Blog

MacBook Web Kamerasını Devredışı Bırakma Yöntemleri

Bu yazımda MacBook’unuzdaki web kamerasını devredışı bırakma yollarını ayrıntılı şekilde anlatacağım.

Bilgisayar korsanları, MacBook’unuzdaki web kamerasını kullanarak bulunduğunuz ortamı izleyebilir hatta dinleyebilir.

Kendinizi yalnızca yapışkan bant, birkaç ayar veya ücretsiz yazılım kullanarak bu saldırılardan nasıl koruyabileceğinizi göstereceğim.

Web Kamerasını Devredışı Bırakma Yöntemleri

Web kameraları FaceTime, Skype’daki ve diğer uygulamalarla yapılan görüntülü görüşmeler için harika ancak korkunç gerçek şu ki resimlerinizi gören tek kişi sadece siz olmayabilirsiniz.

Bilgisayar korsanları gözetleme yapma, şantaj veya yıldırma için kullanıcıların haberleri olmadan çeşitli görüntüleri yakalamak için web kameralarını kullanıyor.

Fakat korkmayın. Gizlilik ihlalinden kendinizi koruyabilecek basit yollar var ve dizüstü bilgisayarınızda oturduğunuzda ne yaptığınızı izlemediğinizden emin olabilirsiniz.

MacBook web kamerasını nasıl devre dışı bırakacağınızı ve bilgisayar korsanlarını nasıl karanlıkta bıraktığımızı öğrenmek için okumaya devam edin.

Kamera Lensini Kapatın

Belki de bilgisayar korsanlarının video veya görüntü yakalamalarını durdurmanın en hızlı yolu görüşlerini kapatmaktır.

Bu yüksek teknoloji ürünü çözüm, ‘kamera üzerine biraz bant yapıştırma’ olarak bilinen gelişmiş bir tekniği içerir. 🙂

Basit görünebilir ancak Facebook CEO’su Mark Zuckerberg ve FBI Direktörü James Comey’in de kullanması nedeniyle kabul edilen etkili bir güvenlik önlemidir.

Açıkça görüleceği gibi yapışkan saydam bantlar gerçekten fazla işe yaramaz. Ancak maskeleme bandı veya Scotch tarzı bantlar bu işi güzelce yapacaktır.

Objektife yapışkan bir şey gelmesini istemiyorsanız, yapışkan parçanın fotoğraf makinesinin üzerinde sabitlemesi ve normal kağıdın objektifi kaplaması için Post-It’ten küçük bir şeridi kesebilirsiniz. Daha sonra bandı üste yerleştirerek emniyete alabilirsin.

Hepsi bu kadar. Artık tamamen güvendesiniz.

Mikrofonunuzu Sessize Alın

Tabiki kameranız aktifken sadece video kaydı değil ses kaydı da aktive olur. Sesi görüntü gibi kontrol altına almak daha zor olacaktır.

Bu durum MacBook’daki ses girişlerini kapatmamamız anlamına gelmiyor. Bunlar genellikle kasa üzerinde bulunan ve genellikle kulaklık girişi yakınında bulunan iki küçük deliktir.

Birkaç ince şerit bandı kesin, daha sonra bir tanesini alın ve MacBook’unuzun touchpad alanının yakınına bir ucunu takın, mikrofonu örtmek için ucunu sarın ve daha sonra makinenin altına sabitleyin.

Bunu diğer mikrofon için tekrarlayın; en azından temel düzeyde bir koruma sağlayın. Elektrik bandı gibi daha kalın bir malzeme tavsiye ediyorum, ancak maskeleme bandı da iş görecektir.

Ses Giriş Seviyesini Ayarlama

Bilgisayar korsanlarından kurtulmanın bir başka yolu da mikrofonunuzdaki girdiyi susturmaktır.

Bunu yapmak için, Sistem Tercihleri>Ses’i açmanız ve ardından Dahili Mikrofon seçeneğini seçmeniz ve Giriş Ses Kontrolü’nü sıfıra getirmeniz gerekir.

Mikrofonu kullanmak istiyorsanız bunu tekrar ayarlamanız gerekecek, ancak bu bilgisayar korsanlarının işlerini biraz daha zor hale getirmenin hızlı bir yoludur.

Web kameralarına saldıran kötü amaçlı yazılımlar, giriş ses seviyesi ayarlarını değiştirmek için de ayarlanabildiğinden, bu garantili bir yol değildir.

Komut satırı talimatlarını da içeren  fiziksel üniteyi çıkartarak web kamerasını tamamen devre dışı bırakmadığınız sürece belirli bir risk seviyesini kabul etmeniz gerekir.

Dizüstü bilgisayarınızda görüntülü sohbetle konuşurken herhangi bir hassas bilgiyi paylaştığınızda, buna sınırlama getirmek için pratik çözümler aramak iyi bir fikir olacaktır.

Web Kamerası Etkinliğini İzleme

Web kamerasını devredışı bırakma Kullanabileceğiniz son bir fikir, web kameranızı ve mikrofon etkinliğinizi izleyen üçüncü parti bir uygulama kullanmaktır.

Oversight bu konuda oldukça popüler bir uygulama ve siz de hemen kendi sitesinden indirip deneyebilirsiniz.

Oversight herhangi bir program ne zaman kameraya yada mikrofona erişmeye çalıştığında kullanıcıya uyarı gönderir. Uygulama aynı zamanda Skype, Facetime yada Google Hangouts üzerinden sızmaya çalışan kötü amaçlı yazılımları da haber veriyor.

Ücretsiz, kullanımı kolay, izinsiz dijital ses yada görüntü takip edenlere karşı etkili bir silah olduğunu söyleyebilirim.

 

 

Etiketler

İlgili Yazılar

Bir Cevap Yazın

Buna da Göz Atmalısın

Close

SENİ DE ARAMIZDA GÖRMEKTEN MUTLULUK DUYARIZ

Bir Dakika ! TECHNOKAPTAN Abonesi Olmadan Çıkmak İstediğine Emin Misin ? Türkiye'nin En Detaylı Mobil Rehberlerinden, En Kaliteli Teknoloji Haberlerinden ve Makalelerinden Haberdar Olmak İstemez Misin?

Abone olduğunuz için teşekkürler

Uppps! Bir şey ters gitti.