MacOS

MacOs Sierra Yükleme Diski Oluşturma

Apple Macbook ve iMac serisi mac bilgisayarları için en güncel işletim sistemi MacOs Sierra‘yı kullanıma sundu.

Bu rehberimizde temiz kurulum için gerekli olacak yükleme diskini oluşturma ve yükleme adımlarını ayrıntıları ile anlatıyor olacağız.

Bir mac bilgisayar sahibiyseniz aslında çok da fazla temiz kurulum derdiniz olmayacaktır. Fakat güncelleme yaparken eski, kullanılmayan ve sisteme yük bindiren çöplerden kurtulmak için temiz kurulum tercih edilebilir.

Temiz MacOs kurma iki farklı yöntemle yapılabiliyor. Birincisinde yeni mac işletim sistemi mevcut sistemin üzerine kurulduktan sonra Kurtarma Modu ile sistem açılışı yapıp, diski silip üzerine temiz bir kurulum yapmak.

İkincisi ise bizim rehberimizdeki ana konu olan önyüklenebilir yükleme diski oluşturarak MacOs Sierra’yı yüklemek.

İkinci yöntemde Apple Store’dan yükleme dosyalarının indirilmesi gerektiğini de ayrıca belirtelim.

Kurtarma Modu İle MacOs Sierra Yükleme

MacOs Sierra’yı otomatik güncelleme ile mevcut olan sistemin yükledik. Herhangi bir sorun yaşamıyorsak aşağıda sıraladığım adımları uygulayarak kurtarma modu ile temiz kurulum yapabilirsiniz.

Bu kurulum yöntemdeki dezavantaj 4.77 GB büyüklüğünde olan kurulum dosyalarını tekrar indirmeniz olacaktır.

#  İşlemlere başlamadan önce internet kotanızın yeterli olduğundan öncelikle emin olun. Zira 4.77 GB’lık kurulum dosyalarını tekrar indireceğiz.

#  Macbook’umuzu yeniden başlatıyoruz.

Mac’imiz yeniden açılırken Command+R tuşlarına basılı kalarak sistemin kurtarma modunda açılmasını sağlıyoruz.

macos-sierra

 

 

 

# Bizi karşılayacak ekranda MacOs izlenceleri arasından Disk İzlencesi seçiyoruz.

# Macbook’un kurulu olduğu diski seçip SİL seçeneği ile siliyoruz.

# Diskimizi yeniden biçimlendirirken MacOs Genişletilmiş (Günlüklü) seçeneğini belirleyip diskimizi adlandırıyoruz.

# SİL seçeneğini basarak diskimizi uygun formatla biçimlendiriyoruz.

# Diskimiz silinip, yeniden formatlandıktan sonra Disk İzlencesinden çıkıp ana menüye dönüyoruz.

# MacOs’i yeniden Yükle seçeneğini seçip ekrandaki adımları izleyerek yeni sistemi kurmuş oluyoruz.

MacOs Sierra Yükleme Diski Oluşturma

Rehberimizin ana konusu olan MacOs Sierra yükleme diski oluşturma adımlarını bu bölümde anlatıyor olacağız. Bu bölümde sadece bir kere kurulum dosyalarını indireceğiz.

O zaman yükleme diski oluşturma adımlarına geçmeden yapmamız gereken birkaç adımdan bahsedelim.

# Macbook’ta Apple Store’u açın ve MacOs Sierra’yı indirin. Mac yükleme dosyasını uygulamalarınız olduğu klasöre indirecektir. Yükleme otomatik başlarsa yükleyiciden çıkın.

macos-sierra

 

 

 

 

 

 

# En az 8GB kapasiteye sahip USB diski hazır edin. USB 3.0 standartında olursa yükleme daha hızlı ve stabil olacaktır. Siz de USB 3.0 destekli olmayan eski tip bir disk varsa onunla da yükleme diskini oluşturabilirsiniz.

# Rehberin bu bölümündeki işlemler Terminal ile yapılacaktır. Eğer Terminal ile işlemleri yapmak istemezseniz sizlere Install Disk Creator yada Diskmaker X adlı uygulamaları önerebiliriz.

Flash diskimizi ve MacOs kurulum dosyamız hazır olduğuna göre yeni mac işletim sistemi kurulumuna başlayabiliriz.

Daha önce Terminal kullanmadıysanız endişe etmeyin. Oldukça kolay ve sorunsuz.

1- USB flash diskinizi Macbook’nuza bağlayın. ( Ben burda flash diskin adını örnek olarak Untitled olarak kullandım. Eğer sizin flash belleğinizin adı farklıysa komutta Untitled yerine onu kullanın)

2- Terminal uygulamasını çalıştırın.

3- Aşağıdaki komutu kopyalayın:

sudo /Applications/Install\ macOS\ Sierra.app/Contents/Resources/createinstallmedia –volume /Volumes/Untitled –applicationpath /Applications/Install\ macOS\ Sierra.app

4- Kopyaladığınız komutu Terminal’e giderek yapıştırın ve Enter’a basın.

MacOs Sierra Terminal Kullanımı

5- Terminal size bir şifre soracak. Bu sizin Macbook’ta kullandığınız kullanıcı şifreniz. Şifrenizi girerken Terminal’de görünmeyecektir. Şifreyi girip enter’a basın.

6- Terminal size bu aşamada diskinizi sileceğini bildirecek. Onaylamak için Terminal’ Y yazıp Enter’a basın.

macos-sierra

 

 

 

 

 

 

7- Bu aşamada yükleme diskiniz silenecektir. İşlem bitince Mac işletim sistemi diskinizi Time Machine için kullanıp kullanmak istemediğinizi soracaktır. Don’t Use’a tıklayarak buna izin vermiyoruz.

macos-sierra

 

 

 

 

 

 

8- Bu aşamada yükleyicideki tüm kurulum dosyaları yükleme diskinize kopyalanacaktır. Süresi veri yazma hızınıza göre değişiklik gösterse de 3-4 dk içinde işlem sonlanacaktır.

9- Kopyalama işi bitince Terminal’deki işimiz bitmiş olacak. Terminal’de Copying Complete ve Done ibarelerini görüyorsanız işlem bitmiş demektir.

Artık tüm kurulum dosyalarımızı harici yükleme diskimize koplayadık. Şimdi sırada Macbook’u yükleme diskimizden boot edip MacOs kurma işlemini bitirmek olacak.

MacBook Yükleme Diskinden Nasıl Boot Edilir?

# USB flash diskinizi Macbook’unuza tekrar bağlayın.

# Sistemi kapatıp tekrar açın. Mac tekrar açılırken Option tuşuna basılı kalın.

# Kısa bir süre sonra Mac işletim sistemi size Başlangıç Yönetici ekranını gösterecek ve hangi diskten boot etmek istediğinizi soracak. Bu aşamada siz harici diskinizi seçip Enter’a basacaksınız.

# Bu aşamadan sonra iki seçeneğiniz olacak. Ya datalarınızı silmeden sadece işletim sistemini yükleyeceksiniz ya da isterseniz tüm datalarınızı silip temiz bir kurulum yapacaksınız.

# Eğer tüm datalarınızı silip temiz kurulum yapmak isterseniz Disk İzlencelerine gidip dahili depolama biriminizi tekrar formatlayıp MacOs Sierra’yı kurabilirsiniz.

Rehberimizle ilgili kafanızda soru işareti olursa yorumlar kısmına sorularınızı rahatlıkla sorabilirsiniz. Ayrıntılı olarak cevaplanacağından emin olabilirsiniz

Etiketler

2 Comments

  1. Mac Sierraya geçene kadar her şey çok iyiydi, Sierra – Siri ikilisinin güncellemesi gelir gelmez hemen kurdum Siri çok guzel, hakikaten de çok beğendim kendisini ama ardindan Mac yavaşladı, yeni sierra güncellemesi gelince “mac hatasını fark edip düzeltti” diye düsünerek bunu da kurdum ve olanlar oldu, artik MAC hic acilmamaya basladi, ama sakın donanım sorunu sanmayın cunku 1.BOTTCAM icindeki windows calisiyor 2.MAC acarken donanım taraması yaptım, hiç hata bulamadı, sapasağlam uyarııs verdi. 3. recoevry modda disk utility yapinca da bir terabayt harddisk gorunuyor.
    Ama sorun su ki macihtosh HDD unmount olmus o nedenle de gorunmuyor, yani yeni bir isletim sistemi kurmak istediğimde (insall macossierra yapmak istediğimde) windows harddiski gorunuyor recovery hd gorunuyor ama macintosh hd gorunmuyor. Şimdi sorun su bu macintosh hdd’yi nasil gorunur hale getiririm, gorunsun ki secip isletim sistemini yukleyebileyim

    Bu macintosh HDD tekrar gorunur hale gelebilse çok super olur, nasil yapacabilirim acaba.

    1. Selamlar,

      Biraz geç oldu ama cevap vereyim:) Öncelikle MAC’inizi Recovery HD’de açın. Disk İzlencesini seçin ve devamı tıklayın. Açılan pencerede solda diskleriniz görünecektir. Ekranın sağ tarafında diskinizde yeni bir parça yaratıp ismini Macintosh HDD ismini verip formatlayabilirsiniz. Daha sonra o bölüme MacOs Sierra’yı tekrar kurabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

SENİ DE ARAMIZDA GÖRMEKTEN MUTLULUK DUYARIZ

Bir Dakika ! TECHNOKAPTAN Abonesi Olmadan Çıkmak İstediğine Emin Misin ? Türkiye'nin En Detaylı Mobil Rehberlerinden, En Kaliteli Teknoloji Haberlerinden ve Makalelerinden Haberdar Olmak İstemez Misin?

Abone olduğunuz için teşekkürler

Uppps! Bir şey ters gitti.