Blog

YiSpecter Adlı Malware Çin Ve Tayvan’daki İOS Kullanıcılarını Etkiliyor

wormy_appleApple yazılımları kapalı sistemlerdir ve kesinlikle virüs yada malware bulaşmaz miti sanırım son zamanlarda epey darbe almaya başladı.Eylül ayı sonunda XcodeGhost ile İOS uygulamalarına sızmayı başaran Çin’li hackerlar bu sefer başka bir kötü amaçlı yazılımla İOS’u tehdit ediyor.

Yine Çinli hackerlar tarafından üretilen YiSpecter adlı malware uygulamaların programlama arayüzlerini (API) kötüye kullanarak cihazlara sızıyor.Şu an için bu kötü amaçlı yazılımdan etkilenen kullanıcılar Çin ve Tayvan’da bulunuyor.

YiSpecter bir kez bulaştığı cihazda istenmeyen uygulamaların yüklenmesine,cihaz içinde bulunan resmi uygulamaların yerine geçmesine,uygulamaların tam ekran reklam göstermesini zorlamasına,Safari’deki yer imlerinin değişmesine ve tabi belki en önemlisi kişisel kullanıcı bilgilerinizin yazılımı yapanların serverlarına gönderilmesine neden oluyor.

WormyApple1

Malware’ı keşfeden Palo Alto Networks yetkilisi yaptığı açıklamada YiSpecter’ın tek başına daha fazla İOS cihazına zarar veremeyeceğini fakat İOS’un koyduğu güvenlik bariyerini ciddi derecede geriye çektiğini belirtti.Buna ek olarak malware’in XcodeGhost ile doğrudan ilintili olduğunu kanıtlayacak bir ipucu olmadığını belirtti.

Etiketler

İlgili Yazılar

Bir Cevap Yazın

Buna da Göz Atmalısın

Close

SENİ DE ARAMIZDA GÖRMEKTEN MUTLULUK DUYARIZ

Bir Dakika ! TECHNOKAPTAN Abonesi Olmadan Çıkmak İstediğine Emin Misin ? Türkiye'nin En Detaylı Mobil Rehberlerinden, En Kaliteli Teknoloji Haberlerinden ve Makalelerinden Haberdar Olmak İstemez Misin?

Abone olduğunuz için teşekkürler

Uppps! Bir şey ters gitti.