğiniz zaman yukarda UNLOCKED ifadesini görüyor musunuz.?

     1. Sanırım en güncel TWRP sürümünü yüklemeniz gerekiyor.Ben küçük bir araştırma yaptım şu sürüm M9E için de uygundur diye birşey görmedim.Size linkini veriyorum TWRP’nin resmi sitesinden. https://dl.twrp.me/hima/

      Şu an en güncel sürüm 3.0.2 onu aynı yöntemle flaşlamayı deneyin bakalım olacak mı.!

 3. hocam linki verdiğiniz cihaz benim ki değil benim ki Üretici: HTC Corporation Pazar Adı: HTC One M9 (Prime Camera Edition) Model Bilgileri: 2PRG100 diye geçiyor bildiğimiz m9 yani sizin yontemle unlock yaptım oldu yani ayrıca verdiğiniz cihazla işlemcisi aynı

  1. Şu an yapabileceğim bir şey yok maalesef.Büyük ihtimalle twrp o model için optimize edilmemiş.EĞer bulursam yine de bir yerlerde size haber veririm.

    1. Şu an için geliştirici forumlarında konuyla ilgili birşey görmedim.Bu tip farklı chipsetlere ait modellere bazen destek verilmeyebiliyor.Size tavsiyem cihazınıza daha fazla müdahalede bulunmayın.Siz tamamen farklı bir modele bu rehberdeki işlemi uygulamışsınız.Bootloader nasıl oldu açıldı anlamadım ama telefonunuz brick de olabilirdi.

 4. hocam ama fastboot modunda sistem statues modified diyor aslında twrp yi yemiş ama recovery moda supersu dosyası atma olayı olmuyor yoksa sikinti yok. bunu rootlamanın başka yolu yokmu XTC box atar diyorlar bazı forumlarda onu denesem sıkıntı olurmu

  1. Recovery moda girdiğinizde TWRP arayüzünü görüyorsanız olmuştur demektir.Bana bilgileri kesik kesik verdiğiniz için tam olarak çözüm yolu bulamıyorum.O zaman buradan son sürüm superSU’yu indirip cihazınızın depolama birimine atın.Sonra TWRP recoverye girin ve superSu’yu bulun ve swipe to install yaparak yüklemeye çalışın.

   1. HOCAM TWRP arayüzünü göremiyorum sıkıntı orda zaten pc twrp yi yüklüyor telde yukleme yapıyor ama recovery moda geldiğimde orda kalıyor dün gönderdiğim uyarıyı görüyorum power tuşuna 10 saniye basıp teli kapatıp açıyorum

    1. Uyumlu Twrp değil o zaman bunu dün de söylemiştim.Bu rehberdeki adımları izleyen normal M9 ve Plus sahipleri sorunsuz yaptı işlemini.Bunun dışında yapabileceğim bir şey yok.

  1. O tip programlarla işlem yapmıyorum.Bilmediğim bir şey için de size yapın yada yapmayın diyemiyorum.Sorumluluk sizde.

    1. Çok iyi.Eğer nerden bulduğunuzu söylerseniz yazıyı güncelleyip onu da ilave edeyim.M9E kullanan başkaları içinde faydalı olur.

     1. M9 romu mu M9e romu mu?sizin cihazınız hangisiyse onun romunu yüklemelisiniz.

  1. Htc One M9 ana model.Sizdeki cihaz MediaTEK işlemcili M9E.Sizin cihazınız Çin’e özel çıkmış.Ancak bu cihaza özel çıkan 6.0 tabanlı custom rom varsa onları indirebilir onları kurabilirsiniz.xda-developers.com tüm cihazlar için bilgi sağlayan bir site oraya baktım.Sizin cihazla ilgili özel bir custom rom göremedim.Uyarayım sakın M9 romu yüklemeye çalışmayın brick yapar kullanılmaz hale getirirsiniz cihazı.Bu haliyle kullanın bana kalırsa.

 5. Htc One M9 telefonumda bootloader kilidini açtıktan sonra Twrp 3.0.20 sürümünü sorunsuz kurdum. Root yapmak için de SuperSU.zip dosyasını SD karta ve telefonun hafızasına attım. Belirtilen şekilde rootladım. Telefon yeniden başladığında ekranda “htc one powered by android” yazısı takılı kaldı. Sanırım telefon brick oldu. Eski Samsung telefonumda olsa gözüm kapalı telefona rom atabilirim. Ama Htc’de bilgim çok az.
  Sorunu en kısa yoldan nasıl halledebilirim? Stok rom mu atmam (uyumlu romu nereden bulabilirim?) gerekir? Ya da custom rom da olabilir.

  1. cihazı custom recovery moduna alıp full wipe yaparsanız büyük ihtimal düzelecektir.root sonrası brick olacağını sanmıyorum.

  1. Eğer bir sd-kartınız ve bilgisayara takmak için yuvası varsa bir custom rom indirip onu sd kartınıza atın ve sonra cihazınıza takın. Custom recovery’e girin ve sd-karta yüklediğiniz rom’u flaşlayın.Büyük ihtimal boot.img’de problem oluyor.Custom rom flaşladıktan sonra açılacaktır cihazınız.

 6. SD kartım var, telefonda SD kart yuvası var. Laptopumda SD kart yuva girişi var. Hangi cm romu kurmamı tavsiye edersiniz? Elimde Samsung telefonuma kurduğum cyanogenmod-11-12-13 var. Samsung telefonumda kurulumu kernel-rom-gapps sıralamasıyla yapıyordum. Htc M9’da aynı sıra geçerli mi? Telefonda daha önce android 6.0, sense 7.0 sürümü kuruluydu. Stok rom 6.0’ı tekrar kurmak istesem çok zor olur mu?

  1. İlk olarak size kesinlikle bu bağlantıda olan custom romu tavsiye ediyorum.http://forum.xda-developers.com/one-m9/development/rom-viperonem9-1-0-0-tweaks-hub-t3072773 Bu rom stock rom üzerine inşa edilmiş bir rom.kesinlikle stock romu aratmaz.Verdiğim bağlantıda videolar var.İçinde harika özellikler mevcut. ikinci olarak elinizde bulunan rom HTC One M9’a uymaz. Cyanogenmod’un HTC One M9’a uyumlu romu var mı bilmiyorum ama büyük ihtimal vardır. Üçüncü olarak sıralama rom+gapps şeklinde. Ardından isterseniz kernel flaşlarsınız. Son olarak tamamen stock rom’a dönmek rootsuz bootloader kilidi kapalı bir cihaz yapmak istiyorsanız sitede Htc one M9 Stock rom’a dönüş rehberi var. Biraz uğraş istiyor ama rehberi dikkatli okursanız sıkıntısız yapabilirsiniz. Ama ben şahsen ilk başta bağlantısını verdiğiniz romu kurmanızı tavsiye ederim.Otomatik güncellemeye sahip bir rom ayrıca.

 7. Valla harikasınız. Anında cevap vererek destek oluyorsunuz. Stok romu kurma anlatımınızı okudum. Oldukça zahmetli görünüyor. En iyisi custom rom kurayım. Sonuç alınca buraya yazarım. Çok sağolun.

 8. ViperOne custom romu (ViperOneM9 4.3.0) kurdum. Rom ve arayüzü Nova çok güzel. Daha önceki telefonumda Nova arayüzünü kullandığım için kullanımda sorun çıkmadı. Artık stok roma dönmenin esprisi kalmadı. Sim kartımı yarın kırdırıp telefona takacağım. İnşallah modemde sorun çıkmaz da 4.5’yi destekler. Emeğiniz için tekrar teşekkürler.

  1. sorununuzun çözüldüğü için mutlu oldum.4,5G’de sorun olmaz.Rom uluslararası versiyonu olduğu için sıkıntı olmaz.iyi günlerde kullanın.

  1. Hayır. Yine aynı şekilde görünecekti fakat viper’ı viper rom özelliklerden bazıları olmayacaktı.Viper seçmeniz isabet olmuş.

 9. Dün operatörümden 4.5G micro sim kart alıp telefona taktım, fakat hattım bir türlü aktif olmadı. Kartı aldığım bayi “IMEI no klonlandığı için IMEI no ile telefonunuz eşleşmiyor ve hattınız aktif olmuyor deyince şaşırıp kaldım. Eski telefonuma takılı 3G’de çalışan simkartım da iptal oldu. Telefonumda *#06# yaptığımda yasal IMEI numaramı görebiliyorum. Micro sim kartı başka bir telefonda denedim. Sorunsuz arama yapıyor. Ne yapabilirim? Açtığım konunun yeri burası değilse özür dilerim.

  1. Cihazınızı nerden aldınız? Yasal yurt içi kayıtlı cihaz mı yoksa daha ucuz olan imei atılan cihazlardan mı?

 10. Daha ucuz IMEI atılan cihaz. Elimdeki yasal IMEI no’yu telefonu satın aldığım firmaya gönderdim. Onlarda kaydettiler.

  1. Sizin İMEİ’nizi başka cihazda kullanmışlar demek ki. Cihazınızı aldığınız yere gidin bence. Benim bu gibi durumlarda neler yapılabilir bir bilgim yok. Aldığınız yere gidin ve biraz inatçı bir tavır takının.Belki yazılımla düzeltebilir onlar.

 11. Telefonu yurt dışından getirttim. IMEI numaramın yurt dışında kullanılması mümkün olabilir mi? Gönderdiğim IMEI numaram eski telefonumun IMEI numarası idi. Elimde eski bir telefonum daha var. O zaman kendim IMEI numarasını kaydetmeye çalışayım. Belki başarırım.

  1. Yurtdışında kullanılmaz. Eğer İmei varsa güvendiğiniz biri varsa ona attırın yada dediğiniz gibi biliyorsanız kendiniz atın. Bundan sonrası için İMEİ numaranızı güvenmediğiniz bilmediğiniz telefonculara vermeyin.

 12. Haklısınız. En iyisi IMEI no değiştirmeyi önce kendim deneyeyim. Gelişmeleri burada paylaşırım. Teşekkürler.

 13. IMEI numaramı değiştirdim. SIM kartım ve hattım çalışmaya başladı. Emeğiniz için teşekkürler.

  1. merhaba, imei kendiniz mi değiştirdiniz? eğer kendiniz değiştirdi iseniz yardımcı olur musunuz…

   1. imei değiştirme ile bilgimiz bulunmuyor. Zaten etik olarak bu tip paylaşımlardan kaçınıyoruz. cihazınızı nerden aldığınızı bilmiyorum fakat imei atılmış bir cihaz olabilir. çünkü bir başka arkadaş benzer bir sorunla karşılaşmıştı. o da elindeki başka bir imei numarasını yazdıracağını söylemişti.

    1. sprint hima whl 1.32.651.30 android 5.0.2 olarak yüklü geldi cihaz ben buna bahsettiğiniz viperonem9_4.3.0 ı yükleyebilir miyim sorun olur mu

     1. Yükleyebilirsiniz. Sitesinde tüm operatörleri destekliyor yazıyor.

 14. Merhaba,HTC One M9 (J15) 5,1 stock rom’lu,twrp’li,s-off ‘lu ve root lu idi.Marsmallow orjinal stock roma güncelleme almak için unlocked modunu fastboot komutuyla relocked yaptım ve orjinal Avrupa uyumlu olan stock rom ‘u indirdim ve flasladım.Cihaz güncelleme aldı ve 6.0 oldu.Cihazım şu anda relocked ,s-off,twrp’siz ve rootsuz durumda.TWRP ‘yi fastboot ta flaslıyorum ancak recovery moduna cihaz geçmiyo (flaşlamada herhangi bir hata vermedi).Şimdi cihaza nasıl root atıcam? twrp’ye geçmiyor.Twrp ‘yi yüklemem için relocked modunu unlocked moduna çevirmem gerekiyormu? gerekiyorsa nasıl? twrp olmadan da root yapsam olur bu durumda hangi adımları izlemem gerekiyor,yardımlarınızı rica ederim.

  1. Selam Yavuz,

   Htc One M9 Root Yapma Ve Bootloader Kilidi Açma Rehberi’mizdeki adımları uygularsan cihazını tekrar unlocked (bootloader kilidi açma) edip, TWRP kurup ve son aşamada da root ederek kullanabilirsin. Rehberimiz sorularına cevap olur umarım.

 15. selam ;amazondan htc one m9 aldım, abd için unlocked fakat internatinal versiyonu değil ,dolayısı ile türkiyede ki sim cardlarla çalışmayacağını düşünüyorum ;dolaysıı ile sim kilidini kırmam gerekecek.
  Burada ki yazıyı okudum ; bootloader yapıp , root yapmasam olmazmı ? sadece sim kildini kırmak istiyorum .. saygılar

  1. Selamlar,

   Unlocked cihazlarla factory unlocked cihazlar farklıdır. Sizdeki cihaz muhtemelen operatör tarafından kilitli bir cihazdır. Ya Amerika’daki belirli bir operatörle çalışır yada yine Amerika’daki operatörlerin hepsiyle. Siz bana burdan cihazınızın model numarasını iletebilirseniz bakalım durumu ne ve ne yapılabilir.

   1. selam ,herşeyden önce ilgine teşekür ederim, cihaz numarasından neyi kasteddiğini cihazın üstünde yazanlardan anlayamadım , ama size bazı numaralar vereceğim belki siz biliyorsunuz dur ;
    1- cihaz açılınca en dip de şöyle numara var : TCS5263631
    2-Cihaz açılınca : ***locked***
    htc_himaul PVT S-ON
    HK,S/ ,OPEN DS , GİBİ YAZILAR VAR
    ALTINDA – system info
    reboot to bootloader ( bu yazı 3-4 defa tekrar etmiş
    3- kutusunun arka kısmında 3 adet barkod var : sim serail no ( bu değil sanırım ) , diğerleri : P/N : 99HADHO32-00 : S/N :FA53WYJ02436 FCC ID (BUNDA BARKOD YOK ) : NMSOPJA120
    BUNLARIN ALTIN : S/W :1.32.531.,25 H/W :0003

    YAZILARI VAR , BELKİ SİZ CİHAZ MODELİ VE CİHAZ NUMARASINI BULABİLİRİSİNİZ ,ANCAK BEN HTC ONE M9 ALDIM .. YARDIMINIZ VE ZAMAN AYIRDIĞINIZ İÇİN ŞİMDİDİEN TEŞEKÜREDERİM
    salim kaygısız

    1. Salim bey merhaba,

     Anladığım kadarıyla sizin cihazınız normal yani kilitli olmayan bir Htc One M9. Eğer herhangi bir Türk operatörün kartını takıp sinyal alabildiyseniz sorun yok demektir. Sim kartınızı taktığınızda sim kart kilitli ifadesi çıkarsa onu benim burda hazırladığım rehberlerle yapmak mümkün değil. Siz bana son olarak amazon’dan aldığınız linki de atabilirseniz son noktayı koyalım bu konuyla ilgili.

     1. “Sim kartınızı taktığınızda sim kart kilitli ifadesi çıkarsa” bu durumda ne yapmam gerekiyor ? ekim 15 gibi elime geçecek telefon ,arkadaşım gelirken getirecek . ameriakadaki tüm servisle kullanılıyor sorun yok dedi arkadaş.. saygılar

     2. Herşeyden önce çok teşekür ederim,umaraım herşey söylediğiniz gibi olur . sağolun.
      salim

     1. Ben bana gönderdiğiniz linkin altındaki yorumları okudum. Birisi satıcıya Amerika dışında İsrail’de kullanabilir miyim diye sormuş. Satıcı da olumlu cevap vermiş. Bu durumda sizin cihazınız da Türkiye’de çalışacaktır. Kartınızı takmanız yeterli olacaktır. Başka bir işleme gerek yok.

 16. hazırladıgınız rehper cok guzel olmus bır nefeste root adımına kadar sorunsuz olarak gelmeyi başardım fakat dediginiz gibi root dosyasını sideload ile atmayı başaramıyorum..

  komut işlemi bölümünde aşşağıdaki yazılar geliyor telefon ekranında herhangi bir değişiklik olmuyor ve ortalama olarak 7-8 dk bekledikten sonra sideload başarısız oluyor neden olabilir ne yapabilirim şimdiden yardımların için çok teşekkürker

  C:\android>adb sideload UPDATE supersu-2-78.rar
  Android Debug Bridge version 1.0.31

  -d – directs command to the only connected USB device
  returns an error if more than one USB device is present.
  -e – directs command to the only running emulator.
  returns an error if more than one emulator is running.
  -s – directs command to the device or emulator with the given
  serial number or qualifier. Overrides ANDROID_SERIAL
  environment variable.
  -p – simple product name like ‘sooner’, or
  a relative/absolute path to a product
  out directory like ‘out/target/product/sooner’.
  If -p is not specified, the ANDROID_PRODUCT_OUT
  environment variable is used, which must
  be an absolute path.
  devices [-l] – list all connected devices
  (‘-l’ will also list device qualifiers)
  connect [:] – connect to a device via TCP/IP
  Port 5555 is used by default if no port number is specified.
  disconnect [[:]] – disconnect from a TCP/IP device.
  Port 5555 is used by default if no port number is specified.
  Using this command with no additional arguments
  will disconnect from all connected TCP/IP devices.

  device commands:
  adb push – copy file/dir to device
  adb pull [] – copy file/dir from device
  adb sync [ ] – copy host->device only if changed
  (-l means list but don’t copy)
  (see ‘adb help all’)
  adb shell – run remote shell interactively
  adb shell – run remote shell command
  adb emu – run emulator console command
  adb logcat [ ] – View device log
  adb forward – forward socket connections
  forward specs are one of:
  tcp:
  localabstract:
  localreserved:
  localfilesystem:
  dev:
  jdwp: (remote only)
  adb jdwp – list PIDs of processes hosting a JDWP transport
  adb install [-l] [-r] [-s] [–algo –key –iv ]
  – push this package file to the device and install it
  (‘-l’ means forward-lock the app)
  (‘-r’ means reinstall the app, keeping its data)
  (‘-s’ means install on SD card instead of internal storage)
  (‘–algo’, ‘–key’, and ‘–iv’ mean the file is encrypted already)
  adb uninstall [-k] – remove this app package from the device
  (‘-k’ means keep the data and cache directories)
  adb bugreport – return all information from the device
  that should be included in a bug report.

  adb backup [-f ] [-apk|-noapk] [-shared|-noshared] [-all] [-system|-nosystem] []
  – write an archive of the device’s data to .
  If no -f option is supplied then the data is written
  to “backup.ab” in the current directory.
  (-apk|-noapk enable/disable backup of the .apks themselves
  in the archive; the default is noapk.)
  (-shared|-noshared enable/disable backup of the device’s
  shared storage / SD card contents; the default is noshared.)
  (-all means to back up all installed applications)
  (-system|-nosystem toggles whether -all automatically includes
  system applications; the default is to include system apps)
  ( is the list of applications to be backed up. If
  the -all or -shared flags are passed, then the package
  list is optional. Applications explicitly given on the
  command line will be included even if -nosystem would
  ordinarily cause them to be omitted.)

  adb restore – restore device contents from the backup archive

  adb help – show this help message
  adb version – show version num

  scripting:
  adb wait-for-device – block until device is online
  adb start-server – ensure that there is a server running
  adb kill-server – kill the server if it is running
  adb get-state – prints: offline | bootloader | device
  adb get-serialno – prints:
  adb get-devpath – prints:
  adb status-window – continuously print device status for a specified device
  adb remount – remounts the /system partition on the device read-write
  adb reboot [bootloader|recovery] – reboots the device, optionally into the bootloader or recovery program
  adb reboot-bootloader – reboots the device into the bootloader
  adb root – restarts the adbd daemon with root permissions
  adb usb – restarts the adbd daemon listening on USB
  adb tcpip – restarts the adbd daemon listening on TCP on the specified port
  networking:
  adb ppp [parameters] – Run PPP over USB.
  Note: you should not automatically start a PPP connection.
  refers to the tty for PPP stream. Eg. dev:/dev/omap_csmi_tty1
  [parameters] – Eg. defaultroute debug dump local notty usepeerdns

  adb sync notes: adb sync [ ]
  can be interpreted in several ways:

  – If is not specified, both /system and /data partitions will be updated.

  – If it is “system” or “data”, only the corresponding partition
  is updated.

  environmental variables:
  ADB_TRACE – Print debug information. A comma separated list of the following values
  1 or all, adb, sockets, packets, rwx, usb, sync, sysdeps, transport, jdwp
  ANDROID_SERIAL – The serial number to connect to. -s takes priority over this if given.
  ANDROID_LOG_TAGS – When used with the logcat option, only these debug tags are printed.

  1. Merhaba,
   Root dosyasını sd kart varsa sd karta yoksa direk telefonun hafızasına atıp direk install yapın .

   1. Robot dosyasını hem telefona hem sd karta hem rar hem apk olarak attım fakat twrp de kesinlikle o dosyaları bulamıyorum

    1. Rar’lı olarak atmanız yeterli aslında.. telefonun kendi içinde download isimli bir klasör olmalı. Oraya atmayı dener misiniz.?

 17. sisteme elle atarak yükleme yaptım şimdi fakat htc yazısında kalıyor cihaz kırmızı ile

  this build is for development purposes only do not distirbute outside for htc wihtouth htc’s written permission faulure to comply may lead legal action

  yazısı çıkıyor ne yapmam lazım sanırım brick oldu tel

  1. Root yaparken cihazın brick olması şimdiye kadar geri dönüş almadığım bir durum. Cihazı ses azaltma+ güç tuşuna basarak tekrar açar mısınız.?

   1. ses kısma ve güç tuşu ile açtım cihazı botloader ve recovery modu kullanabiliyorum nereye girmeyi deniyim

    1. Reboot yapın bekleyin açılmasını..yada reboot yapmadan cihaza wipe cache yapın öyle giriş yapın. O mesajı da dikkate almayın orda Htc’nin uyarısı var.. rootluyorsunuz ya ondan.

     1. wipe cache yaptım cihaza aynı sekılde htc yazısında takılıyor ve ortalama 40 saniyede bir kendini tekrar başlatıyor son root kısmında bu sekilde olması cok garip anlamış degilim :/

     2. Enteresan.. ilk kez böyle bir geri dönüş alıyorum. https://dl.twrp.me/hima/ bu adresten twrp’in en sürümünü flaşlayıp deneyebilir misiniz.? Ayrıca root dosyasının varsa en güncelini tekrar flaşlayın..

     3. twrp nin en güncelini flashladım zaten eski bi sürümümü yüklesem şimdi ? birde bu twrp yi tekrar flashlamadan önce yapmam gereken herhangi bir işlem varmı yoksa direk hiç yüklememiş gibi tekrarmı flashliyim

     4. twrp ve root un farklı versiyonlarını flashladım degisiklik yok cihazda hatta su anda telefon hafızası twrp dosyası hariç tamamen bomboş görünüyor bunu farkettim sanırım içindeki işletim sistemi tamamen silindi orjinal romdan cok memnundum sens arayuzunu seviyorum orjinal yuklemek için illa s off yapmamız gerekicekmi cihazı

     5. Evet S-Off olmalısınız ama işletim sistemini sildiğinizi sanmıyorum..cihazı görebilme imkanım olsa daha fazla yardımcı olabilirdim.

     6. ilginiz için çok teşekkür ederim usanmadan cevapladınız sorularımı.. cihazı s off yaptırana kadar costom rom yuklemeye karar verdim bunun için hangi romu onerirsiniz ve yuklerken sadece twrp den install mı etmem gerekiyor ?

     7. Viper rom öneririm. Harikadır. Ayrıca rica ederim. Her zaman soru sorabilirsiniz.

 18. hocam bisey sorcam yurtdısından m9 aldım imei atılmış Ancak güncelleme alamıyorum yardımcı olabilir misiniz

 19. Yurtdisi kayıtlı m9 var. Fasboot modu yok bu telde. Lütfen acil cevap hocam . Bu yüzden unlock yapamıyorum tele

 20. ne gariptirki fastboot yok nerede görücez bu fastbootu.. garantisi bitti root atalım artık.. format atılır gibi açıyorum ama fasboot yok. videolu bir çekim varsa destek için bekleriz.. hellrelax@gmail.com

 21. Usta bende m9 var ama menu ara yuzu ler hosuma gitmiyor mesela ixpeeya gibi yapabilirmiyim lancir lari swvmedim

 22. Konuyu nerede açacağımı bilemedim ama farklı bir sorum olacak? Telefonum s-off, unlocked ve
  rootlu. Stock 7.0 (nougat sürüm) yüklü. Ekranı çift tıklama ile kapatıp açabileceğim bir uygulama var mı? Ekran ve hareketler-Motion Laucher ve hareketleri bölümünden olmuyor. XDA’da ex kernel yükledim ama istediğim özellik çalışmadı. Daha önce kullandığım custom ViperOne 6.0 romda (7.0 tabanlı) bu özellik var ama ben stock rom kullanmak istiyorum. Ne dersiniz?

  1. merhaba,
   normalde stock rom’da bu özellik mevcut. smart lock açık olabilir mi acaba cihazınızda? çift tıklama yaparak açabilmeniz için ekranın kilitli olması gerekiyor. smart lock özelliği aktifse kapatıp dener misiniz? yada bir factory reset yapmanızda fayda var.

 23. Evet smart lock açık. Ekranı desen ile açıyorum. Ne yapmam gerekir? Factory reset yapınca düzelir mi?

 24. merhabalar
  cihazımı rehberde verdiğiz bilgiler ile rotlamak istedim ama süper su gönddermek istediğimde hata vermekte yorumları falan takip ettim birşeyler yaptım ondan sonra cihazım beyaz ekranda kalmış durumda ne yapabilirim yardımcı olabilirmisiniz

  cihaz m9e modeli

 25. twrp yüklemek için komutu girdiğimde neither -p product specified nor ANDROID_PRODUCT_OUT set!!! diye bi hata alıyorum yardım edermisiniz

Bir Cevap Yazın

SENİ DE ARAMIZDA GÖRMEKTEN MUTLULUK DUYARIZ

Bir Dakika ! TECHNOKAPTAN Abonesi Olmadan Çıkmak İstediğine Emin Misin ? Türkiye'nin En Detaylı Mobil Rehberlerinden, En Kaliteli Teknoloji Haberlerinden ve Makalelerinden Haberdar Olmak İstemez Misin?

Abone olduğunuz için teşekkürler

Uppps! Bir şey ters gitti.