Rehber

SSD Almalı mıyım?

Sabit diskler, bilgisayarlarımızın temel depolama alanlarındandır. İşletim sistemleri disklere kurulur. Bunun yanında belgelerimizi, fotoğraflarımızı, videolarımızı saklayabildiğimiz alanı bize sağlayan hard disklerdir.

Hayatımıza geçtiğimiz yıllarda ultrabook olarak tabir edilen daha hızlı ve daha mobil bilgisayarlarla giren SSD Diskler, depolama seçeneklerimizden biri olarak karşımıza çıkıyor. Geleneksel manyetik disklerden temel farklı hareketli parça içermemeleridir. Bir SSD Sabit Disk, veri taşımak için kullandığımız USB Flash Bellekler gibi bir devreden ibarettir. Klasik sabit disklerdeki gibi dönen manyetik plakalar ve bu plakaların üzerinde hareket eden okuyucu kafalar bulunmaz. Flash bellekler gibi USB arayüzden bağlanmadıkları için de oldukça hızlı veri transferi yapabilirler.

Peki bu hız neden SSD Disk almalısınız sorusunun cevabı olabilir mi, bunu görelim. Elbette ki veriyi hızlı okumak ve yazmak zamandan kazandıracaktır. Ancak bu sadece bir dosyanın konumunu değiştirirken veya arşivlerken değil, bilgisayarı kullanırken de avantaj sağlar.

Bilgisayar açılırken işletim sisteminin ve gerekli başlangıç uygulamalarının çalıştırılması için öncelikle sabit diskten okunmaları gerekir. Klasik harddiskler yerine SSD Disk kullanmak, bilgisayarın açılma hızını belirgin şekilde etkileyecektir.

Internet’te dolaşırken de bu hızı hissedebilirsiniz. Web tarayıcılar bir internet sayfasını açarken belli işlemleri bir sırayla yaparlar. Sayfaya daha önce girilip girilmediği, girildiyse değişiklik olup olmadığı, değişiklik varsa yeni halinin depolanması ve bize sayfanın gösterilmesi bir süreçtir. Bu sırada harddiskten veri okunur ve yazılır. Bu okuma yazmalar sırasında veri her ne kadar küçük olsa da gecikmeler yaşanır. Burada SSD Disklerin Harddisklere göre avantajı hareketli parça içermemeleridir. Veriye oldukça hızlı eriştiklerinden bu bekleme zamanları çok kısadır ve internet deneyiminizi benzersiz bir eğlenceye dönüştürebilir.

Bilgisayarda film izlerken de SSD Diskin avantajları görülecektir. 4K bir videoyu klasik diskten okuma hızı ile SSD Diskten okuma hızları farklı olacaktır. SSD Disk ile film keyfinizi takılma olmadan yaşayabilirsiniz.

Uygulama açılışları ve çalışması sırasında da belirgin farklılıklar olacaktır. Resim düzenleme, ofis uygulamaları gibi büyük boyuttaki programlar daha hızlı açılacak, belgeler ve dosyalar çok daha hızlı yüklenip kaydedileceğinden zamandan kazandıracaktır.

Peki SSD Disklerin olumsuz tarafları yok mudur? Elbette ki bu hızın karşılığında SSD Disklerin olumsuz yönleri de yok değil. Yeni nesil disklerde veri kayıpları, kolay kolay kurtarılabilir değildir. Ayrıca SSD Disklerin kapasiteleri arttıkça fiyatları anormal yükselmektedir. Örneğin 500GB kapasiteli bir harddisk ile 120GB kapasiteli bir SSD disk aynı fiyata satılmaktadır. Bu nedenle daha yüksek depolama ihtiyaçları için hatırı sayılır bir bütçe ayırmak gerekir. Bu nedenle bazı kullanıcılar işletim sistemi ve uygulamaları kurabilecekleri kadar bir SSD diskin yanına depolama ihtiyaçları için de yüksek kapasiteli bir harddisk kullanmayı tercih etmektedir. Genel kullanımda i7 işlemcili bir bilgisayarın yerine i3 işlemcili bir bilgisayara SSD sabit disk eklemek daha avantajlı olacaktır.

 

SSD ve HDD arasındaki farklar hakkındaki şu yazı da ilginizi çekebilir.

İlgili Yazılar

Bir Cevap Yazın

Buna da Göz Atmalısın

Close

SENİ DE ARAMIZDA GÖRMEKTEN MUTLULUK DUYARIZ

Bir Dakika ! TECHNOKAPTAN Abonesi Olmadan Çıkmak İstediğine Emin Misin ? Türkiye'nin En Detaylı Mobil Rehberlerinden, En Kaliteli Teknoloji Haberlerinden ve Makalelerinden Haberdar Olmak İstemez Misin?

Abone olduğunuz için teşekkürler

Uppps! Bir şey ters gitti.