Blog

10 Maddede Mac PC’den Neden Daha İyi?

Mac’ler neden PC’lerden daha iyi ?

Bu yazımda Mac’lerin PC’lerden daha iyi olmasının on nedenini sizler için sıraladım. Yazım fiyat, özellikler, tercih ve uyumluluk gibi konulardan bağımsızdır.

Hangisi daha iyi? Mac’ler veya PC’ler? Bu makalede bu sorunu bir kez ve herkes için masaya yatırmaya çalışıyorum.

Mac’ler neden PC’lerden daha iyi ?

Genel olarak Apple ürünlerini severim ve özellikle Apple bilgisayarların tarafındayım. Retina ekranlı yeni iMac’den yeni 12 inç MacBook’a kadar hemen hemen hepsinden hoşlanıyorum.

Ancak, bu cihazların parasından çok daha az para ile mükemmel bir PC satın alınabilecekken neden bir tür sadakat ve bağlılık duygusuna neden oluyor?

Mac’lerin Windows tabanlı kardeşlerinden daha iyi olduğunu düşündüğümüz 10 nedeni aşağıda bulabilirsiniz.

Mac’lerin ve PC’lerin karşılaştırılması yapılırken, Mac’lerin aslında PC’ler olduğuna dikkat etmelidir. Aslında Apple, her basın bülteninin evraklarında şunları söylemişti: “Apple, 1970’lerde Apple II ile kişisel bilgisayar devrimini ateşledi ve 1980’lerde kişisel bilgisayarı Macintosh ile yeniden icat etti.”

Çeşitli PC üreticileri tarafından üretilen çeşitli kişisel bilgisayarları bir tarafta, diğer tarafta da Apple tarafından üretilen kişisel bilgisayarları bir araya getireceğiz, çünkü şu soruya cevap veriyoruz: Mac’ler neden PC’lerden daha iyi?

1. Mac’ler neden PC’lerden daha iyi: Kullanıcı Deneyimi

Bir PC veya bir Mac üzerindeki işletim sistemi, kullanıcı deneyiminin temel parçasıdır. Bilgisayarlarımızla nasıl etkileşim kurduğumuz, evlerimizde veya iş yerlerimizde uyumlu atmosferlere neden olabilir yada bir anda tüm işlerinizi allak bullak da edebilir.

Windows 8, tasarım ve müşteri memnuniyeti açısından bir yol kazasıydı. Dokunmatik tabanlı işlemlerin masaüstünde yapılmasına zorlanması kullanıcıların fazla hoşuna gitmemişti.

Microsoft güncellemeler karışıklığın bir kısmını temizledi ve Windows 10 çok iyi bir işletim sistemi olmaya hazırlanıyor, ancak hala çok yol var.

Buna karşın, MacOS Sierra temiz, rafine, kararlı, kullanımı kolay bir işletim sistemi. Mouse ve trackpad’in harika hareket kabiliyeti ile de bence dokunmatik ekrana gerek bile kalmıyor.

Böylelikle tüm işletim sistemini zaten safkan bir sistemin cilalı bir gelişimi gibi hissettiriyor.

2. Hand-Off  Ve iOS İle Sorunsuz Entegrasyon

OS X Yosemite’de Continuity özelliğinin  tanıtılması ile Apple, Mac OSX ve iOS cihazları arasındaki bağları daha da güçlendirdi ve OS X El Capitan’a geçti.

Hand-off özelliği sayesinde iPhone’unuzda veya iPad’inizde bir e-posta, not veya belge başlatabilir ve OneDrive veya Google Drive gibi bir bulut sürücüye herhangi bir şey senkronize etmeden veya kaydetmeden Mac’inizde devam edebilirsiniz.

Bu aynı zamanda web aramaları, hatırlatıcılar, haritalar, aramalar ve takvim ayarlamaları için de geçerlidir.

Bu yakından entegrasyon güçlü bir satış noktadır. Çünkü cihazlarınızın birlikte çalışarak, karışıklık ya da hayal kırıklığı olmadan görevlerinizi tamamlamanıza yardımcı olması anlamına gelir.

3. PC Tarafındaki Çeşitlilik

Bu kötü ve hatta garip bir şey gibi gelebilir, ancak bazen daha azın daha doğru olduğu doğrudur. Apple, çeşitli özelliklerde ve çeşitli sipariş seçeneklerine sahip altı farklı bilgisayar sunuyor.

Apple’ın Mac’leri MacBook Pro, MacBook Air, MacBook, Mac mini, iMac ve Mac Pro’yı içerir ve bunlardan bütçenize, yaşam tarzınıza ve güç gereksinimlerinize uygun bir Mac bulabilirsiniz.

PC’ler tek bir üreticiden gelmediğinden piyasada yüzlerce bilgisayar var. Fakat bunların hiçbirinde, Mac’lerin sunduğu tek vizyona sahip değiller.

Bu noktada dikkat çeken nokta Mac pazar payı PC pazar payından daha küçük olsa da, bu durumun tüm PC üreticilerine karşı olmasını daha anlamlı kılıyor.

Diğer PC üreticilerine kıyasla pazar payı konusunda Apple dördüncü sırada. Lenovo, ardından HP, Dell ve sonra da Apple geliyor.

4. Güvenlik

Mac kullanıcıları yıllardır kullandıkları işletim sisteminin virüslere karşı yenilmezliğiyle PC kullanıcılarına karşı övündüler.

Mac’lerin sürekli Windows tabanlı bilgisayarlara göre daha az saldırıya maruz kaldıkları da hali hazırda tüm teknoloji sitelerinden dile getiriliyor.

Fakat herşey zamanla değişiyor. İnternet tabanlı saldırıların arttığına ve korsanların yaklaşımlarının giderek sofistike hale geldiğini düşünürsek Mac işletim sisteminin tam olarak korunaklı olduğunu söylememiz çok iddalı olacaktır.

Fakat bunlara rağmen MacOS hala en güvenilir işletim olmaya devam ediyor. Kişisel bilgisayarım olarak kullandığım MacBook Pro’da virüs yada malware gibi sorunlara 4,5 senede bir kez bile rastlamamam sanırım bir şeyler anlatıyordur.

5. MacOS’la Gelen Harika Yazılımlar

PC’ler neredeyse herhangi bir bilgisayar tabanlı görev için çok sayıda mükemmel yazılım paketleri sunuyorlar. Bazıları ücretsiz olarak yüklenebilirken bazıları da satın alınabiliyor, ancak en sık olan şey makineyle birlikte gelmemesi.

Mac alırsanız kutusunu açtığınızda Photos, iMovie, Garageband, Pages, Numbers, Keynote, FaceTime, iTunes, Haritalar ve daha önceden yüklenmiş birçok kullanışlı bir uygulama koleksiyonu bulacaksınız.

Ayrıca Mac’inize yükleyebileceğiniz 3. parti uygulama dünyasına erişmenizi sağlayan Mac App Store da var. Ek olarak Mac’lere favori Microsoft uygulamalarınızı kurabilir ve rahatlıkla kullanabilirsiniz.

En az Windows üzerinde çalıştıkları gibi çalışacağından emin olabilirsiniz. 🙂

6. Malzeme Kalitesi

Mac’lerin pahalı olduğunu inkar etmeyeceğim. İstediğin tek şey Facebook, alışveriş ve küçük basit internet işleriyse o zaman bir Mac gerçekten iyi seçenek değildir.

Bunun yerine bir Chromebook satın alın. Bunun nedeni, yalnızca 200 dolarlık bir maliyeti olan ve bu işleri sizi çok mutlu edecek şekilde yapabilen mükemmel cihazlardır.

Mac’in maliyeti ile tüm bileşenleri kendiniz satın alıp daha güçlü bir makine inşa edebileceğinizi düşünüyorsanız bunu yapabilir ve teknik becerinizi de geliştirebilirsiniz.

Ancak, üst düzey bileşenlere, şık tasarıma ve neredeyse her bir ayrıntıya dikkat ederek en yüksek standartlarda üretilmiş bir aygıt istiyorsanız Mac’ler şu anda piyasada bulunan en güzel tüketici elektroniği ürünü diyebilirim.

7. Bileşenlerin Optimize Edilmesi

Mac’deki her bileşen, daha fazla performans için ve daha az güç gerektirmesini sağlamak adına optimize edilmiştir.

Mac’lerin daha kaliteli bileşenlere sahip olduğu iddiası 2006’da Intel işlemcilere geçişten bu yana tartışılıyor. Aslına bakacak olursak PC’lerde kullanılan hemen hemen her bileşen Mac’lerde de kullanılıyor.

Fakat Apple tam bu noktada PC üreticilerinden ayrılıyor. Her bir bileşen kendi yazılımı ile en optimum şekilde çalışacak şekilde tekrar dizayn ediliyor.

Kötü haber, bu donanımların yükseltilmesi Mac’lerin oluşturulma biçiminden ötürü kolay değildir veya daha sonraki bir tarihte yeni sürüme geçmek mümkün değildir.

PC tutkunları, Mac’lerin kullanıcı tarafından yükseltilebilir olmadığı gerçeğini sıklıkla not eder.

Mac’lere daha fazla RAM yada dahili depolama eklemenin tek yolu, Mac’i Apple’dan ilk alırken bunları alışveriş sepetinize eklemek oluyor.

Bazıları için bu olumsuz bir durum olarak görünse de Mac kullanıcıları cihazlarını bir iki sene sonra yükseltmeyi düşünmediği için çok da üstünde durulacak bir konu olmuyor.

8. Mac’ler En İyi Ekranlara Sahip

Sonuçta sadece bir HD ekranı değil mi diyerek birçok kişi Retina ekranları hafife alabilir. Mac’ler neden PC’lerden daha iyi yazımda bana göre en açık ara madde ekranla ilgili olacak.

Retina ekranlar MacBook ve iMac’lerin mevcut yelpazesinde anti-yansıtıcı kaplamaya ve hava boşluğuna sahip olmayan ekranlardır ve şu an piyasada bulunanların en iyileridir.

Üst düzey Windows dizüstü bilgisayarlarda yaşadığımız çeşitli ölçeklendirme sorunlarının aksine, yüksek DPI görüntüsü açısından tutarlı performansı ile Retina ekranlar net kazanan taraf oluyor.

9. Müşteri Desteği

İşler ters giderse, Apple’ın kaliteli teknik destek ve servis seçenekleri sunduğunu bilmek rahatlık verir. Apple sürekli olarak müşteri desteğinde en iyiler arasında yer almaktadır.

Çoğu Apple ürünü, 90 günlük ücretsiz telefondan yardım desteğiyle ve bir yıllık sınırlı garantiyle gelir. Bu garanti süresinin ülkemizde 2 yıl olduğunu da hemen hatırlatayım.

Apple tarafından sunulan destek hizmetleri arasında telefon desteği, çevrimiçi araçları kullanarak destek ve Apple Retain Mağazalarında bir Genius ile randevu alabileceğiniz destek bulunmaktadır.

Karşılaştığınız herhangi bir sorunda size yardımcı olabilecek bir dizi Apple Yetkili Servis Sağlayıcısı da bulunmaktadır.

10. Kullanıcı Memnuniyeti

Mac’ler neden PC’lerden daha iyi yazımın son maddesi kullanıcı memnuniyeti hakkında olacak.

Sonuç olarak Mac bir elektronik ürünü ve müşteriler ödedikleri meblağın karşılığını tam olarak isteyecekler. Neyse ki Apple senelerdir müşteri memnuniyeti noktasında yaptığı harcamalarla her sene bu alandaki becerisini kanıtlamış durumda.

Tablodan da görüldüğü gibi PC ürünleri 1995’den 2013’e müşteri memnuniyetinde sadece % 1.3’lük artış sağlarken Mac’ler aynı periyotta %13’lük bir artış yakalamış durumda.

Mac’ler neden PC’lerden daha iyi yazımda en önemli 10 başlık altında kendimce Mac’lerin daha üstün olduğu yönleri sizlerle paylaştım.

Konu başlıkları içinde katılmadığınız yada ekleme yapmak istediğiniz durumlar varsa yorumlar kısmına yazabilir, yazımı geliştirmek adına bana yardımcı olabilirsiniz.

 

 

 

İlgili Yazılar

Bir Cevap Yazın

Buna da Göz Atmalısın

Close

SENİ DE ARAMIZDA GÖRMEKTEN MUTLULUK DUYARIZ

Bir Dakika ! TECHNOKAPTAN Abonesi Olmadan Çıkmak İstediğine Emin Misin ? Türkiye'nin En Detaylı Mobil Rehberlerinden, En Kaliteli Teknoloji Haberlerinden ve Makalelerinden Haberdar Olmak İstemez Misin?

Abone olduğunuz için teşekkürler

Uppps! Bir şey ters gitti.