Htc

Htc One M9 Stock Rom Dönüş Rehberi

HTC One M9 stock rom dönüş rehberi ile sizlerle birlikteyim.

Android platformuna sahip akıllı telefon kullanıcılarının kimilerine göre klasikleşmiş bir döngüsü vardır. Akıllı telefon alınır.Bootloader kilidi kapalıysa açılır.Root yapılır,custom recovery yüklenir ve böylece cihazınızda tam hakimiyet kurmuş olursunuz.

Tabi bu durumdan geri dönmek isteyen kullanıcılar olabilir. Yani akıllı telefonunuzu kutusundan ilk çıkardığınız zamanki yazılımına geri döndürmek isteyebilirsiniz.

Sizde bu kullanıcılardan biriyseniz Htc One M9 Stock Rom Dönüş rehberimiz tam size göre demektir.

Htc One M9 ve diğer One serisi kullanıcıları cihazlarını tamamen stock ve kutudan ilk çıktığı hale getirmeyi ya cihazlarını bir problemden dolayı teknik servise vermeden önce ya da cihazlarını satışa çıkarmadan önce düşünüyor.

Htc diğer üreticiler kadar bootloader kilidinin açılması ve stock rom’ların paylaşımı konusunda esnek davranmadığı için bu konularda işlem yapmak biraz daha bilgi birikim ve dikkat istiyor.

Aşağıda ayrıntılı olarak sıralayacağımız işlemleri eksiksiz yaparsanız çok kolay bir şekilde siz de Htc One M9’nuzu tamamen stock hale getirebilirsiniz.

Htc One M9 Stock Rom Dönüş Adımları

ÖNEMLİ UYARI: Bu rehber adımları HTC ONE M9’un Avrupa versiyonu içindir. Hangi bölgeden olduğunu bilmediğiniz cihazlara lütfen rehberdeki işlemleri uygulamayınız.

Rehberimizin adımlarına geçmeden önce bazı gereksinimler olacak. Bu gereksinimleri şöyle sıralayabiliriz.

#Cihazınız S-Off olmalıdır:Cihazınızın bootloader kilidini açıktan sonra root yapıp custom recovery yaptığınızı varsayıyoruz. Zira tüm adımların olmazsa olmazı S-Off olmanız için cihazın root yapılması ve custom recovery yüklenmiş olması gerekir.

Htc One M9’un S-Off yapılması için şu an için iki seçenek mevcut.Birincisi Sunshine sitesi üzerinden 25 Amerikan Doları ücretle S-Off yapılması.

İkinciyse güvendiğiniz bir telefoncuda java kartla S-Off yapılması.Telefoncular 40-50 TL gibi bir ücret karşılığında bu işlemi yapıyor.

#Root yetkiniz olmalıdır:Birinci adımı yapabilmek için Htc One M9 cihazınız root edilmiş olmalıdır.Htc One M9’ı root yapma için ayrıca Root yapma rehberimize de göz atabilirsiniz.

#Adb-fastboot dosyasına ihtiyaç olacak:Windows komut istemcisinden yazacağımız komutların cihazımıza ulaşması için gerekli dosyanın bilgisayarınızda olması gerekir.Gerekli dosyası buradan indirebilirsiniz.

#Güncel Htc sürücüleri mutlaka kurulmalı:Bilgisayarınızla akıllı telefonunuz arasındaki bağlantıyı sağlayacak güncel Htc sürücülerini mutlaka kurmalısınız.

Sürücüleri bilgisayarınıza Htc Sync Manager‘i kurarak edinebilirsiniz.Sürücüleri kurduktan sonra bilgisayarınızı bir kez kapatıp açmakta fayda var.

Tüm bu gereksinimleri karşılıyorsak artık Htc One M9 stock rom dönme adımlarına başlayabiliriz.

S-Off’lu cihazınızı daha önceden Asya,Avrupa modellerine yada Developer Edition modeline çevirmek için CID,MID numalarından birini veya ikisini birden değiştirmiş olabilirsiniz.

İşe bunları orjinal haline döndürmekle başlamalıyız.CID ve MID numaralarını koruyarak custom rom kurduysanız bu işlem adımlarını atlayabilirsiniz.

Cihazınızı fastboot modunda başlatıp bilgisayarınıza bağlayıp aşağıdaki komutu giriyoruz.Türkiye için orjinal CID numarasını yazmak için komut istemcisine,

1-fastboot oem writecid HTC__M27 komutunu yazarak enter’a basıyoruz.

Yukarıdaki verdiğimiz CID numarası sizin cihazın için farklı olabilir.Değiştirmeden önceki CID numarası neyse siz onu girmelisiniz.Eğer önceki orjinal CID numarasını bilmiyorsanız komut satırına fastboot getvar all komutunu yazarak cihazınızın orjinal CID numarasını öğrenebilirsiniz.CID numarasını orjinal haline çevirdik fastboot reboot komutunu girip tekrar fastboot moduna geliyoruz.

MID numarası Asya ve Avrupa cihazları aynıdır.MID numarasını orjinal hale çevirmek için aşağıdaki komutu yazıp enter’a basıyoruz.

2-fastboot oem writemid 0PJA10000

Hemen akabinde tekrar fastboot reboot komutunu girerek cihazımızı tekrar başlatıyoruz.Böylelikle hem CID hem de MID numaralarımızı orjinal hale getirdik.

Şimdi sıra geldi Htc One M9’un bootloader kilidini kapatmaya.Bu işlemi cihazınızı satmayacak yada teknik servise vermeyecekseniz isterseniz atlayabilirsiniz.Biz cihazın güvenliği için tekrar kapatmakta fayda görüyoruz.Karar sizin.

Bu adımda vereceğimiz komutlar için cihazın fastboot modunda olmaması gerekir.

Zira vereceğimiz komutlar fastboot modunda çalışmaz.Cihazın açık olması yeterlidir.Öncelikle yeni bir komut penceresi açarak aşağıdaki kodu girelim.

3- adb shell

Bu komutu girdikten sonra açılan satırın hemen ardına aşağıdaki kodu kopyalayıp yapıştırma yöntemiyle girerek enter’layın.

4- echo ne ‘\x00\x00\x00\x00’ | dd of=/dev/block/mmcblk0p2 bs=1 seek=33796

Komutu gönderdikten sonra exit yazıp shell satırından çıkabiliriz.Artık cihazımızın bootloader kilidi kapatıldı.Re-Locked olarak değil orjinal hali olan Locked olarak görülecektir.

Artık son aşamada işimiz RUU.zip dosyamızı cihazımıza flaşlamak olacak.Gerekli olan RUU dosyasını indirip zipli haliyle adb-fastboot dosyanızın bulunduğu dizinle aynı dizine atın.

İndirdiğiniz zipli dosyanın adını RUU olarak isimlendirebilirsiniz.Komut satırına yazarken kolaylık sağlayacaktır.

Bu aşamada vereceğimiz komutları kullanabilmek için cihazımızı tekrar fastboot modunda başlatıyoruz.

RUU.zip dosyasını cihazımıza flaşlamaya hazır hale getirmek için önce şu komutu veriyoruz.

5- fastboot oem rebootRUU

Bu komutu verdiğimiz zaman telefonumuzun ekranında siyah fon üzerinde HTC yazısı belirecektir.Bu durum cihazımızın RUU dosyasını dahili belleğe yazmaya hazır olduğunu gösterir.Hemen ardından şu komutu vererek zipli dosyanın tamamının yazılmasını bekliyoruz.

6- htc_fastboot flash zip ruu.zip

Hemen akabinde fastboot reboot-bootloader komutunu vererek cihazımızı bootloader modunda tekrar başlatıyoruz.Bu adımın bitimiyle artık Htc One M9 stock romu ve stock recovery’si ile tamamen orjinal haline dönmüş duruma geliyor.

HTC ONE M9 S-OFF KALDIRMA (TERCİHE BAĞLI)

Eğer cihazınızı satacak yada teknik servise verecekseniz S-Off’u da kaldırmanızı öneririz.

Bunun dışında cihazı kendiniz kullanmaya devam edeceksiniz S-Off kaldırmayın.

Kaldırırsanız tekrar para vererek S-Off yapmak zorunda kalırsınız.

Eğer Htc One M9’u tekrar S-On yapacaksanız aşağıdaki komutu fastboot moduna aldığınız cihazınıza gönderiyorsunuz.

7- fastboot oem writesecureflag 3

Cihazını yeniden kurduğunuzda gerekli yazılım güncellemelerini alacaktır.

Htc One M9 stock rom dönüş rehberi makalem umarım sizlere fayda sağlayacaktır.

Fayda görmeniz dileğiyle…

Etiketler

İlgili Yazılar

103 Comments

 1. Merhaba,benim htc im rootlu ve custom romlu.başka bir custom rom yüklemek istiyorum.Bunun için stock roma dönmem mi gerek?

   1. Çok tesekkur ederim.CM 13 yüklemek istiyorum.Yani var olan customun üzerine başka bir custom yükleyebilirim öylemi? brick falan olmasından korkuyorum

    1. Başka bir custom rom yüklerken brick olması cihazın pek vaki değil.Yalnız hatırlatmakta fayda olduğunu düşünüyorum.CM romunu yükleme işleminden önce mutlaka wipe cache ve cache data yapmalısınız.Direk üzerine kurmak sistem kararsızlıklarına neden olabilir.

     1. Çok teşekkürler.Bir de,cihazım şu anda custom lollipop, CM 13 yükledikten sonra,tekrar yukarda anlattığınız gibi stock roma dönersem yazılım güncellemeleri ala bilecek miyim?

 2. Son bir soru daha? Cm 13 ü nasıl yüklememi önerirsiniz? Twrp ile flaşlasam mı? Yoksa bilgisayarda komut vererek mi yüklemeliyim?

  1. Komuta gerek yok bence.Ben de şahsen custom rom yüklerken hiç komut KULLANMADIM.TWRP oldukça pratik bu iş için.

 3. Merhaba,ben yukarda verdiginiz 1.40 versiyonlu RUU dosyasının 2.10 versiyonunu buldum hangisini yüklememi önerirsiniz? Önceden teşekkürler

  1. Merhaba,
   Pek önemli değil hangi sürüm olduğu aslında.1.40’ı da yükleseniz 2.10’u da yükleseniz üzerine güncelleme alacaksınız.İçiniz rahat edecekse güncel ruu yükleyin.

 4. Peki,eger bootloader kilidini kapatmazsam ve de S-Off u kaldırmazsam yazılım güncellemeleri ala bilecekmiyim?

  1. S-off kaldırıp kaldırmamanız güncelleme almanızı engellemez o şekilde kalabilir ama bootloaderı tekrar kapamalısınız.

 5. Bİr de ben cihazıma custom yüklerken cid ve mid numaralarını degistirip degistirmedigimi hatırlamıyorum.degistirdiysem bunun nereden anlarım?Bunu anlamanın bir yolu var mı?

  1. İşlemlere başlamadan önce fastboot getvar cid ve fastboot getvar mid komutlarını sırayla girin eğer cid numarası olarak HTC__M27 ve mid numarası olarak 0PJA10000 görüyorsanız ki muhtemelen böyle olmalı değişiklik yapmamışsınız demektir.

 6. Tamam.Son olarak,ben RUU dosyasını yüklemek istedigimde bölge olarak Texas USA,NEW York USA,Quabec Canada,(Europe) germany,France gibi bir cok bölge geliyor hangisini seçip yükleyecegimi bilmiyorum,farkı ne?yardımcı olurmusunuz?

  1. Siz Avrupa bölgesi cihazlar için olanını yüklemelisiniz.Bana nerden bulduğunuzu bağlantı olarak buraya yada mailime atın bir bakayım isterseniz.

  1. Tamam.Sizin bulduğunuz da doğru.Benim ki sadece 1.40 sürümü o kadar.Siz bulduğunuzu yükleyebilirsiniz.HTC_Europe yazısı mevcut sizin bulduğunuzda da.Sıkıntı yok yani.

  1. anladım:)..primary download yazan yere tıklayın yada aşağıdaki yerlere.onlar dosyanın olduğu farklı serverları gösteriyor.Herhangi birinden indirebilirsiniz.Hepsinden aynı dosya inecektir.

 7. İyi günler,cihazıma 6.0 güncelleme geliyor,güncellemeleri indiriyor,yükle dediğim zaman telefon kapanıp recoveryde açılıyor,reboot diyorum açılıyor ama hala 5.1.Neden acaba?

  1. merhaba..Şu anda cihaz hangi sürümünü söyler misiniz? 2.140… bla bla diye giden numarayı..ayarlar cihaz hakkında bir yerlerde yazması lazım.

  1. Recovery moda kendiniz girip factory reset yapıp tekrar kurulum yapar mısınız?Yani sonuçta sizin herşeyiniz şu anda stock olmuş durumda.belki anlık bir sorun oldu.

 8. Açıkçası ben stock romu yüklerken, custom rom yüklemeden önce aldığım back up dosyasını restore etdim.yani şimdi telefonum stock 5.1 , aynı zamanda rootlu ve twrp yüklenmiş durumda

  1. rootlu olduğu sürece güncelleme alamazsınız.rootlu romu yedek almışsınız.SD kartınız varsa ben size bir yol yazayım.Kısa yoldan bu işi halledelim.

  1. Baştan beri öyle miydi?Eğer öyleyse yükleme adımlarına geçmeden önce gereksinimler kısmında en başta cihazınızın S-OFF olması gerektiğini belirtmiş durumdayım.S-OFF değilse bu işlemleri yapamazsınız.

  1. iki yöntem var he ikiside maalesef ücretli. birincisi burdan http://theroot.ninja/download.html sunshine apk’sını indirip cihazına kurman.uygulamayı açtığın zaman seni gerekli şekilde yönlendiriyor.ücreti ben geçen sene yaptığımda 25 dolardı.İkinci seçenek ise nerde yaşıyorsunuz bilmiyorum ama Sirkeci Doğubank Han’ın içinde bu işlemi 40-50 TL’ye yapan telefoncular var.Ben de bir arkadaşımın HTC One M8’sine S-OFF orda yaptırmıştım.Eğer İstanbul’daysanız 10 dakikada yapıp veriyolar.

  1. Olmaz.Bence cihazınız çalıştığı şekliyle kalsın.S-OFF yapın.S-On’ken cihazınız bu tip işlemleri fazla yapmayın.Brick olursa kullanılmaz hale getirirsiniz cihazı.

 9. Merhaba Benim Htc one m9 cihazimda twrp ve root bulunuyor ben telefona mevcut sistem güncellemesini atmak istiyorum ama olmuyor mevcut sistem güncellemesini atmak için ne yapabilirim. Twrp ile el ile sistem güncellemesini yükleyebilirmiyim ?

  1. Merhaba,
   Cihazınızı sonuç olarak modifiye etmişsiniz.Mevcut sistem güncellemelerini alabilmeniz için cihazınızın tamamen stock hale gelmesi gerekiyor.Üstteki yazımı baştan sona okursanız zaten detaylı olarak ne yapmanız gerektiğini anlatmış bulunuyorum.

 10. Merhaba,
  Sizi Tekrardan Rahatsız Ediyorum Özür Dilerim. Benim Cihazım şu anda s-off lu. Cihazıma Root Yetkileri Verilmiş Durumda Ve Twrp yüklü durumda … Cihazımın sistem güncellemesini almak istiyorum ama malesef modifiyeli olduğundan bu güncellemeyi alamıyorum (Sizin değiminizle ben bunu anladım…). Peki şimdi ben cihazımdan root u kaldırarak ve normal sistem recowery modunu tekrardan yüklersem güncellemeyi alabilirmiyim ? Eğer alamıyacaksam başka bir yöntem bulamazmıyız ?

  1. Merhaba,

   Cihazınız S-OFF olduğuna göre artık rehberdeki adımları uygulayıp tamamen stock duruma geçebilirsiniz.İşlem sonunda cihazınızı kurduğunuzda sistem güncellemesi otomatik olarak düşer.Yapmanız gereken uygulama adımlarını sırayla ve dikkatli bir şekilde yapmanız.Okuyarak yaparsanız sıkıntısız şekilde işlemi yaparsınız.Biraz dikkat yeterli çok zor değil.

 11. Htc one m8 için güncel stock ruu dosyası varmı acaba aynı adımları kullanarak orjinale dönebileceğim?

   1. Teşekkür ederim dosyayı indirdim. Fakat size sormak istediğim birşey daha var :

    Ben daha önce telefonumu (htc m8) Root yaptım sonra pişman olup stock rom ve recovery yükledim.
    Şuan Telefonu fastboot modunda başlattığım zaman yukarıda Software Status : Modified —– Reloked Yazıyor.

    Yani telefonum tamamen fabrika çıkışı Haline dönmedi 🙁

    Şuan yaşadığım bir sorun var telefonun şarjı bitip kapandığı zaman tekrar açtığımda kendiliğinden eski ayarlarına dönüyor. 3 ay önceki rehberim, mesajlarım hatta daha önce yükleyip sildiğim uygulamalar geri geliyor. Ve tüm uygulamalar android 5 sürümüne dönüyor saatlerce tekrar güncelleme yapıyor.

    Telefon şuan S-on durumda Cid numarası HTC_M27

    Ben telefonumu tekrar ilk haline çevirmek istiyorum. Modified yazısı kalksın ve relocked yazısı orjinal Locked Haline gelsin istiyorum 🙁 çok şeymi istiyorum?

    Yardımcı olma şansınız varmı acaba? şimdiden çok teşekkür ederim

    1. Merhaba,

     Eğer sistem güncellemesi aldıysanız cihazınız orijinal haline dönmüş demektir.Zira diğer durumda cihazınız resmi güncellemeleri almaz.Şu an hangi sürümdesiniz mesela?
     Bu arada keşke cihazınızı tekrar S-On yapmasaydınız.Size o RELOCKED yazısı için bir başka kod yazacaktım ama onu kullanabilmeniz için S-off olması lazım.
     Htc cihazlarda maalesef kısıtlamalar çok fazla.Diğer sorununuzu ilk kez duyuyorum.Yerli forumlarda bilmiyorum var mıdır benzer problem yaşayan ama bence forumlara bakın.Belki sizinle aynı problemi yaşayanlar vardır.Şimdi size sorun şudur diyemiyorum.Teknik-yazılımsal bir sorun da olabilir.

 12. merhabalar
  bende htc m9 var ama güncelleme bir türlü gelmiyor(herkese 6.0 gelmesine rağmen bendeki 5.1 de) biraz araştırma sonucu bendeki m9 un yurtdısından gelme ve imeisininde klonlanmış başka bir telefona ait olduğunu öğrendim. htcnin sitesinden manuel olarak güncellemeyi denedim ondada telefon tam güncellenecekken hata:155 uyarısını veriyor (hata:155 dosyanın telefonuma ait olmadığını söylüyormuş ama m9’a ait olan htc nin istesindeki bütün dosyaları denedim aynı hatayı yine verdi) yani ben bu telefonu 6.0 a nasıl güncelleyebilirim yada imeisi klanlanmış olmasına rağmen kendi üzerinden güncelleme imkanım varmıdır acaba? yada satın aldığım kişi imeisini klonlamak için bootloaderini açık bırakmış olabilirmi? kapatabilirsem güncelleme gelirmi diğerlerine geldiği gibi yada açık bootloaderin açık olduğunu nasıl anlayabilirim yardımcı olursanız çok sevinirim..

  1. Selamlar,

   Eğer cihazınızı ikinci el aldıysanız bootloader kilidinin açık olması muhtemel.Cihazınızın bootloader kilidinin açık olup olmadığını anlamak.
   1-Ayarlardan güç yani pil bölümüne girin.En altta fastboot mod seçeneğinin yanında varsa işareti kaldırın.Yani aktif olmayacak.
   2-Cihazı kapatın.
   3-Aynı anda güç tuşuna ve ses azaltma tuşuna basılı kalın.Cihaz fastboot modunda açılır.
   Karşınıza çıkan ekranda en üste bakın orda ya LOCKED yani kilitli yazar yada UNLOCKED kilidi açık yazar.
   Eğer açıksa zaten yukardaki makale cihazı tamamen stock hale getirmek için.İşlemleri yaptıktan sonra güncelleme alırsınız.Ama lütfen dikkat edin M9’un M9E gibi içinde MediaTek işlemcisi olan farklı versiyonları var.Eğer cihazınız öyleyse yukardaki adımları uygulamayın.Cihazınız brick olur.

 13. ayarlardan güç bölümüne girdim ama en altta uyku modu var dahada altı yok yani fast modunu bulamadım yok.. güç tuşuna ve ses azaltma tuşuna basarak dediğinizi denemedim çünkü M9e olabilir dikkatli olun brick olabilir dediniz cesaret edemedim.. 🙂 m9e olduğunu nerden öğrenebilirim.. birde şunu merak ediyorum klon imei olması telefonun güncelleme almamasına sebebmidir?

  1. Güç tuşu+ses azaltmayı yapabilirsiniz.Onunla cihazınız brick olmaz.Yukardaki işlemleri yaparsanız demek istedim.
   Cihazınızın model numarasını öğrenmek için ayarlar-cihaz hakkındaya gelin.Orada telefon kimliği bölümüne tıkladığınızda telefon isminin hemen altında cihazın model numarası olur.Onu google’dan aratın hangi bölge yada ülkeye ait olduğunu görürsünüz.

 14. güç tuşu+ses azalyma yaptım locked yani kilitli yazıyor bu yüzdenmi güncelleme alamıyorum açmammı gerekiyor yada açmalımıyım illa 6.0 a güncellemem için?

  1. Locked yani kilitli..Açmanıza gerek.Normalde otomatik olarak güncelleme almanız lazımdı.Siz bana model numaranızını yazar mısınız burdan.?

 15. telefon kimliğinde şunlar var;
  model numarası: HTC One M9 (numara felan yok sadece bu var)
  imei:xxxxxxx
  imei sv:01 aygıt seri no: fa54CYJ06097
  imsi: 286032240280209

  1. peki fastboot moda tekrar giriporadan bakabilir misiniz model numarası 0PJA10000 gibi bir numara olması gerekiyor.

  1. Cihazınızın kilitli olup olmadığınızı anlamak için girdiğiniz yer fastboot mod zaten.Ordan bakacaksanız.Güç+ses azaltma yapın yani.Çıkan ekrandan bakın model numarasına.

 16. ***locked***
  htc_himauhl pvt s-off
  cid-11111111
  lk-1.0.0.0000
  radio-01.04_u11440601_71.02.50709g_f
  opendsp-v29.2.6-00492-m8994_0702
  os-2.10.401.1
  jul 9 2015,20:20:56(576582)

  ses azaltma+güç tuşunda aynen bunlar yazıyor model no yok

  1. HimaUHL’den anladım cihazınız Avrupa,Asya bölgesi cihazı.Cihazınıza güncelleme gelmemesinin sebebi cid numarasını sizinde gördüğünüz cid-11111111 olarak değişmiş olması.Artık nerden yada kimden aldıysanız CİD numarasını orjinal haline getirmeden bırakmış.Sizin yapacağınız şey yukarda makalede anlatılan adımları eksizsiz uygulamanız.İşlemler bittikten sonra cihazınız güncellemeleri OTA üzerinden alacaktır.

  1. Rica ederim..Bu arada çok şanslısınız..Cihazınız S-off durumda.Yani bu makalede olmazsa olmaz ilk şarta uyuyor cihaz.:)

 17. birşey daha sormak istiyorum ben güncellemeye çalıştığım dosya htc’nin sitesindeki RUU_HIMA_UL_M60_SENSE70_ATT_MR_NA_Gen_Unlock_3.35.617.12 adındaki bir dosya idi şimdi fark ettim benim bootloaderim lock yani kilitli burdaki dosyanın üzerinde ise unlock yazıyor yani demem oki eğer ben bootloaderi unlock yapsam yani açsam sadece burdaki exe uzantılı dosyayı kurabilirmiyim?

  1. Sizin yukarda yazdığınız yazılım Amerika’daki ATT operatöründe olan HTC One m9 için..Sense 7.0’den sonra ATT yazıyor dikkat edin.
   Makaleyi okursanız baştan zaten cihazınızı önce bootloader kilidini açıp,custom recovery yükleyip sonra da root yapmanız gerekiyor.
   Diğer adımlara geçebilmeniz için bunlar gerekli.İlgili makale yine rehberler kısmında mevcut.Evet daha sonra burda verdiğim RUU
   dosyasını kurabilirsiniz.S-Off cihazın bir nevi yine yazılım kilidi gibi.Yani size telefon üzerinde özgürce yazılım modifikasyonu
   yapmanıza izin veriyor.

 18. Hocam cihaz s-off ve bootloader kilitli cid-mid numarası aynı ama yukarıdaki işlemleri uygularken şöyle bi hata alıyorum:

   

  sending 'zip'… (101084 KB) OKAY
  sending time = 7.041 secs
  writing 'zip'… (bootloader) HOSD CL#506785
  (bootloader) ERR CID not matched
  (bootloader) ERR [SD_UPDATE_ERR] CID NOT ALLOWED
  (bootloader) ERR [SD_UPDATE_ERR] sddownload faile
  (bootloader) ERR Update zip file failed.
  (bootloader) ERR ZIP ERROR, exit read zip loop
  (bootloader) Update zip file OK
  (bootloader) ERR ZIP ERROR CODE, 7
  (bootloader) end@Done
  FAIL7: fail to flash via downloadzip
  FAILED (remote: 7: fail to flash via downloadzip)

 19. opja100 m9u cihazım, hatalı bir yükleme sonucu oluşan sıkıntılar;
  1- cihaz kapalı iken şarja takıldığında ya da usb ile bilgisayara bağlandığında bootloader ekranı geliyor,
  2- download mode çalışmıyor hata veriyor,
  3- rebootruu çalışmıyor yazılım atamıyorum,
  4- cihaz android olarak açılıyor ama sim görmüyor, diğer işlevler her türlü çalışıyor,
  5- power+ses kısma ile bootloader açılıyor ama daha önce download mode ekranında gözüken cid, radio… bunlar yok artık,
  sanırım bilgisayar diliyle anlatacak olursam bios çökmüş bunu nasıl düzeltirim fikir verebilir misiniz?
  Teşekkür ederim…

  1. Yanlış RUU’yu flaşmışsınız. Yukardaki yazılım Amerika’daki Sprint operatörü için.. Konunun içinde uygun RUU var. Onu indirip yükleyin.

   1. Merhaba,
    bilinen her şeyi hem ben hem özel servisler yaptı zaten ancak bahsettiğiniz yüklemeler boot to download mode çalışmadığı için işe yaramıyor, twrp ile install ederken ise twrp tekrar başlıyor yani o da işlem yapmıyor. bilgisayardan exe uzantılı ruu yüklerken de siyah ruu ekran gelip hemen bootloader a geçiyor ve yükleme hatası veriyor. denemediğim stock custom rom kalmadı…
    download mode nasıl yüklenir bulamadım…

    1. özel servislerin yapamadığı bir şeyle ilgili size nasıl bir tavsiye verebilirim bilemiyorum.

     1. her şey düzeldi ancak sim kart takılı değil hatası veriyor, hatalı rom yüklemeden önce çalışıyordu. yani sim kart sağlam sim kart yuvası sağlam hatalı yükleme sonrası böyle bir sorun oluştu, 0PJAIMG_Sprint_HTC_One_M9_1.32.651.30_RUU, bunu yüklesem sanırım sim lock olur gerçi şimdi de sim takılı değil hatası var sonuçta her iki durumda sim i görmüyor, tavsiyeniz var mı?
      bu arada arama ayarlarında (ayarlar-arama) her şey pasif bir türlü aktif yapamadım…

 20. merhaba abi bende m8 var Azerbaycanda yasiyorum ben guncelleme alamiyorum android 6 indirdim onu bilgisayar vastasiyla kurarsam telefona zarar veririmi ??

 21. dostum gecenin bu saatinde cihazı açmak için uğraştım m9 sprint cihazım var bir türlü komutlar olmadı nedeni de “htc_fastboot flash zip ruu.zip” yazman sürekli başına htc_ koyduğum için hata aldım, lütfen düzelt millet benim gibi mağdur olmasın

  1. Selamlar,

   Yukarda sizin gibi sorun yaşayanların birçoğu Avrupa bölgesi cihazı olmayan M9’larla bu işlemleri yapmak istemesi. Rehberi dikkatli okursanız Htc One M9 Stock Rom Dönüş Adımları başlığının hemen altında önemli uyarı bölümü var. Teşekkürler.

 22. iyi günler öncelikle paylaşmınız için çok teşekkürler bir sorum olacaktı bende Amerika sprint htc one m9 var içinde root ve costom rom yüklü ve kesinlikle güncelleme alamıyorum download mode da gördüm ki cid numarası 11111 şeklinde alamamamın sebebi bu mudur? eğer verdiğiniz rehber ile cid ve mid numaralarını orjinale getirirsem costom rom yüklü halde bile güncelleme alabilir miyim? son olarak Amerika sprint cihazını stock hale bu rehberde yazanlarla getiremediğimizi söylüyorsunuz peki Amerika sprint cihazını stock roma döndürmenin bi yolu yok mudur şimdiden çok teşekkürler.

 23. iyi günler bende america sprint cihazı var cid kodu 111111111 şeklinde ve güncelleme alamıyorum cid kodunu düzeltsem costom roma rağmen güncelleme alabilir miyim? ve america sprint için stock roma dönme şansım yok mu? teşekkürler

  1. Selamlar,

   Güncelleme alabilmeniz için tamamen stok yazılıma (stok recovery+stok rom) dönmeniz gerekiyor. Custom rom yüklüyken güncelleme alamazsınız. Sprint için internette RUU dosyaları var. Uygun RUU’yu bulup rehberimizdeki adımlarla yapabilme şansınızı tam olarak kestiremiyorum çünkü biz bu rehberi uluslararası versiyonda test edip sorunsuz çalıştığını kanaat getirdikten sonra yayınladık. Sizin cihazınızla ilgili denemesini yapmadığımız bir konu hakkında yorum yapıp sizi yanlış yönlendirmek istemeyiz.

   1. öncelikle değerli yorumunuz ve ilginiz için teşekkürler bir sorum daha olacak bu cihazlar sanırım sim kilitli oluyor yani ben bu stock RUU yu kurmayı başarırsam sim kilidi aktif olur mu bilginiz var mı acaba

    1. cihazınız sim kilitsiz bir cihazsa aynı kalır. Rom herhangi bir değişikliğe neden olmaz o konuda.

     1. teşekkürler fakat ben Amerika sprint cihazları hakkında bilgi almak için sormuştum soruyu aslında sim kilitli mi oluyolar

     2. evet.. sim kilitli oluyorlar ve sim kilitlerini o firma açıyor.

 24. Hocam cihazda custom rom yüklü Boot S-On durumda ben stok roma dönebilirmiyim s-of yapılması gerekirmi çünkü s-on durumda benimkisi

 25. merhaba ben htc m9 cihazıma 7.1.1 nougat yükledim ama kamera uygulama filan çalışmıyor yine stock roma dönmek istiyorum ben ruu dediğiniz seyden yapamıyorum recovery moddan zip dosyasıyla yaptım cihaz bootloader kilidi açık cihaz himawl stock rom zip dosyasını nerden bulabilirim yardımcı olabilirmisiniz lütfen.

 26. hocam noguat güncellemesini alıyor indiriyor ancak boot yükleme kısmına geldiğinde %25’e kadar geliyor hata veriyor hatanin şekli ücgen ortasında kırmızı ünlem işareti var ve telefon 3 -4 dakika sonra yeniden açılıyor en az 10 defa güncelemeyi indirdim yükleme kısmında kalıyorum ne yapabilirim.

 27. Merhabalar ben SunShine’den aldım az önce s-OFF yaptım fakat ben sizin komutları girince fastboot oem writecid HTC__M27 – örneğin waiting for device diye kalıyor..

  Neden acaba? başka fastbook komutlarını denedim örneğin geçiyor ama bazı kodlarda böyle waiting yazıyor ne önerirsiniz cihazı garantiye göndereceğim de çözemedim saatlerdir 🙁

 28. dd: /dev/block/mmcblk0p2: Permission denied – mesala adb shell yaptıktan sonra böyle bir hata alıyorum 🙁

  sıyırıcam az kaldı ya 🙂

 29. Merhaba yardımlarınız için şimdiden teşekkürler

  Cihazımı yurt dışı olarak aldım imi atma yöntemi ile kullanıyorum ama güncelleme alamıyorum
  güngellemerini al diyince
  cihazınız sistem yazılımının değiştirilmiş bir sürümünü kullanmakta olabileceğini belirledik bu yüzden cüncelleştiremiyoruz lütfen orjinal yazılım yükleyin diyor

  ***locked***
  htc_himauhl pvt s-off
  cid-HTC__001
  lk-1.0.0.0000
  radio-3.00_C1144084@60114
  opendsp-15.6.1.00522.8994_1026
  os-3.41.651.4
  Feb 3 2016,13:49:48(695981)

  sitete anlattıklarınızımı yoksa farklı bir şey mi yapmama gerekli

 30. benim cihazım yurtdısından geldi bootloader menüsünde LOCKED s-OFF yazıyor ve recovery mod yüklü dün custom rom yüklemeye calıstım önce sisteme wipe yapmadan yükle dedim sonra sistem açılmadı. wipe yaparak denedim sistem yine açılmadı reboot yapınca direk bootloader menüsüne atıyor suan sistem yok galiba çok çok iyi anlayan birisi değilim ne yapmam gerekiyor

  1. bootloader kilidiniz açık değilse custom rom kuramazsınız. kaldı ki cihazınız locked durumunda bunu unlocked yapmanız lazım ki bloğumda bununla ilgili makale var. oldukça ayrıntılı.

Bir Cevap Yazın

SENİ DE ARAMIZDA GÖRMEKTEN MUTLULUK DUYARIZ

Bir Dakika ! TECHNOKAPTAN Abonesi Olmadan Çıkmak İstediğine Emin Misin ? Türkiye'nin En Detaylı Mobil Rehberlerinden, En Kaliteli Teknoloji Haberlerinden ve Makalelerinden Haberdar Olmak İstemez Misin?

Abone olduğunuz için teşekkürler

Uppps! Bir şey ters gitti.