BlogRehber

SD kartı dahili hafıza yapma (Rootsuz!)

Android telefonunuzun dahili hafızası artık size yetmiyorsa doğru yerdesiniz! Eğer siz de Android telefonlarda hafıza kartını dahili bellek olarak kullanmak istiyorsanız bu detaylı anlatım tam size göre. Technokaptan.com bu işlemler sırasında oluşabilecek hatalardan sorumlu değildir. İşte SD kartı dahili hafıza yapmak için uygulamanız gereken adımlar: 

Aşağıda yazılan SD kartı dahili hafıza yapma yöntemleri, android telefonunuza zarar verebilecek riskli işlemlerdir. Eğer android telefonunuzda dahili hafızayı arttırmak istiyorsanız, lütfen bu adımları uygularken dikkatli olunuz. TechnoKaptan.com telefonunuza gelebilecek zararlardan sorumlu tutulamaz.

Android One cihazları kısıtlı hafıza ile piyasaya süren Google, kullanıcıların dahili depolama ihtiyaçlarını bir nebze karşılayabilmek için Android 6.0 Marshmallow sürümüne Adoptable Storage (Benimsenebilir Depolama) adında bir özellik eklemişti. HTC One ve Moto G5 gibi telefonlarda SD kartı dahili hafıza olarak kullanma özelliği kullanıcı arayüzünden yönetilebiliyor olsa da Samsung gibi firmalar bu özelliği kullanıcı kontrolünden gizleyip karşılaşılabilecek sorunların önüne geçmeyi tercih etmiştir. Bugün Android 8.0 sürümünü kullanan pek çok cihazda yeterli depolama alanı bulunuyor olsa da burada anlatacağımız yöntem ile dahili depolama alanını artırmamız mümkün. (Samsung Galaxy S7 SD kartı dahili hafıza yapmak)

Herhangi bir adım atmadan önce veri kaybına neden olmamak için dikkat edilmesi gereken konulara en başta değinmekte fayda var. Şöyle ki MicroSD kartı dahili depolama olarak kullanmaya başladığımızda bu kart artık sistemin bir parçası olacak. Önceden veri aktarmak gibi nedenlerle söküp takabildiğimiz hafıza kartını artık telefondan istediğimiz gibi çıkartamayacağız. Kartı çıkartsak dahi, dahili depolama alanı olarak ayarladığımız telefon dışında bir cihazda içeriğine erişmemiz mümkün olmayacak. Kartı telefondan çıkardığımızda uygulamalar hatalar vermeye başlayacak ve belki de telefonu fabrika ayarlarına döndürmemiz gerekebilecek. Ayrıca günümüzde hafıza kartı teknolojileri ilerlemiş olsa da telefonun depolama alanının okuma yazma hızlarına yetişemediğinden cihazda bir performans kaybı yaşayacağız. Bazı telefonlar SD Kartı dahili hafıza olarak kullanma için yeterli hızda olup olmaması konusunda test edip, bu işleme izin vermeyebilecektir. Bu nedenle telefondan hiçbir sebeple sökmeyeceğimiz ve okuma yazma hızları yüksek bir hafıza kartını kullanmamız önemlidir.

HTC ve Motorola gibi üreticilerin bu özelliği kullanıcı arayüzünden kontrol edilebilir şekilde ayarladığını söylemiştik. Sony, LG ve Samsung ise bize böyle bir imkan sağlamıyor. Öncelikle arayüzünde Micro SD kartı dahili depolama alanı olarak kullanma seçeneği olan telefonlarda bu işlemin nasıl yapılacağını görelim.

Telefonun ayarlar bölümünde Depolama ayarlarına girdiğimizde dahili depolama alanı ve hafıza kartını göreceğiz. Farklı telefon modellerinde farklı ifadeler kullanılıyor olabilir, siz telefonunuzun menüsünde benzer bölümleri bulup ayarlamayı yapabilirsiniz. SD Kart ismine dokunduğumuzda üzerinde yapabileceğimiz işlemler gösterilecektir. Dahili depolama olarak biçimlendirme seçeneğine dokunduğumuzda telefonun vereceği uyarının ardından harici belleğimizi dahili hafıza olarak kullanmaya başlayabiliriz. Bu işlem birkaç saniye ile birkaç dakika arasında değişebilir. Ardından Telefonda kurulu olan uygulamaları SD Kartımızda depolanacak şekilde taşıyabiliriz. Bundan sonra dahili depolama bölümünde sadece android sistemi ve güncellemeleri bulunacaktır. Bu işleme başlamadan önce hafıza kartınızın ve telefonunuzun yedeğini almayı unutmayınız.

Eğer telefonunuz Samsung, LG ve Sony marka ise ve orijinal yazılımını kullanıyorsanız dahili hafızayı artırmak için SD Kart kullanma seçeneğiniz olmayacaktır. Bu durumda Google’ın Android SDK ile birlikte sunduğu cihazın ince ayarlarını yapabilmek ve durumunu analiz etmek için tasarladığı ADB (Android Debug Bridge) aracını kullanmamız gerekecek. Yazımızın sonunda ADB aracını indirebileceğiniz bağlantıları listeleyeceğiz. Bundan sonraki bölümdeki adımlar cihazınızın android sürümüne göre farklılık gösterecektir.

Android 6.0 Marshmallow ile SD Kartı dahili hafıza olarak ayarlamak için öncelikle cihazınızı bilgisayara sağlam ve güvenilir bir kablo ile bağlamalısınız. Ardından ADB aracının bulunduğu klasörde komut istemine girmeniz gerekecek. Burada ilk adım olarak ADB kabuğunu çağıracağız. Komut isteminde aşağıdaki komutları yazıp Enter tuşuna basın.

adb shell

Şimdi bilgisayarınız akıllı telefonunuza komut göndermeye hazır hale geldi. SD Kartı dahili depolama olarak biçimlendirmeden önce, sistemin ona ne şekilde ulaştığını öğrenmemiz gerekiyor. Bunun için aşağıdaki komutu yazıp Enter tuşuna basın.

sm list-disks

Bizim örneğimizde görüyoruz ki akıllı telefon hafıza kartına 179,64 değişkeniyle ulaşıyor. Bunu bir kenara not ediyoruz. Artık hafıza kartını dahili depolama olarak ayarlayama komutunu yazabiliriz. Burada hafıza kartının tamamını kullanabileceğimiz gibi istersek SD kartın bir bölümünü dahili depolama olarak ayarlamak da mümkün olacaktır. Aşağıdaki komutu yazıp Enter tuşuna bastığımızda Micro SD Kartın tamamı dahili hafıza olarak ayarlanacaktır.

sm partition disk: 179,64 private

Bunun yerine aşağıdaki komutu yazarak SD Kartın yarısını dahili hafıza olarak ayarlamak da mümkündür.

sm partition disk: 179,64 mixed 50

Bu işlemlerden sonra exit komutuyla adb aracından çıkabilirsiniz. Telefonun bağlantısını kestikten sonra yeniden başlatın ve depolama ayarlarında SD Kart için verileri taşıma seçeneğine dokunun. Bundan sonra SD Kartı telefondan çıkarmadan önce bu işlemleri geri almanız gerektiğini unutmayın. Elbette işlemleri yapmadan önce telefonunuzun ve hafıza kartının yedeğini almanız gerektiğini hatırlatmamıza gerek yoktur.

Android 7.0 Nugat için SD Kartı dahili hafıza olarak kullanmak yukarıdaki yöntemle mümkün ancak denemelerin bir kısmı olumsuz sonuç verdiğinden pek önermiyoruz. Yine de denemek isterseniz tam yedek almanız gerektiğini ve sonunda telefonunuzu fabrika varsayılanlarına döndürmeniz gerekebileceğini söylemeliyiz.

Andorid 8.0 Oreo, Micro SD Kartı dahili depolama olarak ayarlama konusunda başarılı olabileceğiniz bir sürüm. Hali hazırda bunun için belirgin bir sebebiniz yoksa uzak durmanızı tavsiye etmekle birlikte komutlarda ufak değişiklikler ile bunu başarabilirsiniz. Aşağıdaki komutları Android 8 kullanan bir akıllı cihazda uyguladığınızda hafıza kartını dahili depolama olarak ayarlayabilirsiniz.

adb shell

# sm set-force-adoptable true                                         

# sm list-disks                                                       

disk:179,0

# sm partition disk:179,0 private                                      

# sm set-force-adoptable false                                        

# exit

Bu işlemler için güvenilir ve hızlı bir Micro SD Kart kullanmanız ve herhangi bir şey yapmadan önce veri kayıplarını önlemek için mutlaka yedek almanız gerektiğini hatırlatalım. Unutmadan belirtelim, SD Kartı dahili hafıza olarak kullanacak şekilde ayarladıktan sonra sistem güncellemeleri risk oluşturabilecektir. Sistem güncellemesi yapmadan önce verilerinizi yedeklemeyi unutmayın çünkü güncellenen sistemlerde SD Kart ayarları bozulabilir ve verilerinizi kaybedebilirsiniz. Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere. Diğer faydalı ipuçları için bizi takip etmeyi unutmayın.

Google Andorid Debug Bridge hakkında ayrıntılı bilgi -https://developer.android.com/studio/command-line/adb.html

Android SDK içinden ayrılmış ADB aracı – https://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2588979

Android Adoptable Storage hakkında ayrıntılı bilgi – https://source.android.com/devices/storage/adoptable

 

Etiketler

İlgili Yazılar

Bir Cevap Yazın

Buna da Göz Atmalısın

Close

SENİ DE ARAMIZDA GÖRMEKTEN MUTLULUK DUYARIZ

Bir Dakika ! TECHNOKAPTAN Abonesi Olmadan Çıkmak İstediğine Emin Misin ? Türkiye'nin En Detaylı Mobil Rehberlerinden, En Kaliteli Teknoloji Haberlerinden ve Makalelerinden Haberdar Olmak İstemez Misin?

Abone olduğunuz için teşekkürler

Uppps! Bir şey ters gitti.