Blogİnceleme

Nexus 6P inceleme Ve Kullanıcı Deneyimi Türkiye’de İlk

Google’ın Ekim ayı içerisinde satışa sunduğu Nexus 6P’yi edinme ve deneyimleme imkanı buldum.Muhtemelen yazıyı hazırladığım zaman Türkiye’deki ilk Nexus 6P inceleme yazısı olacak.

Cihazla ilgili yüzlerce yabancı kaynaklı kutu açma ve özellik sıralama videoları var.Ben o basamakları atlayıp asıl önemli olan kullanıcı deneyimi kısmını sizinle paylaşmayı uygun buldum.

Bu bağlamda çok fazla teknik özellik ve detayla sizi boğmadan kullanan birisinin ağzından deneyimlerini okumuş olacaksınız.O zaman başlayalım.

Nexus 6P inceleme

# Nexus 6P Tasarım

Öncelikle şunu söyleyelim.Şimdiye kadar kullandığım Nexus’lar içinde kalite hissi uyandıran ilk Nexus telefonu Nexus 6P oldu.Huawei ile yapılan iş ortaklığı sonucunda oluşan tasarım ve gövde yapısı güven veriyor.

5,7 inç boyutunda bir ekrana sahip olmasına rağmen ekran/kasa orantısı bakımında gayet makul olduğunu söyleyebilirim.iPhone 6 Plus yada iPhone 6s Plus’daki gibi ekran çerçevesi çok kalın bir cihaz kesinlikle değil.Boyut olarak hemen hemen onlarla aynı ölçülerde.

Zaten 5,7 inçlik bir cihazla 5.5 inçlik bir cihazın kasa ölçülerinin aynı olması da Huawei’nin iyi tasarımının da bir göstergesi oluyor sanırım.

Buna rağmen Nexus 6P gerçekten büyük bir telefon.Tek elle kullanımı mümkün değil eğer olağandışı el büyüklüğünüz yoksa.Daha önce 5,5 inç ve üzeri bir akıllı telefon kullandıysanız sizin için çok da fazla sorun olacağını tahmin etmiyorum.

Tasarımda hoşuma giden bir diğer unsur sağ tarafa konulan güç tuşu ve ses ama-kapama tuşlarının geri bildirimi oldu.Hepsi de son derece tok ve geri bildirimi yüksek olmuş.Baş parmağınızın doğal duruşuyla hepsine kolaylıkla erişebiliyorsunuz.

Nexus 6P inceleme videolarında yada resimlerinde oldukça konuşulan bir konuya açıklık getireyim.Kamera modulünün sanki kasadan çok fazla taşmış görüntüsü sizi aldatmasın.Cihazı kamera altta kalacak şekilde koysanız bile düz bir şekilde durabiliyor.

# Hoparlörler

Tasarımdan bahsetmişken dıştan içe doğru gidelim ve ben size hoparlör kalitesinden bahsedeyim.Nexus 6p’nin hoparlörleri ne arkasında ne de Usb Type-C bağlantısının yanında.İki adet stereo olmak üzere cihazın size bakan tarafında ve gerçekten çok kaliteli ve gür ses veriyorlar.Htc One M8’den sonra deneyimlediğim en iyi hoparlörler diyebilirim.

# Kamera

Kamera belki de inceleme yazılarına ya da videolarına yön veren en önemli kriter.En azından belli bir grup kullanıcılar için diyelim.Kamera tarafında Nexus telefonların sabıkası epey kabarıktı.

Ben de şahsen cihazın tanıtımda üstünde çokça durdukları kamera konusunda yine de diğer üreticilerin(Samsung,LG,Apple vs.) kameralarıyla rekabet edemeyeceğini düşünmüştüm.

Ta ki Nexus 6P’yi elime alıp çekim tuşuna dokunana kadar.Diğer üreticilerin telefonlarıyla kıyaslama gibi bir imkanım olmadı ama bunların çoğunun elimden geçmiş biri olarak söyleyebilirim ki kesinlikle sizi mutlu edecek bir kameraya sahip Nexus 6P.

Bunu şuna dayanarak söylüyorum.Gece çekimleri beklentilerimin çok çok ötesinde çıktı.Tanıtım sırasında üzerinde durulan büyük boyutlardaki pikseller daha fazla ışık yakalamada işlerini iyi beceriyorlar diyebiliriz.Ayrıca odaklaması da gayet hızlı.Yakalamak istediğiniz bir anı kaçırmak yada bulanık çekme gibi bir şansınız yok.Kamera işini fazlasıyla hızlı yapıyor.

Aşağıda fikir sahibi olabileceğiniz küçük bir google drive galeri oluşturdum.Daha fazla çekme imkanım oldukça galeriye eklenecek.

Meraklısına şunu da eklemeden geçmeyelim kamera 4K video çekimi,1080 60fps,720p’de 120 fps aynı zamanda 240 fps video kaydı da yapabilmekte.240fps özellikle Slow-mo video tutkunları için oldukça ideal bir çözüm olmuş.

Daha fazla örnek için https://drive.google.com/folderview?id=0B6O2q4JtvlBUbVFGRjZaMGpLOFk&usp=sharing linkine giderek bakabilirsiniz.

# Yazılım Ve Donanım

Diğer teknoloji ürünlerinde olduğu gibi Nexus 6P’de de benim için en önemli kriter yazılım.Daha doğru bir ifade ile yazılım-donanım optimizasyonun üst düzeyde olması.

Cicili bicili ara yüzlere sahip 4gb ram’i olan uçtuğunu kaçtığını iddaa eden bir sürü akıllı telefon var.Evet kağıt üzerinde gerçekten o dönemde sahip olabileceğiniz en iyi donanımı veriyorlar ama ya yazılım stabilitesi ya da güncelleme desteği.?

İş bunlara gelince benim gibi kılı kırk yaran kullanıcılar için bu uçuk kaçık cihazlar pek de güzel deneyimler sunmuyorlar.

Nexus 6P inceleme yazımda paylaşmaktan ne memnun olduğum kısım burası olacak zira Nexus 6P Android’in en son sürümü Marshmallow 6.0 ile geliyor.Ben bu yazıyı yazdığım sırada da Android 6.0.1 güncellemesinin gelmesini bekliyorum.:)

Nexus-6p-inceleme-c

Uygulamaların açılış hızları,ara yüz arasındaki geçişler,uygulamalar arası geçişler ve multi-tasking bir Nexus’da aslında bir Android telefonda olması gerektiği gibi sorunsuz çalışıyor. 

Yazılım kısmında Doze özelliğinden de bahsetmeden geçemicem.Google nihayet Nexus’ları elimize almadığımız zamanlarda adeta bir bebek gibi uyutmayı başarıyor.

Doze siz Nexus 6P’yi elinize almadığınız zamanlarda belirli iletişim servisleri dışında arka planda çalışan servisleri uykuya alıyor.Bizzat yaptığım denemelerde Wi-Fİ ve Wi-Fİ taraması açık bir halde gece %100 ile bıraktığım Nexus 6P sabah uyandığımda aynı yüzdeyle beni karşıladı.

Donanım tarafında ise en çok kafa karıştıran detay Snapdragon 810 işlemci oldu.Daha çıkmadan termal darboğaza girdiği belirtilen işlemci gerçekten de sıkıntı yarattı.Tabiki bu sıkıntı en çok sentetik testlerde kendini belli etti.

Ben de ilk kez Snapdragon 810’lu bir akıllı telefonu Nexus 6P inceleme sürecinde test etme imkanım oldu.Yine kullanım deneyimime göre günlük kullanım senaryomda çok fazla ısınma sorunu yaşamadım.

Mail senkronizasyonu,sosyal ağlar,Google Now aktif kullanım,kamera ve 15-20 dk’lık bir oyun oynama tecrübemde abartılı bir ısınma hissetmedim.

Meraklılarına Nexus 6P’nin Antutu Benchmark test sonucunu ve listedeki sıralamasını paylaşıyorum.Sentetik testlere pek önem vermesem de iyi iş çıkardığını söyleyebilirim.

Nexus-6p-inceleme-b

Nexus-6p-inceleme-a

 

 

 

 

 

 

 

 

 

# Pil

Pil konusu da en az kamera kadar önemli bir konu.Büyüyen ve çözünürlüğü artan ekranlar buna rağmen aynı kalan yada acayip bir şekilde azalan pil kapasiteleri kullanıcıları zorluyor.

Nexus 6P inceleme yazımda memnuniyetimi belirteceğim bir diğer başlıkta pil olacak.Tabi ki pil konusu kişiden kişiye değişen kullanım alışkanlıklarına göre değiştiği için bana göre iyi olan pil performansı günde 2 saat oyun oynayan biri için iyi gelmeyebilir.

Benim günlük kullanımım ve akşam eve geldiğimde bana kalan pil yüzdesini aşağıda belirttim.Siz de kendinize göre kıyaslama yapabilirsiniz.

Gün içinde Wi-Fi ve 3G bağlantısı aktif bir şekilde 2 mail senkronizasyonu,WhatsApp-Twitter-Google Drive-Tapatalk-Google Keep-Google Chrome kullanımı.Yarım saat yada 45dk Spotify müzik dinleme.Yarım saat Youtube’da video izleme.15-20 dk kadar Clash of Clans yada Angry Birds 2 oyun oynama.

Tüm bunlardan sonra eve vardığımda bana kalan pil oranı %35-45 civarlarında oluyor.Eve vardığımda kalan pili genelde oyunla bitirmiş oluyorum.Benim kullanımımda çok rahat bir günü çıkardığını söyleyebilirim.

# Parmak İzi Okuyucu

Beni en az kamerası kadar etkileyen kısımlardan biri daha.Google’ın Nexus İmprint adını verdiği parmak izi tanıma sistemi Huawei’nin sensörü ile birleşince tadından yenmez bir kullanıcı deneyimi sunuyor diyebilirim.

Parmak izi sensörü diyince aklınıza ilk iPhone geliyor tahmin edebiliyorum ve onunla kıyaslama nasıl olur diye düşünüyorsanız kullanıcı olarak size şunu söyleyebilirim iPhone’nun parmak izi sensöründen tahmin edemeyeceğiniz kadar hızlı.

Ekran kapalıyken dahi parmağınızı arkadaki okuyucuya değdirmeniz yeterli.Basılı kalmanıza gerek yok.Tepki süresi ve kararlığı üst düzeyde.Kesinlikle yarı yolda bırakmıyor.

# Aksesuar

Aksesuar kısmı için aslında hiçbir şey yazmasam da olurdu zira cihaz ülkemizde henüz satışa sunulmadığı için aksesuarı da bulunmuyor.

Ben kılıf ve ekran koruyucu filmini ebay üzerinden sipariş verdim.Siz de cihazı temin edebilecekseniz aksesuarları da ebay’dan yada amazon’dan satın alabilirsiniz.

# Fiyat Ve Bulunabilirlik

Nexus 6P Huawei tarafından üretilmiş bir akıllı telefon ve ülkemizde Huawei cihazları geniş bir perakende zincirinde satışa sunulmuş durumda.

Şu an için Huawei tarafından Nexus 6P’nin ülkemizde satışı ile ilgili resmi bir açıklama yapılmamış durumda.Eğer firma sadece kendi cihazlarını pazarda tutmayı planladıysa Nexus 6p’nin Türkiye’de satışa çıkması zor olacak.

Cihazın Amerika Birleşik Devlet’lerinde fiyatları ise şu şeklide.32GB 499$,64GB 549$,128GB ise 649$ dolar fiyat etiketine sahip.Eğer Türkiye’de satışa çıkarsa 32GB olan 2200-2300 TL seviyelerinde olacağını şahsen tahmin ediyorum.

# Sonuç

Nexus 6P gerek tasarım ve malzeme kalitesi en önemlisiyse yazılım-donanım uyumu bakımından bence şu anda alınabilecek en iyi Android platformuna sahip akıllı telefon.

Daha önce Nexus’larda düzeltilmesini beklediğim ve umduğum herşey bu modelde fazlasıyla geliştirilmiş ve iyileştirilmiş.Tabi ki fiyat hassasiyeti olan Nexus kullanıcılarını biraz üzse de bu paketin ederi en azından 32gb olanı için rakiplerinden daha ucuz olduğunu söyleyebiliriz.

Siz de yorumlar kısmında merak ettiğiniz konularda varsa sorularınızı sorabilirsiniz.Benim atladığım sizin aklınıza gelen herşey yazımı güncelleme bakımından faydalı olacaktır.

Etiketler

İlgili Yazılar

19 Comments

  1. selamlar.

   Şu an için sadece sahibinden gibi sitelerde yurtdışından getirenler satıyor.Dilerseniz oradan bakabilirsiniz.Gerçi o getirenler de fahiş fiyatlara satıyor.Umarım Huawei resmi olarak getirir cihazı ülkemize.

 1. selam.bende uygun fiyata bulamadim acaba siz nerden aldiniz bu incelemedeki cihazi? uygunsa bende almak istiyorum simdiden tesekkur ederim iyi calismalar.

  1. Bana iletişim bölümündeki mailime boş bir mail atın ordan size ayrıntılı bilgi vereyim.teşekkürler.

    1. Sitemde Amerika’daki teknoloji mağazam Teknokaptan diye bir makale var.onun en altında cihazı temin ettiğim Erhan BEy’in YouTube kanalının bağlantısı var.Kanalın hakkında kısmında kendisiyle iletişim kurabileceğiniz bilgiler mevcut.Çok beyefendi ve güvenilir birisidir.

 2. Merhabalar, Nexus 6P için öncelikle güzel bir inceleme yazısı olduğu için tebrik ederim. Nexus’lar ilgilendiğim fakat bilmediğim için soruyorum. Güncelleme konusunda Android’in ilklerini alıyor fakat bu iyi güncelleme desteği ne kadar sürüyor? Belirli bir yıl aralığı var mı? Yoksa modellere göre mi süre değişiyor?

  1. Selamlar,

   Google en son yaptığı açıklama ile Nexus’lara minimum 24 ay Android sürüm güncellemesi 3 sene de güvenlik güncellemesi vereceğini açıklamıştı.Tabi bu durum ilerleyen zamanlarda güncellenebilir.Ama şu an için 2 yıl garanti Android güncellemesi ve 3 yıl güvenlik yamaları şeklinde.

 3. Merhaba ben lndradan aldim bu telefonu, icine vodafone kartimi soktum, ama nedense baglanti olmuyor? sebebi nedir sizce?

   1. Londradan aldim. Su an calisti telefon ama internetim cok yavas. Wifi’dan baglaninca bile 50mbit internetim olmasina ragmen cok yavas update ediyor..

    1. Yavaş update etmesi(sanırım sistem güncellemesinden bahsediyorsunuz) serverlarla ilgili bir durum olsa gerek.Eğer cihazın çekim gücü ile ilgili bir sorun yoksa bir sıkıntı olduğunu sanmıyorum.

 4. Selamlar,
  Öncelikle yukarıda verdiğiniz bilgiler için teşekkürler. Telefon bilindiği gibi Türkiye ye gelmedi. Yurt dışından almayı planlıyorum fakat telefonun burada garantisi olmayacak. Bu kabul edilebilir bir şey. Diyelim ki telefonu buna rağmen aldık ama bozuldu. Türkiye de olmadığı için tamirde, parça temininde problem yaşar mıyız?

  1. Selamlar,
   Bildiğiniz üzere cihazın üreticisi Huawei.Türkiye’de operasyonları bulunuyor.Fakat cihaz resmi olarak getirilmediği için servis desteğinin olacağını düşünmüyorum.Servislerinde büyük ihtimal ülkemizde satılan cihazları için yedek parça vs olacaktır.Buna rağmen Huawei Türkiye ofisine bir telefon açarak yada sosyal medya üzerinden bilgi alabilirsiniz.

   1. merhaba, benim merak ettiğim bu telefonu amazondan sipariş vereceğim. US garantili versiyonu var bir de international versiyon var. US garantili versiyon daha ucuz ama Türkiye’de çalışır mı emin olamadım. Herhagi bir bilginiz var mıdır.

    1. merhaba,

     international almanızı tavsiye ederim. LTE bantlarında uyumsuzluk olabilir US versiyonunda.

Bir Cevap Yazın

SENİ DE ARAMIZDA GÖRMEKTEN MUTLULUK DUYARIZ

Bir Dakika ! TECHNOKAPTAN Abonesi Olmadan Çıkmak İstediğine Emin Misin ? Türkiye'nin En Detaylı Mobil Rehberlerinden, En Kaliteli Teknoloji Haberlerinden ve Makalelerinden Haberdar Olmak İstemez Misin?

Abone olduğunuz için teşekkürler

Uppps! Bir şey ters gitti.