Windows

64 bit Windows kullanmalı mıyım?

Yıllardır bilgisayar kullanıyor ve işletim sisteminizin 64 bit mi 32 bit mi olduğunu bilmiyor olabilirsiniz. Aslında işletim sisteminin bile ne olduğu konusunda fikriniz olmayabilir. Ancak bilgisayarınız yavaşladığında veya virüs bulaştığında tamirciye götürdüğünüzde genellikle bilgisayarınızın çalışması için gereken işletim sistemi kaldırılıp yeniden yüklenir. Bu sırada donanım ihtiyaçlarınıza göre önceden kurulmuş sistemin aynısı kurulacaktır. Bazı durumlarda yeni yazılımların ihtiyaç duyması nedeniyle farklı işletim sistemlerini lisanslarını alarak kurdurabilirsiniz. İşte bu noktada Windows’u 64 bit kurmak bazı avantajlar sağlayabilir.

Ülkemizde son kullanıcıların sahip olduğu bilgisayarların büyük bölümü Windows işletim sistemini kullanıyor. Ayrıca lisans bedelleri ödemek istemeyen kullanıcılar Linux türevlerini de tercih edebiliyor. Bir de Apple’ın ürettiği sistemlerde kullanılan Mac OS işletim sistemleri var. Sunucu bilgisayarları ve Nesnelerin Interneti (IoT) cihazları değerlendirmeye almayacağız ve bu yazımızda Microsoft’un işletim sistemlerinden bahsedeceğiz.

Öncelikle 64 bit Windows işletim sisteminin bilgisayarın işlemcisi (CPU) tarafından destekleniyor olması gerektiğini söylemeliyiz. Son 10 yıl içinde satın aldığınız herhangi bir bilgisayarda hem 32 bit hem de 64 bit işletim sistemlerini çalıştırabilen işlemciler kullanılmaktadır. Bu sebeple önemli bir konu olsa da bizi bağlayıcı bir niteliği olmadığından değinerek geçiyoruz.

64 bit Windows’un avantajları birkaç başlık altında incelenebilir. Genel olarak söylemek gerekirse 32 bit sistemlere göre daha yüksek performanstan bahsetmemiz mümkündür. Şimdi avantajları gözden geçirelim.

RAM (Bellek) Yönetimi

32 bit mimari ile işletim sistemleri fiziksel olarak 4GB’a kadar bellek adresleyebilmektedir. Bu teknik bir kısıt olup istisnası yoktur. Bu nedenle 4GB üzerinde RAM sahip olan bir bilgisayara 32 bit işletim sistemi kurulduğunda sadece 4GB’lık kısmını kullanabilecektir. Örneğin 8GB bellekli dizüstü bilgisayarınıza 64 Bit Windows kurmazsanız sadece 4GB kullanabileceği için performansında belirgin bir düşüş olacaktır. Windows’un 64 Bit sürümü 1024GB’a kadar RAM desteklemektedir.

Sanal bellek konusunda da 64 Bit Windows’un artıları ön plana çıkacaktır. Fiziksel bellekte olduğu gibi sanal bellekte de 32 bit sistem 4GB destekler. Uygulamaların paylaşımına açabileceğiniz sanal bellek miktarı 64 bit sürümde ise 16 Terabyte gibi bugün sınırsız denebilecek kadar çoktur.

Ayrıca 64 bit Windows sayesinde bellek bloklarının sürekliliği sayesinde yoğun işlemci ve bellek kullanan Google Chrome gibi uygulamaların performansının arttığını tecrübe edebilirsiniz.

İşlem Yönetimi

64 bit Windows kullanarak işlemciyi de etkin şekilde kullanmanız mümkün olacaktır. Microsoft’un belirlemelerine göre günümüzde her bilgisayarda gördüğümüz çok çekirdekli işlemcileri 32 bit sistemlere göre daha verimli olarak kullandığını söyleyebiliriz. Paralel işlemedeki performans artışı ile işlemci veriyolunu daha yüksek hızlarda kullanma avantajıyla birleştiğinde performans isteyen uygulamalarda değişim rahatlıkla fark edilebilecektir.

Güvenlik

Windows’un 64 bit sürümünü kullanmanın diğer avantajı ise güvenlik seçeneklerinin artmasıdır. Tampon aşım koruması, veri yürütme koruması, yama kalkanı gibi teknolojileri destekleyen 64 bit Windows sürümü ile daha kararlı ve güvenli bir sisteme sahip olabilirsiniz.

64 Bit Windows’un Dezavantajları

Buna karşılık bazı durumlarda 64 bit Windows kullanmak pek de avantajlı olmayabilir. Şöyle ki 64 bit işletim sistemleri daha fazla sanal bellek kullanırlar. Görece daha küçük uygulamalar 64bit sistemlerde beklendiği gibi hızlı çalışmayabilir. Bazı uygulamalar 64 bit sistemlerde çalışacak şekilde tasarlanmamış da olabilirler. Bugün 64 bit işletim sistemleri 32 bit uygulamaları destekliyor olsa da belli özellikleri de çalışmayabilir.

İstisnaları göz ardı edersek, topyekun değerlendirdiğimizde pek çok kişisel bilgisayar ve muhtemel sizin sahip olduğunuz da dahil, 64 bit Windows ile daha performanslı çalışacaktır diyebiliriz. Fırsat bulduğunuzda denemenizi ve tecrübelerinizi paylaşmanızı bekliyoruz. Sonraki yazılarımızda 64 Bit Windows kurulumu nasıl yapılır inceleyeceğiz. Bizi takip etmeyi unutmayınız.

 

https://technet.microsoft.com/en-us/library/dd630755(v=office.12).aspx

http://www.onlinecmag.com/64-bit-computers

 

Bir Cevap Yazın

SENİ DE ARAMIZDA GÖRMEKTEN MUTLULUK DUYARIZ

Bir Dakika ! TECHNOKAPTAN Abonesi Olmadan Çıkmak İstediğine Emin Misin ? Türkiye'nin En Detaylı Mobil Rehberlerinden, En Kaliteli Teknoloji Haberlerinden ve Makalelerinden Haberdar Olmak İstemez Misin?

Abone olduğunuz için teşekkürler

Uppps! Bir şey ters gitti.